Koncert Muzyki Dawnej w Filharmonii Podkarpackiej. Zagra Altberg Ensemble

KATEGORIA: KULTURA / 24 września 2022

Altberg Ensemble
Fot. Teresa Gręziak/Materiały prasowe

W niedzielę (25 września) Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie zaprasza na Koncert Muzyki Dawnej w ramach cyklu Kameralne Koncerty Familijne.

Kameralnie zagra Altberg Ensemble: Jan Hutek – obój barokowy, Paweł Miczka – skrzypce barokowe, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa, Ewa Mrowca – klawesyn. Słowo – Stefan Münch.

W programie:

F. Couperin Concerts Royaux – Premiere Concert

J. H. d’Anglebert – Pieces en sol mineur

J. S. Bach – Sonata G dur BWV 1021

G. Ph. Telemann – Essercizi Musici – Trio nr 3 g – moll

Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej o godz. 17.00. Koszt udziału: 15 zł. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii i on-line na jej stronie.

Altberg Ensemble to łódzka orkiestra barokowa, powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza, składająca się z muzyków specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujących historyczne praktyki wykonawcze.

Zespół w przeciągu kilku lat współpracował z wieloma znakomitymi śpiewakami, w tym z Anną Mikołajczyk, Olgą Pasiecznik, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińśkim, Aleksanderm Rewińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – klawesynistą i organistą Jörgiem-Andreasem Bötticherem, skrzypaczką Olivią Centurioni, oboistą Alfredo Bernardinim oraz flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. W kwietniu 2022 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę z utworami G. Ph. Telemanna „Suites & Concerto” nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena dla wydawnictwa płytowego DUX 1761.

Ideą przyświecającą zespołowi jest zgłębianie i przybliżanie publiczności dzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z XVII i XVIII wieku. Inspiracją dla nazwy formacji stała się postać klawesynistki i pianistki Emmy Altberg (1889–1983). Ta wybitna uczennica Wandy Landowskiej po II wojnie światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.

Fot. Materiały prasowe

A już w piątek 30 września o godz. 19.00 w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie Epilog Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą dyrgenta Tadeusza Wojciechowskiego. Na wiolonczeli zagra Clemens Weigel. Słowo – Stefan Münch.

W programie:

K. Kurpiński – Uwertura do opery Kalmora

C. Saint-Saëns – Koncert wiolonczelowy a – moll nr 1 op. 33

F. Mendelssohn – Bartholdy- IV Symfonia A – dur op. 90

Koszt udziału: 30 zł i 20 zł (ulgowy). Bilety do nabycia w kasie Filharmonii i on-line na jej stronie.

Tadeusz Wojciechowski - wiolonczelista, kameralista i dyrygent. W 1994 został dyrektorem Orkiestry oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Następnie objął funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i sprawował ją do 1996. Od 1998 do 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii Rzeszowskiej. W 2002 został również szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej. Ponadto współpracuje z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce, w tym m.in. z Sinfonią Varsovią. Jest też pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze, stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium.

Występował w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, we Włoszech, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Japonii. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze czterdzieści dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. W roku 2007 kapelmistrz został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Od września 2009 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, a od listopada 2012 jest dyrektorem naczelnym orkiestry.

Tadeusz Wojciechowski
Fot. Maciej Grabski/Materiały prasowe

Wiolonczelista Clemens Weigel należy do zespołu artystycznego Berlin Ensemble już od dnia jego założenia. Urodził się w Würzburgu w 1968 r. Rozpoczął naukę jako młodszy student w Wyższej Szkole Muzycznej w Trossingen, zanim zaczął studia wiolonczelowe u André Navarry w 1987 r. w Wiedeńskiej Wyższej Szkole Muzycznej. Po śmierci Navarry, Clemens Weigel kontynuował naukę u Waltera Nothas w Monachium, gdzie otrzymał dyplom klasy mistrzowskiej w 1994 r. W tym samym roku przyznano mu pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Finale Ligure we Włoszech. Jako członek orkiestry „Landesjugendorchester Baden-Württemberg” oraz „Bundesjugendorchester”, wcześnie zdobył doświadczenie jako muzyk orkiestrowy. Od 1993 r. Clemens Weigel jest członkiem orkiestry teatru „Staatstheater am Gärtnerplatz” w Monachium. Oprócz pracy jako solista, jest również członkiem dobrze znanego Rodin Quartet, który od lat występuje ze swoją własną serią koncertów muzyki kameralnej w Rezydencji w Monachium.

- Clemens Weigel uczy w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium oraz udziela kursów mistrzowskich na całym świecie. Po tym, jak występował w charakterze solisty z orkiestrami w Chinach, Japonii, Europie oraz Ameryce Południowej i Północnej, z niecierpliwością oczekuje na swój polski debiut w Rzeszowie w 2022 r. - zapowiada Filharmonia Podkarpacka.

Clemens Weigel
Fot. Materiały prasowe

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4