„Znaki Kultury” trafiły do twórców z Podkarpacia podczas gali w WDK
KATEGORIA: KULTURA / 30 czerwca 2023
Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP
- Kultura tworzy nasze korzenie, buduje naszą tożsamość, oddaje i kształtuje piękno naszego świata. Aby mogła to wszystko czynić,niezbędni są Państwo czyli twórcy kultury – mówił marszałek Władysław Ortyl wręczając w piątek (30 czerwca) w Rzeszowie nagrody „Znak Kultury”. Są to wyróżnienia, którymi marszałek Województwa Podkarpackiego honoruje twórców i animatorów kultury oraz osoby, które chronią dziedzictwo narodowe.
Uroczysta gala wręczania nagród odbyła się już po raz 25. W Wojewódzkim Domu Kultury zgromadzili się twórcy kultury wraz z bliskimi oraz przedstawiciele instytucji wspierających kulturę. Samorząd województwa, obok marszałka Władysława Ortyla, reprezentowały wicemarszałek województwa Ewa Draus oraz członek zarządu województwa Anna Huk. Obecni byli także poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Po raz pierwszy samorząd województwa uhonorował twórców i animatorów kultury w 1999 roku. Od tamtej pory władze samorządowe regionu nagrodziły nagrodami indywidualnymi 562 twórców: aktorów, muzyków, reżyserów, malarzy, grafików, plakacistów i fotografików oraz 293 zespoły: pieśni i tańca ludowego, chóry, kapele ludowe, orkiestry dęte oraz stowarzyszenia realizujące na Podkarpaciu, w Polsce i poza granicami projekty kulturalne. Wśród nagrodzonych w ciągu ostatnich 25 lat są m.in.: Stan Borys, Vitold Rek, Piotr Woroniec, Cyprian Biełaniec a także zespoły m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty”, „Resovia Saltans”, „Połoniny” i „Rzeszowiacy”.
- Jestem dumy i szczęśliwy, że mogę dziś wręczyć Państwu „Znaki Kultury”. To Państwo - twórcy i animatorzy kultury, rozsławiają swoją twórczością i dokonaniami własne talenty, jednocześnie ukazując w nich piękno, bogactwo i potencjał Podkarpacia. Tym samym są Państwo ambasadorami kultury Podkarpacia w kraju i daleko poza naszymi granicami. Jesteśmy jako samorząd województwa dumni, że możemy poszczycić się wieloma artystami, którzy swój talent, charyzmę artystyczną i konsekwentną pracę przekuwają na sukcesy artystyczne w prestiżowych konkursach regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych - mówił marszałek Władysław Ortyl gratulując twórcom, który otrzymali nagrodę „Znak Kultury”.
W tym roku nagrodą „ Znak Kultury” uhonorowano łącznie 9 twórców oraz 15 zespołów.
Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Marek Bałata, Agnieszka Gwoździowska - Piekarska, Stanisław Popek, Wiesław Sitko, Ewelina Łopuszańska, Dorota Gunia, Janina Wań, Ireneusz Janicki, Grażyna Kaznowska.
W kategorii dokonań zespołowych uhonorowano: Orkiestrę Dętą OSP z Dylągówki, Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli, Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, Chór „Michael” z Kańczugi, Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy” z Zaborowa, Kapela i Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Lutoryża, Kwartet Smyczkowy „Po 13-tej” z Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy, Zespół Taneczny „Iskierka” z Łańcuta, Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie” z Chorkówki, Orkiestra Dęta z Markowej, Duet „Fidelis” z Przemyśla, Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, oraz Chór „DeoCantamus” z Tuczemp.
Pięciu twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Katarzyna Gągol, Bartosz Jawor, Szymon Radzio, Bogusława Trela, Eryk Oliwa.
List do uhonorowanych twórców skierował szef Kancelarii Premiera RP, poseł Marek Kuchciński.
Słowa uznania dla twórców przekazali także obecni na uroczystości poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta oraz wojewoda Ewa Leniart.
- Kultura to atrium spraw niebieskich – mówił parafrazując słowa Norwida poseł Andrzej Szlachta – i oby było ono kontynuowane. A te nagrody są rodzajem podziękowania za Państwa trud, wysiłek i pasję, aby móc tu stanąć. Życzę, aby te nagrody były także inspiracją w dalszej pracy na rzecz naszej regionalnej i narodowej kultury.
- Kluczem do tego, aby zachować pierwiastek ducha narodu polskiego jest po prostu kultura – podkreślała wojewoda Ewa Leniart, dziękując twórcom za zachowywanie bogactwa dziedzictwa, które pielęgnują, dając przeciwwagę dla kultury masowej.
Wręczona została także nagroda honorowa Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej”, przeznaczona dla osób fizycznych, przedsiębiorców i instytucji za wspieranie twórczości artystycznej. Trafiła ona na ręce Wacława Depy, prezesa zarządu PPS „Społem” w Rzeszowie.
W imieniu nagrodzonych za przyznane wyróżnienia podziękował Marek Bałata.
- Dziękujemy Panie Marszałku za to wsparcie, które jest dla nas tak ważne. Dziękujemy także wnioskodawcom, którzy nas dostrzegają i zgłaszają do nagrody – mówił artysta.
Na scenie WDK w Rzeszowie swe umiejętności zaprezentował laureat tegorocznej nagrody - Zespół Taneczny „Perełki” ze Stalowej Woli.
Na tegoroczne nagrody dla twórców kultury z budżetu województwa przeznaczonych zostało ponad 190 tysięcy złotych. Od 1999 roku na ten cel budżet województwa przekazał ponad 3,3 mln złotych.
Red.
Zdjęcia: Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP