„Śpiewająca z Wilczkami”. Premiera spektaklu w Teatrze Przedmieście

KATEGORIA: KULTURA / 22 września 2022

Fot. Materiały Teatru Przedmieście

„Śpiewająca z Wilczkami” to najnowsza propozycja rzeszowskiego Teatru Przedmieście. Premiera spektaklu odbędzie się już w sobotę i niedzielę (24 i 25 września) o godz. 19.00 w siedzibie „Przedmieścia” przy ul. Reformackiej 4. Wstęp wolny - obowiązują telefoniczne rezerwacje.

Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków.

- Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 85-letniej Heleny Wilczek będzie powrotem do czasów młodości naszej bohaterki i przełomowych wydarzeń jej życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej losu. Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” będzie muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka. Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach spróbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika - zapowiada Maciej Szukała z Teatru Przedmieście.

Fot. Maciej Szukała/Materiały Teatru Przedmieście

Charyzmatyczna postać Heleny Wilczek jest żywym nośnikiem tradycji, bogatej obyczajowości, nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem starej, lasowiackiej wsi. - Swoisty mikrokosmos, który pani Helena nosi w sobie, poprzez swoje opowieści i pamięć jest niepowtarzalny. Właśnie dlatego chcemy ocalić to od zapomnienia. Sztuka będzie dynamicznym zapisem wspomnień, najważniejszych wydarzeń życia kobiety; jej młodzieńczych marzeń, niespełnionej miłości, radości macierzyństwa, życia rodzinnego, ale też tęsknoty i cierpienia. A wszystko bogato ubarwione starymi fotografiami i materiałami dźwiękowymi znalezionym w rzeszowskim Muzeum Etnograficznym. Ale przede wszystkim będzie to wzruszająca muzyczna podróż w czasie z udziałem żywej muzyki i śpiewu, a przewodniczką tej wyprawy będzie nasza „Śpiewająca z Wilczkami” - dodają artyści.

„Boże, jak te Wilczyce śpiewały! Z wydźwiękiem tak archaicznym, tak ludowym, że jeszcze chyba średniowiecznym. Podobnie i w podobnej atmosferze te same pieśni musiały śpiewać ich pra-pra-babki czy pra-pra-ciotki. Wilczyce, ściślej Wilczki (od nazwiska Wilczek), były to mieszkanki Górnej Rakszawy, Hela, Józia i Zośka. Śpiewały jak w czasie prawdziwej kolędy, przy akompaniamencie "orkiestry", którą zmontował ze starszych i młodszych dziadków - sam również grający chyba jeszcze na renesansowej harmonii - ojciec Józi, a stryjek Heli, leciwy dziadzio, Antoni Wilczek. A działo się to w starej, drewnianej chałupie, pod numerem 319...”

/Franciszek Kotula „Hej, leluja”/

Reżyseria, scenariusz: Aneta Adamska-Szukała; muzyka: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Mirosław Kiełbasa, Maciej Szukała; obsada: Helena Wilczek, Aneta Adamska-Szukała, Kinga Szuberla, Krzysztof Adamski, Maciej Szukała.

Wstęp wolny. obowiązkowe rezerwacje: tel. 667 714 730.

Red.

Fot. Materiały Teatru Przedmieście

Fot. Materiały Teatru Przedmieście

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4