Jak segregować śmieci? Mieszkańcom Rzeszowa pomoże specjalny słownik

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 9 stycznia 2023

Fot. Paweł Bialic

Władze Rzeszowa chcą, aby mieszkańcy mieli większą wiedzę na temat segregacji odpadów i ich recyklingu. Pomóc ma w tym specjalny słownik przygotowany przez ratusz, który ma rozwiać wszelkie wątpliwości m.in. w kwestii tego jaki rodzaj śmieci wyrzucić do danego pojemnika.

Segregacja i recykling

W Rzeszowie co roku powstaje około 70 tys. odpadów komunalnych. W związku z tym coraz więcej mówi się o konieczności segregacji śmieci komunalnych, która jest niezwykle istotna w kontekście ich dalszego przetworzenia. Im lepiej posegregowane odpady na osiedlach, tym łatwiej następnie wybrać z nich surowce nadające się do ponownego wykorzystania.

Jednak to jak poprawnie segregować śmieci nie zawsze okazuje się prostą sprawą. Frakcji na odpady jest pięć (szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane), a przyporządkowanie danego odpadu do odpowiedniego pojemnika może niektórym osobom przysparzać pewien kłopot. Z pomocą dla mieszkańców postanowił wyjść rzeszowski ratusz przygotowując specjalny „Słownik segregacji odpadów komunalnych”.

- Chcemy, aby ta wiedza na temat segregacji śmieci się utrwaliła mieszkańcom, nie ma chyba lepszego rozwiązania niż słownik - stwierdził prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas prezentacji słownika.

Liczący ponad 60 stron słownik zawiera informacje dotyczące korzyści z recyklingu i segregacji śmieci. Są też opisy danych frakcji odpadów, symboli na różnego rodzaju opakowaniach produktów czy porady dotyczące przygotowania własnego kompostownika. Wytłumaczono również m.in. dlaczego nie warto palić śmieci, i jakie przynosi to negatywne skutki dla środowiska i naszego zdrowia. Co ważne, w publikacji wyszczególniono ponad 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być deponowane.

- Każdy może w łatwy sposób informację gdzie dany odpad ma zostać wyrzucony - podkreślała wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, która nadzoruje w ratuszu gospodarkę komunalną.

Mieszkańcy znajdą tu również szczegółowe informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u. Słownik zawiera szczegółowe informacje o odpadach selektywnie zbieranych i odbieranych bezpośrednio z nieruchomości. Poruszono temat gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Opisano zasadę 5R (w tłumaczeniu na język polski: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, przetwarzaj, kompostuj).

Jak podkreślano podczas konferencji, prawidłowa segregacja śmieci oraz recykling mają znaczenie nie tylko w kwestii ekologii, ale również finansów. Za niedotrzymanie limitów recyklingu samorządom grożą kary finansowe.

- W 2021 roku musieliśmy osiągnąć ilość odpadów podlegających recyklingowi lub ponownemu użyciu na poziomie 20 procent, w zeszłym roku na było to 25 procent, ale w tym roku cel to 35 procent. To dla nas poważne zadanie - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Łukasz Andrasik.

Fot. Paweł Bialic

Jak słownik trafi do mieszkańców?

Publikacja już trafiła do spółdzielni mieszkaniowych, które mają je rozprowadzić do swoich lokatorów. Treść słownika chwaliła podczas konferencji prasowej w ratuszu Beata Żmuda ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Projektant”.

- Zapoznaliśmy się z nim wnikliwie i muszę przyznać, że informacje są podane w bardzo przystępny sposób. Różne rodzaje odpadów są sklasyfikowane alfabetycznie i do każdego z nich przypisane są informacje, gdzie należy je wyrzucić. Z pewnością będzie pomocny naszym mieszkańcom. Informujemy o nim w korespondencji, zamieściliśmy także link do jego elektronicznej wersji na naszej stronie internetowej – mówiła Beata Żmuda.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa rozesłał słownik w wersji elektronicznej również do rzeszowskich szkół i przedszkoli.

- Z jego wykorzystaniem można zorganizować na przykład lekcje poświęcone prawidłowo działającej gospodarce odpadami - zaznaczyła wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak.

Słownik w wersji elektronicznej można znaleźć i pobrać pod poniższym linkiem:

https://bip.erzeszow.pl/static/img/k02/GK/S%C5%81OWNIK%20SEGREGACJI%20ODPAD%C3%93W%20KOMUNALNYCH.pdf

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4