Bramy na Resovii wyburzone. To jednak nie początek prac nad PCLA

KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 marca 2023

Fot. Resovia Rzeszów/Facebook

We wtorek rozpoczęły się prace przy wyburzaniu historycznych bram biletowych prowadzących na stadion Resovii przy ul. Wyspiańskiego 22. To jednak nie początek prac nad Podkarpackim Centrum Lekkiej Atletyki, a działania dewelopera, który dysponuje terenami wokół stadionu.

Bramy biletowe wyburzone

O tym, że rozpoczęła się rozbiórka obiektów, w których kiedyś mieściły się bramy biletowe stadionu, poinformował we wtorek (14 marca) oficjalny profil facebookowy Resovii Rzeszów.

- Historyczne bramy biletowe zlokalizowane od strony ulicy Wyspiańskiego znikają z doskonale znanego Resoviackiej społeczności krajobrazu. Od lat wpisywały się w bryłę naszego stadionu pełniąc w ostatnim czasie rolę pomieszczeń usługowych - brzmi wpis Resovii Rzeszów zakończony zdaniem „Historia dokonuje się na naszych oczach”.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rozbiórka bram to przygotowania do zapowiadanej od wielu lat budowy nowego stadionu dla Resovii. Przypomnijmy, że stary obiekt przy ul. Wyspiańskiego ma być zburzony, a w jego miejsce ma powstać Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki.

Jednak do rozpoczęcia prac nad PCLA jeszcze daleko, bo wciąż nawet nie znamy wykonawcy tej inwestycji. Miasto 21 marca zamierza dopiero otworzyć oferty w przetargu na rozbiórkę starego stadionu i budowę nowego obiektu. Jeśli uda się rozstrzygnąć postępowanie i podpisać umowę, dopiero wtedy wykonawca będzie mógł rozpocząć prace budowlane.

To, że prace rozbiórkowe nie są związane z budową nowego stadionu potwierdza rzeszowski ratusz.

- Te prace nie dotyczą terenów objętych inwestycją PCLA, są one prowadzone przez podmiot prywatny będący właścicielem tego gruntu - twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Fot. Resovia Rzeszów/Facebook

To sprawka dewelopera

Za rozbiórkę obiektów odpowiada firma deweloperska Resovia Residence, która dysponuje dużą częścią terenów wokół stadionu Resovii i planuje tam realizację dużej inwestycji mieszkaniowej.

- Wyburzenie tych obiektów wiąże się z decyzją nadzoru budowlanego, który z uwagi na zły stan techniczny wskazał nam, że trzeba je albo wyburzyć albo wyremontować. Zdecydowaliśmy się je usunąć w ramach uporządkowania tego terenu pod planowaną przez nas inwestycję - mówi nam Krzysztof Karwański z Resovia Residence.

Co ciekawe, jak dodaje Krzysztof Karwański, pozyskaniem terenu, na którym stały bramy biletowe zainteresowane jest miasto Rzeszów. Grunty te prawdopodobnie staną się przydatne miastu w kontekście realizacji PCLA, bo w tym miejscu ma przebiegać droga biegnąca dalej wzdłuż trybuny nowego stadionu.

- Prowadzimy negocjacje na temat zamiany terenów - twierdzi Karwański.

Trwają także prace nad zmianą planu zagospodarowania, która umożliwi deweloperowi realizację wspomnianej wcześniej inwestycji mieszkaniowej. Przez wiele lat kwestia zmiany zasad zagospodarowania tego terenu wzbudzała duże kontrowersje, bo przygotowany przez miasto projekt był źle odbierany przez mieszkańców, stowarzyszenia architektów i część radnych. To skłoniło dewelopera do sprzedania miastu terenu potrzebnego do przebudowy stadionu.

W zeszłym roku udało się w końcu wypracować kompromisowe rozwiązanie. Projekt planu, na który nie było zgody lokalnej społeczności i większości w Radzie Miasta, ma ulec korekcie na podstawie wytycznych wypracowanych przez Komisję Gospodarki Przestrzennej kierowaną przez radnego Roberta Kultysa. Chodziło o odsunięcie inwestycji mieszkaniowych od stadionu, obniżenie intensywności zabudowy oraz uregulowanie urbanistyczne obiektów, które tam powstaną.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4