1. Festiwal Arcydzieł już od czwartku w Rzeszowie! Zobacz rozmowę z twórcą

KATEGORIA: KULTURA / 9 listopada 2022

Kadr ze spektaklu Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie - WIZYTA STARSZEJ PANI.
Fot. archiwum Teatru

Już od czwartku 10 listopada rozpocznie się wielkie wydarzenie kulturalne w Rzeszowie, mowa o 60. edycji Rzeszowskich Spotkań Teatralnych. Wydarzenie to organizowane jest nieprzerwanie od 1961 roku i stało się wręcz corocznym świętem teatru, na które z niecierpliwością czekają mieszkańcy Rzeszowa, Podkarpacia, a nawet Polski, którzy umiłowali sobie tą dziedzinę sztuki. Rok 2022 będzie wyjątkowy dla RST nie tylko ze względu na zacny jubileusz, ale też ze względu na fakt, że odbędzie się jako Festiwal Arcydzieł - miejsce spotkania tradycji i współczesności.

Rozmowa z dyrektorem Janem Nowarą o Festiwalu Arcydzieł - poznaj szczegóły.

Rozmawiała: Barbara Kędzierska/ materiał zrealizował: Paweł Bialic

„Umarł Król! Niech żyje Król!”

Pierwszy Festiwal Arcydzieł w Teatrze im. W. Siemaszkowej odbędzie się w dniach 10-18 listopada. A to oznacza, że już do historii przeszedł Festiwal Nowego Teatru, który z roku na rok zyskiwał sobie coraz większe uznanie festiwalowej publiczności. Jednak czasem zmiany są dobre, a nawet konieczne. A jak wiadomo świat sztuki przede wszystkim poszukuje, zaskakuje i lubi się zmieniać, więc dlaczego nie iść w kierunku nowego odkrywania wielkich dzieł, wielkich mistrzów, którzy mają dla nas odpowiedź na pytania współcześnie nas trapiące.

Widzowie rzeszowskiej sceny teatralnej przez 9 dni zobaczą spektakle z Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, krakowskiego Teatru Ludowego, Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku i Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Przedstawienia te są częścią Nurtu Głównego Festiwalu Arcydzieł i wezmą udział w konkursie, w którym oceni je publiczność jak również jury w składzie: Małgorzata Potocka, Jacek Sieradzki, Paweł Szkotak i Jan Wolski. Po każdym spektaklu odbędą się spotkania publiczności z artystami w ramach cyklu Rozmowy o teatrze, które poprowadzi Jan Nowara.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu Arcydzieł nie zabraknie także prezentacji projektów powstałych w ramach Sceny Nowej Dramaturgii, organizowanej przez Teatr im. W. Siemaszkowej.

Kuratorami projektu są reżyserka Martyna Łyko oraz krytyk, dziennikarz i dramaturg Witold Mrozek. Duety autor + reżyser, które powstały w wyniku Teatralnego Speed Datingu, przedstawią efekty swojej pracy podczas czytań performatywnych w dniach 16-18 listopada.

Grafika: materiał prasowy

Rzeszów OFF

Spektakle, koncerty i spotkania z twórcami - oto, co czeka fanów teatru offowego w listopadzie. OFF-RZESZÓW, czyli wybór najlepszych spektakli teatrów niezależnych z całej Polski.

OFF-RZESZÓW organizowany przez Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie rozpocznie się 10 listopada i potrwa pięć dni. Tegoroczny przegląd teatrów offowych jest częścią projektu Przestrzenie Sztuki, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyboru spektakli, jakie będzie można zobaczyć w ramach OFF-RZESZÓW dokonała Katarzyna Knychalska, redaktorka naczelna portalu Teatralny.pl i czasopisma o teatrach niezależnych „nietak!t”.

Swoje spektakle w ramach OFF-RZESZÓW zaprezentują Sticky Fingers Club (spektakl pod tym samym tytułem) - zespół aktorów-tancerzy, absolwentów bytomskiego Wydziału Teatru Tańca, kultowy Teatr Kana ze Szczecina w koprodukcji z Teatrem Akhe „Sit-down tragedy”, kolektyw Hertz Haus ze spektaklem „Unbody”, który otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” 2022 oraz poznańska Scena Robocza z projektem „Warunki zabudowy” - spektaklem z pogranicza teatru plastycznego i performance. Wszystkie spektakle zobaczyć będzie można na scenie Teatru Maska, a po każdym z nich organizatorzy przeglądu zapraszają na rozmowy z twórcami, które poprowadzi Katarzyna Knychalska.

Dodatkowo, w ramach OFF-RZESZÓW, widzowie będą mogli wziąć udział w koncercie „Czosnek i miód” w wykonaniu Kapeli Hałasów i promocji książki. Na 17 listopada zaplanowana została także premiera multimedialnego audio-spektaklu pt. „Scena Wyobraźni” w reż. Tomasza Mana.

Więcej szczegółów szukaj na stronie Teatr TUTAJ.

Pierwsza edycja Festiwalu Arcydzieł organizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Red.

Grafika: materiał prasowy

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4