Teatr Przedmieście zaprasza w niedzielę na spektakl i spotkanie autorskie

KATEGORIA: KULTURA / 12 listopada 2022

„Tchnienie”
Fot. Materiały prasowe

Teatr Przedmieście zaprasza w niedzielę 13 listopada do swojej siedziby przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie na spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak – Domańską w ramach cyklu Wieczory Literackie. Przed spotkaniem spektakl „Tchnienie”.

Program

18.00 Teatr Przedmieście „TCHNIENIE”, reż. Aneta Adamska-Szukała

19.00 Spotkanie autorskie z Katarzyną Surmiak-Domańską, prowadzenie: Anna Fostakowska

Katarzyna Surmiak-Domańska – pisarka i reporterka, od lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją karierę zawodową związała przede wszystkim z dziennikarstwem. W przeszłości zajmowała się także aktorstwem. W 1980 roku zagrała tytułową rolę w serialu telewizyjnym dla młodzieży „Tylko Kaśka”. W latach 1993-1994 prowadziła audycję w warszawskiej rozgłośni Radio Mozart, gdzie opowiadała o muzyce klasycznej. Z kolei w latach 2012-2013 była prowadzącą program „Hot Doc” na antenie Planete+.

W 1995 roku Katarzyna Surmiak-Domańska dołączyła do redakcji „Gazety Wyborczej”, z którą związana jest do tej pory. W dzienniku można przeczytać jej reportaże, wywiady i eseje o tematyce społeczno-kulturalnej. Jej teksty ukazują się również w „Wysokich Obcasach”, „Dużym Formacie” oraz w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”. Dużo miejsca poświęca w nich zjawisku odradzającego się rasizmu i nacjonalizmu. Przeciwstawia się też kulturze patriarchatu.

Autorka m.in. opowieści reporterskiej „Mokradełko”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie nominowana do Nagrody Nike za „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny „Kieślowski. Zbliżenie”, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Jej najnowsza książka ”Czystka” otrzymała Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, znalazła się również w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS i otrzymała nominację do Nagrody im. Beaty Pawlak. Została także uznana przez „Książki. Magazyn do Czytania” za najlepszą książkę 2021 roku.

O spektaklu „Tchnienie”: https://teatrprzedmiescie.pl/2021/11/28/tchnienie/.

Wstęp wolny. Obowiązkowa rezerwacja: tel. 667 714 730.

Organizatorem wydarzenia jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne GATE. Dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4