Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie zachęca do nauki języków obcych

KATEGORIA: EDUKACJA / 2 października 2022

Fot. Zespół Szkól Społecznych nr 2 w Rzeszowie

Rada Europy rokrocznie podejmuje działania promujące wielojęzyczność na terenie całej Europy. Europejski Dzień Języków z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską obchodzony jest 26 września każdego roku począwszy od 2021 r., do tych europejskich obchodów dołączyła Szkoła Społeczna nr 2 w Rzeszowie - jak świętowali?

Europejski Dzień Języków w Rzeszowie

Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie aktywnie włączył się w obchody Europejskiego Dnia Języków. W czwartek 29 września w związku z tą inicjatywą rzeszowską szkołę odwiedziła prof. Rebeca Costa Soler z Uniwersytetu z Saragossie oraz prof. Barbara Prokopowicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

- Szkoła współpracuje z Panią profesor z Uniwersytetu w Saragossie już od 2014r. - wyjaśniła dyrektor szkoły Grażyna Szarama dodając, że to przynosi wymierne efekty, przede wszystkim przez wymianę doświadczeń i dzielenie się najnowszymi możliwościami nauczania.

Dyrektor Szarama oficjalnie rozpoczęła świętowanie Europejskiego Dnia Języków, a uczniowie przywitali wszystkich obecnych gości w różnych językach, jakich na co dzień uczą się w tej placówce. A są to język – angielski, niemiecki, francuski, hiszpański oraz chorwacki. Języków obcych w szkole uczą native speakerów, co jeszcze sprawniej pomaga młodzieży przyswajać nie tylko poprawnie język, ale oswajać się z konkretnym akcentem.

Język obcy to nie tylko słowa

Za konkretnym językiem obcym stoi także cała kultura danego kraju, którą także warto poznawać przy okazji uczenia się języka.

- Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność języków stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągniecie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi zasadniczy czynnik bogatego dziedzictw kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy – czytamy na stronie Europejskiego Dnia Języków.

Były też międzynarodowe potrawy

W związku z obchodami tego międzynarodowego święta rodzice, nauczyciele języków obcych, a przede wszystkim uczniowie szkoły na ten szczególny dzień przygotowali wspaniałą ucztę interkulturową. Można było raczyć podniebienie mnóstwem smakołyków reprezentujących kraje ich pochodzenia. Na stołach znalazły się słynne i te mniej znane potrawy polskie, niemieckie, angielskie, a także z Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii oraz Francji.

Znasz język obcy – to duża wartość

Dobra znajomość wielu języków pozwala na zrozumienie bogactwa innych kultur, jest tzw. „oknem na świat”.

- W Zespole Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie uczniowie widzą sens nauki języków również dzięki temu, że szkoła realizuje programy innowacyjne, często interaktywne z innymi wydarzeniami, czy programami na świecie. Inspirującą pomocą przy łatwiejszym opanowaniu języka obcego jest np. praca nad tekstami znanych piosenek czy nad kolędami w każdym z nauczanych u nas języków obcych, a także redagowanie gazetki obcojęzycznej „Quattro” - słyszymy od Grażyny Szaramy, która dodaje, że taki rodzaj nauczania wspartego działaniami praktycznymi urozmaica naukę języka obcego oraz pobudza kreatywność u uczniów, którzy stają się świadomymi odbiorcami.

Oprac. Red.

Fot. Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie

Fot. Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie

Fot. Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie

Fot. Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie

Fot. Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie

Fot. Zespół Szkół Społecznych nr 2 w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4