Carpathian Startup Fest 2023. Poznaj zwycięzców - swe pomysły biorą z życia

KATEGORIA: GOSPODARKA / 29 czerwca 2023

Fot. RARR

Wielkie wynalazki powstają z prozaicznych potrzeb, a na innowację, za którą ludzie będą chcieli płacić, inwestor zawsze się znajdzie – nie ma wątpliwości startupowy świat, który spotkał się w Rzeszowie podczas trzeciej edycji festiwalu Carpathian Startup Fest 2023 (#CSF23). Najlepsi, jak Pergamin, Flexee i Vaqat, wyjechali z nagrodami z puli 100 000 zł, wszyscy – z nowymi znajomościami i wartościową wiedzą. Wśród setek gości czołowe fundusze inwestycyjne wypatrywały obiecujących spółek. - Może i takich, których wartość osiągnie kiedyś miliard dolarów, a świat okrzyknie je jednorożcem - podkeślają w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

„Tylko ci, którzy ryzykują pójściem za daleko, mogą odkryć, jak daleko można dojść” – słowa Thomasa Eliota przypomina Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która dwa lata temu zainicjowała na Podkarpaciu festiwal startupów, a na trzecią edycję polskie i zagraniczne startupy zaprosiła 15-16 czerwca do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

– Tym wszystkim, którzy chcą „pójść za daleko” służy właśnie to wydarzenie. Od początku przyświeca nam ten sam cel: chcemy łączyć kreatorów innowacyjnych pomysłów i biznesów z tymi, którzy poszukują inspiracji i nowych możliwości inwestowania. Chcemy pokazać, że startupy to ta część rzeczywistości gospodarczej, która może nam zapewnić możliwość budowania innowacyjnej gospodarki. Śmiało mogę powiedzieć, że na startupowej mapie kraju Rzeszów z roku na rok jest coraz bardziej widoczny - mówi prezes RARR.

- W Rzeszowie jesteśmy po raz pierwszy i zapamiętamy do końca życia – mówią Jakub Barwaniec i Antoni Wędzikowski. Twórcy startupu Pergamin z Warszawy ze stolicy Podkarpacia wyjechali z 40 000 zł nagrody dla najlepszego startupu i szansą na mega kontrakt ze znanym koncernem. Co mają do zaoferowania? Automatyzują zarządzanie umowami.

- To rozwiązanie dopasowane do czasów, kiedy rośnie inflacja i koszty pracy – tłumaczy Wędzikowski. - Firmy szukają optymalizacji procesów, mniejsze zespoły muszą robić więcej. Dzięki nam umowę szybciej przygotują, wynegocjują i podpiszą. Pomysł wziął się z życia. Pracowałem w dużej korporacji marketingowej - tysiąc pracowników i dwóch prawników na wszystkie spółki. Mnóstwo umów do przygotowania. Czasem z piątku na poniedziałek trzeba było przygotować przetarg dla klienta, w weekend zatrudnić rysowników, freelancerów do takiego projektu, podpisać z nimi umowy. Dział prawny nie był w stanie nam w tym czasie pomóc. Stąd pomysł szablonu umów. Pod koniec 2017 roku powstały pierwsze linijki kodu.

Pergamin jest jednym z 292 startupów, które aplikowały do konkursu podczas #CSF23. 20 finalistów walczyło w trzech kategoriach: Sartup, Scaleup i Idea Challenge. Wśród startupów nagrodę zdobyły również: Flexee (II miejsce) za aplikację, która umożliwia pracownikowi wypłacać wypracowane wynagrodzenie wcześniej, jeśli „zabraknie mu do pierwszego”, i Vaqat (III miejsce) - platforma, przez którą firmy znajdują stażystów i zlecają krótkie zadania dla studentów.

W kategorii Idea Challenge zwyciężyli: I miejsce – SensoryDent, II miejsce - Innowacyjny pomiar zawartości tłuszczu śródmięśniowego w mięsie wieprzowym, III miejsce – Supercluster. W kategorii Scaleup I miejsce zdobył Plantalux, II miejsce – Medidesk, a III miejsce - Farada Group Sp. z o.o. Dzika karta do siódmej edycji programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka trafiła w ręce startupu, który stworzył Pogaduszki – logopedyczną apkę dla dzieci.

- Właśnie takie rozwiązania, które wynikają z problemów, jakie niesie ze sobą życie, są dobrym początkiem rozwijania własnego biznesu. Przy czym warto od początku budować projekt międzynarodowy – jest przekonany Michał Kramarz, dyrektor Google for Startups w Europie Środkowo-Wschodniej, jeden z jurorów oceniających konkursowe startupy i członek Rady Programowej CSF. – Festiwal w Rzeszowie pokazuje, że samorządowe projekty mogą być organizowane na bardzo dobrym poziomie i mają coraz większe przełożenie na biznes. Do Jasionki przyjechały startupy z całej Polski i bardzo dużo funduszy inwestycyjnych. Ich przedstawiciele aktywnie uczestniczyli w bardzo wielu wydarzeniach festiwalu.

Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego, podkreśla, że samorząd nie wymyśli za nikogo pomysłu na biznes, ale ma obowiązek budować takie otoczenie społeczno-gospodarcze, które stworzy warunki do rozwinięcia firmy ludziom kreatywnym, zdolnym tworzyć innowacje.

- Festiwal skierowany jest do ludzi młodych. Tych, którzy kreatywnie myślą, poszukują nowych rozwiązań. Wszystkie istotne wskaźniki świadczące o innowacyjności i rozwoju w województwie podkarpackim są bardzo dobre. Ale nie możemy spoczywać na laurach, musimy to pielęgnować. Pamiętając o inteligentnych specjalizacjach: lotnictwie i kosmonautyce, informatyce, motoryzacji, a także jakość życia - mówi marszałek.

Dlatego podczas Carpathian Startup Fest wręczane są również nagrody dla startupów rozwijających innowacyjne pomysły w tych dziedzinach. W tym roku otrzymali je: w kategorii Informacja i telekomunikacja - Revas - Business Simulation Games; w kategorii Jakość życia - Innowacyjny pomiar zawartości tłuszczu śródmięśniowego w mięsie wieprzowym; w kategorii Motoryzacja - OHRV Motorcycle Engines Spółka z o. o.; w kategorii Lotnictwo i kosmonautka - AstroTectonic.

AstroTectonic sięgając po technologie kosmiczne buduje system do badania trzęsień ziemi i już po raz drugi zaprezentował się na CSF.

– Zdobyliśmy wtedy III miejsce i od tego momentu wszystko ruszyło z miejsca. Nawiązaliśmy wiele kontaktów, trafiliśmy do polskiego Inkubatora Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC w Rzeszowie i przygotowujemy się do montażu trzech pierwszych detektorów we Włoszech – wylicza Noemi Zabari, astrofizyczka z Krakowa, której startup zaczął się od badań naukowych.

Warto dodać, że Podkarpacie - zagłębie przemysłu lotniczego – jest jednym z dwóch polskich regionów, gdzie od ubiegłego roku rozwijany jest projekt Inkubatora ESA BIC. Od niego też wsparcie otrzyma Kamil Ziółkowski, absolwent Politechniki Rzeszowskiej, twórca nagrodzonego startupu Supercluster, który tworzy platformę ze stratosferycznych balonów do prowadzenia badań w wyższych partiach atmosfery.

Organizatorem Carpathian Startup Fest 2023 jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis.

Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Województwo Podkarpackie. Wydarzenie współfinansowano ze środków UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu pn. Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego, realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Partnerem Złotym wydarzenia jest: Polska Kasa Oszczędności Bank Polski, TMF Poland Sp. o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Partnerem wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Red.

Fot. RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4