Zamiast parkingu aula miejska? Nowy pomysł na teren obok ratusza

KATEGORIA: INWESTYCJE / 5 stycznia 2023

Fot. Paweł Bialic

Biuro Architekta Miasta Rzeszowa szuka firmy, która opracuje założenia koncepcyjne budowy nowego budynku Urzędu Miasta przy ul. Słowackiego na terenie przyległym do ratusza, gdzie obecnie znajduje się parking. W obiekcie miałaby znaleźć się m.in. miejska aula na 180-200 osób.

Co zamiast parkingu?

O tym, że teren tuż przy rzeszowskim ratuszu, który obecnie wykorzystywany jest jako parking dla urzędników, powinien zostać lepiej zagospodarowany, mówi się w Rzeszowie od dawna. Kilka lat temu rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości proponowali, aby powstało tam centrum kultury, w którym miałaby się znaleźć m.in. galeria poświęcona twórczości Józefa Szajny.

– Poprzedni prezydent Rzeszowa nalegał, żeby na tej działce powstał garaż wielopoziomowy dla samochodów. Jakimś cudem udało mi się wtedy przekonać większość rady miasta, że budowa takiego garażu przy Rynku, czyli przy głównym salonie miasta to fatalny pomysł i to miejsce zostało uratowane – wspomina Robert Kultys architekt i radny PiS. – Co prawda nie udało nam się przekonać wtedy prezydenta Ferenca do wybudowania tu obiektu publicznego poświęconego kulturze ale okazuje się, że niekiedy warto poczekać. Obecnie ratusz dojrzał do wzbogacenia rynku o obiekt służący ambitniejszym celom niż przechowywanie samochodów – mówi z satysfakcją radny Kultys.

Właśnie taką koncepcję na to, jak wykorzystać ten teren, ma architekt miasta Janusz Sepioł. Jego zdaniem w miejscu gdzie kiedyś stały zburzone w czasie wojny kamienice, powinien powstać obiekt, w którym znajdzie się aula miejska i przestrzeń wystawiennicza służąca organizacji różnego rodzaju miejskich uroczystości.

I pod kątem realizacji takiego właśnie budynku Biuro Architekta Miasta Rzeszowa ogłosiło końcem zeszłego roku postępowanie w formie zapytania ofertowego na opracowanie założeń do programu funkcjonalno-użytkowego (PFU).

Według informacji zawartych w zapytaniu ofertowym obiekt przy ul. Słowackiego miałby mieć dwie kondygnację nadziemne i jedną podziemną. Na parterze znajdowałaby się przestrzeń wystawiennicza, recepcja i część administracyjna. Na pierwszym piętrze przewidziano salę amfiteatralną na około 180- 200 osób z proscenium, zapleczem technicznym i kabiną tłumaczy. Na drugim piętrze z kolei miałaby się znaleźć platforma widokowa, do rozważenia jest również propozycja umieszczenia tam kawiarni. Na poziomie -1 z kolei znalazłyby się pomieszczenia techniczne, szatnie i toalety.

Nowy budynek miałby dysponować podjazdem dla samochodów, windą towarową i osobową czy klimatyzacją.

Funkcje obiektu

Obiekt ma dać możliwość organizowania spotkań mieszkańców miasta (np. organizacji pozarządowych, stowarzyszeń), organizowanie uroczystości miejskich, małych koncertów, recitali, występów solistów i grup kameralnych, organizowanie wystaw, wernisaży, spotkań uniwersytetu trzeciego wieku, uroczystych otwartych posiedzeń miejskich etc. Dziś odbywają się one często w ratuszu, w sali sesyjnej co oznacza konieczność jej oddzielnego aranżowania na każde takie wydarzenie.

Na parterze nowego obiektu mogłyby być organizowane spotkania korporacyjne, jubileusze. W sali widowiskowej byłaby możliwość projekcji filmów. Przyszły budynek ma być też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Spełnienie takich wymagań w zabytkowym ratuszu nie jest możliwe.

Wykonawca założeń do programu funkcjonalno-użytkowego powinien szczegółowo opisać rozwiązania technologiczne, materiałowe i organizacyjne. Dokument powinien też zawierać parametry określające wielkość obiektu czy opis ogólnych właściwości funkcjonalno-użytkowych.

Oprócz tego określony ma zostać koszt prac projektowych oraz robót budowlanych. Na oferty miasto czeka do 27 stycznia. Na realizację zadania wykonawca będzie mieć mało czasu, bo termin ten wyznaczono do 28 lutego.

Według zapowiedzi płynących z ratusza, założenia do PFU będą podstawą do ogłoszenia konkursu architektonicznego na projekt przyszłego budynku.

Karol Woliński

W 2021 r. betonowe płyty na parkingu obok ratusza zastąpiono granitową kostką
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4