W Zgłobniu uhonorują Tadeusza Nalepę. Będzie park imienia artysty
KATEGORIA: KULTURA / 9 września 2022
W niedzielę, 11 września odbędzie się nadanie imienia Tadeusza Nalepy zabytkowemu parkowi w Zgłobniu w gminie Boguchwała. Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik rodzinny połączony z otwarciem boiska wielofunkcyjnego. Będą też oczywiście piosenki samego Tadeusza Nalepy.
„Nalepa uchylił drzwi na Zachód”
Tadeusz Nalepa był jednym z najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Nie tylko jako kompozytor, gitarzysta, wokalista i autor tekstów, ale również jako ten, który dokonał w niej znaczących artystycznych przełomów.
- Zawdzięczamy mu to, że rock i blues stały się najważniejszymi gatunkami dla kilku pokoleń Polaków. Jednak przełom jakiego dokonał miał o wiele szersze znaczenie. Wpłynął między innymi na zmiany w modzie, estetyce i kulturze. W smutnych i szarych latach PRL, uchylił drzwi na Zachód, a polska młodzież znowu uwierzyła, że jest jego częścią - pisze współorganizator wydarzenia Tomasz Paulukiewicz, który w przeszłości współpracował z Nalepą.
Tadeusz Nalepa był artystą bardzo związanym z naszym regionem, a związki te podczas całej swoje kariery zawsze podkreślał. Wychował się w Rzeszowie, ale urodził się w Zgłobniu, w roku 1943, w rodzinie od pokoleń tutaj zakorzenionej. Jego dziadek był skrzypkiem-prymistą, znanej i popularnej zgłobieńskiej kapeli.
Mimo ciężkiej choroby, trapiącej go przez wiele lat, występował prawie do końca życia. Ostatni swój koncert zagrał w Czechach. Zmarł w Warszawie 4 marca 2007 roku.
Na jego dorobek składa się obecnie kilkadziesiąt płyt, kompilacji, albumów koncertowych i materiałów video. Za życia wydał 20 premierowych płyt studyjnych. Jedną z zespołem Blackout, dziesięć z Breakout, a pozostałe pod własnym nazwiskiem, a także płytę i zapis video widowiska telewizyjnego z okazji 60-tych urodzin, zorganizowanego w Rzeszowie, a transmitowanego na żywo przez TVP2. Część z tych wydawnictw uzyskała status „złotej płyty”. Wśród polskich artystów jest tym, który nagrał najwięcej autorskich albumów.
Będzie park im. Tadeusza Nalepy
W Zgłobniu, czyli miejscowości gdzie urodził się Tadeusz Nalepa w najbliższą niedzielę 11 września odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z artystą. Tamtejszy zabytkowy park ma zostać nazwany jego imieniem.
W czasie imprezy odbędą się oczywiście koncerty poświęcone Tadeuszowi Nalepie. Na scenie z piosenkami Nalepy wystąpią dzieci z miejscowego Warsztatu Terapii Zajęciowej, Norbert Tomaka oraz uczniowie, nauczyciele ze szkoły Podstawowej w Zgłobniu wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Całość zakończy koncert „Breakout Night”.
Wydarzeniu będzie towarzyszył Piknik Rodzinny połączony z otwarciem boiska wielofunkcyjnego.
Poniżej dokładna rozpiska wydarzenia:
13:00 - Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa Sołectwa Zgłobień oraz Radnego Gminy Boguchwała
15:30 - Animacje, gry i zabawy dla dzieci
16:15 - Rozstrzygnięcie Turnieju oraz wręczenie pucharów
16:30 - Uroczyste otwarcie wraz z poświęceniem boiska wielofunkcyjnego „Orlik” w Zgłobniu
16:45 -Animacje, gry i zabawy dla dzieci
17:45 – „Miedzy nami Jaskiniowcami” - przedstawienie teatralne w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zgłobniu
18:00 – „Na drugim brzegu tęczy” - śpiewa Norbert Tomaka
18:15 – „Rzeka dawnych dni” - piosenki Nalepy w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zgłobniu, a także ich rodzin i przyjaciół
19:00 - Poświęcenie oraz akt nadania imienia
19:30 – „Breakout Night” - koncert
Wokul
Fot. Materiały organizatorów