Warsztaty, szkolenia, zawody. Zapisz się na zajęcia w ramach RoboLAB

KATEGORIA: EDUKACJA / 27 października 2022

Fot. Materiały organizatorów

Wystartowały zajęcia w ramach RoboLAB – już teraz weź udział w wyjątkowych warsztatach robotycznych, które pozwolą Ci zostać konstruktorem na skalę światową. Organizatorzy zapraszają grupy szkolne oraz osoby indywidualne na zajęcia z robotyki. Podobnie jak w innych projektach fundacji zajęcia w RoboLAB są bezpłatne!

Projekt RoboLAB to już kolejny duży program organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, w którym w atrakcyjny sposób Fundacja zachęca młodych ludzi do zwiększenia zainteresowania naukami ścisłymi – robotyką, automatyką lub programowaniem.

- RoboLAB skierowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych. W programie przewidywane są również zajęcia dla osób młodszych i starszych, które będą zainteresowane uczestnictwem i pasjonują się szeroko pojętą robotyką - mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.

Podstawowym założeniem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie STEM i zaawansowanych technologii. Organizatorzy kładą także duży nacisk na rozwój pracy zespołowej u uczestników, zdobycie umiejętności rozwiązywania problemów oraz przezwyciężania przeszkód. W taki sposób nauka z zakresu technologii łączona jest z relacjami międzyludzkimi oraz sposobem pracy z ludźmi. - Pozwala to nie zamykać umysłów tylko na wiedzę teoretyczną, ale otworzyć ją także na tą życiową - zaznacza Szuba.

Wszystkie zajęcia zostały podzielone pod względem czasu trwania oraz poziomu wiedzy uczestników. Poszczególne zajęcia kładą nacisk na wybrany zakres zdolności i skupiają się na danym obszarze wiedzy.

Fot. Materiały organizatorów

W ramach RoboLAB odbywają się m.in.:

 Kreatywne Warsztaty – trzygodzinne zajęcia, które za pomocą specjalistycznych modułów robotycznych pomogą zapoznać się z podstawami mechaniki, elektroniki i programowania. Zajęcia dedykowane są grupom szkolnym,

 RoboWarsztat – szesnastogodzinne warsztaty kierowane do potencjalnych drużyn wyłonionych podczas zajęć KW przygotowujących się do zawodów XChallenge,

 RoboExpert – 9 spotkań po 90 min, które pozwolą uczestnikom budować już samodzielne konstrukcje robotyczne, uzupełniane o specjalnie zamawiane spotkania z ekspertami. Zajęcia dla uczestników zapisanych w bazie RoboLAB,

 RoboStudio – sobotnie spotkania otwarte, w których udział może wziąć każdy, kto hobbistycznie zajmuje się robotyką, buduje drony czy elementy elektroniczne. Podczas nich uczestnicy wspólnie będą budować konkretne projekty oraz wspierać drużyny powstające w ramach xChallenge,

 RoboCamp – w przyszłości Fundacja planuje organizację zajęć pozalekcyjnych dla osób indywidualnych.

Działalność realizowaną w RoboLAB można podzielić na dwa filary. Pierwszy z nich to prowadzenie zajęć, szkoleń i spotkań z ekspertami, których celem jest podnoszenie poziomu wiedzy uczestników. Drugim filarem jest natomiast organizacja międzynarodowych zawodów robotycznych XChallenge, które już w listopadzie odbędą się w Rzeszowie. - Zawody organizowane są raz do roku, a tematyka zawodów ogłaszana jest na początku każdego roku. Podczas dwóch dni zawodów zobaczymy rywalizację robotów zadaniowych, jedyne w Polsce Walki Robotów, Line follower, sumo, Cebula House, Tag of War i wiele innych - zapowiada Łukasz Szuba.

Fot. Materiały organizatorów

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez udziału partnerów. Partnerem strategicznym, który jest zaangażowany we wszystkie elementy działalności jest Pratt & Whitney Rzeszów. Partnerami głównymi jest miasto Rzeszów, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Województwo Podkarpackie. - Dbają oni zwłaszcza o zasięg zawodów, działania promocyjne oraz nagrody dla uczestników. Nie zapominajmy, że ich wkład finansowy i merytoryczny jest niezbędny do realizacji całego projektu - podkreśla dyrektor Szuba.

RoboLAB – Local STEM Incubator jest przedsięwzięciem wieloletnim. Aktualnie obejmuje swoim zasięgiem Podkarpacie, lecz docelowo ma stać się wielkim, międzynarodowym wydarzeniem. Wtedy uczestnicy staną przed możliwością wystartowania w zawodach, w których będą mieli okazję zmierzyć się z zawodnikami światowej klasy.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” jest twórcą wielu projektów naukowych. Tworzy dla dzieci i młodzieży nowe możliwości rozwoju poprzez zróżnicowane pokazy i warsztaty. Udział w nich umożliwia zdobycie nowej wiedzy poprzez zabawę. - Zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą projektów, które zagwarantują postęp w nauce oraz niezapomnianie spędzony czas - podsumowuje Łukasz Szuba.

Szczegóły, harmonogram zajęć i zapisy na robolab.edu.pl.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4