Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. 5. edycja od 2 lipca w Rzeszowie
KATEGORIA: KULTURA / 1 lipca 2023
Fot. Sebastian Stankiewicz/Estrada Rzeszowska
Już od niedzieli, 2 lipca w Rzeszowie po raz piąty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego ze stolicy obecnego Podkarpacia wybitnego trębacza jazzowego.
W programie imprezy nastąpiła zmiana - planowany występ Malwiny Masternak nie odbędzie się z przyczyn zdrowotnych. W zamian wystąpi Krystian Balawender.
Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko to przedsięwzięcie artystyczne realizowane dla uczczenia pamięci wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora, który swoje pierwsze kroki stawiał w Rzeszowie, Honorowego Obywatela Miasta, autora Hejnału Miasta Rzeszowa, który codziennie wybrzmiewa z Rzeszowskiego Ratusza. Z okazji urodzin Artysty, z inspiracji Anny Stańko – jego córki i wieloletniej managerki, powstał unikalny muzyczny projekt, którego premierowa edycja odbyła się 11-12 lipca 2019 r. w Warszawie oraz w Rzeszowie.
Tegoroczny Toast podzielono na dwa dni - wydarzenia w ramach imprezy odbędą się 2 i 9 lipca.
Toast rozpocznie się w niedzielę 2 lipca koncertem na terenie Fontanny Multimedialnej i w Rzeszowskich Piwnicach, a jego finał nastąpi na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 9 lipca - również w niedzielę.
Niedziela 2 lipca
Pierwszym z wydarzeń będzie koncert o godz. 16:00 przy Fontannie Multimedialnej. Wystąpi wspomniany Krystian Balawender - urodzony w Rzeszowie kompozytor, trębacz, absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Artysta współpracował z cenionymi artystami polskiej estrady, takimi jak: Justyna Steczkowska, Danuta Błażejczyk, Bartosz Szopiński, Katarzyna Skrzynecka, Kacper Kuszewski, Marek Kaliszuk. Koncertował również z wokalistami, laureatami programu telewizyjnego „The Voice of Poland.” Krystian Balawender jest liderem autorskiego projektu „Bangla Jazz”, który współtworzy z muzykami: Wojciechem Myrczkiem, Kajetanem Borowskim, Andrzejem Gondkiem, Marcinem Jadachem, Piotrem Budniakiem.
Trio w trakcie niedzielnego koncertu wykona kompozycje Krystiana Balawendera pochodzące z płyty „Bangla Jazz” oraz standardy jazzowe. Wstęp na koncert jest wolny.
Skład:
Krystian Balawender - trąbka
Marcin Jadach - kontrabas
Dariusz Krzysztoń - perkusja
Istnienie Poszczególne
Po koncercie Krystiana Balawendra, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się słuchowisko Michała Chołki, pt. „Istnienie Poszczególne”, z muzyką nagraną przez znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Tomasza Stańko. W rolę mistrza jazzu wcielił się Robert Żurek. Słuchowisko zostało wyprodukowane przez Fundację Rzeszowską w 2022 roku. Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza.
O godzinie 20.00 również w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi Paweł Palcowski Quintet, zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego. Na swoim koncie posiada dwie, bardzo docenione w kraju i zagranicą płyty. Pierwsza z nich była bestsellerem sklepu DiskUnion w Tokyo oraz doczekała się wersji winylowej. Obie płyty poza nośnikami CD dostępne są we wszystkich serwisach streamingowych. Paweł Palcowski koncertuje również m.in. z Arkiem Skolikiem i Edem Cherry, oraz jest członkiem Big Bandu Śląskiego. Paweł Palcowski Quintet oprócz autorskich kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko. Po koncercie o after party w klimacie nu jazz zadba Eskaubei.
Skład:
Paweł Palcowski – trąbka
Jarosław Bothur - saksofon tenorowy
Kajetan Borowski – fortepian
Maciej Kitajewski – kontrabas
Arek Skolik - perkusja
Na wydarzenia w Rzeszowskich Piwnicach obowiązują bezpłatne wejściówki, które były dostępne w Estradzie Rzeszowskiej. Te zostały rozdane. Można tylko liczyć, że ktoś kto skorzystał z zaproszenia na wydarzeniu się nie pojawi.
Niedziela 9 lipca - Drugi dzień Toastu dla Tomasza Stańko - dziedziniec Zamku Lubomirskich
Druga część Toastu odbędzie się za tydzień.
W niedzielę 9 lipca od godz. 20.00 na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich będą miały miejsce dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Jakob Bro Nonet”. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
„Stańko Shuffle”
Autorem pierwszego z nich jest Sławomir Kurkiewicz, cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów: Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem – by wymienić tylko te tytuły, które ukazały się nakładem bodaj najbardziej prestiżowego wydawnictwa na europejskiej scenie jazzowej – ECM.
Projekt przygotowany na TOAST dla Tomasza Stańko będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i leadera zespołu. Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy - generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert.
Skład:
Sławomir Kurkiewicz – koncepcja, aranżacja, kontrabas, elektronika
Piotr Orzechowski – fortepian / fender-rhodes
Philip Dizack – trąbka
Dorota Miśkiewicz - wokalizy, instrumenty perkusyjne
Dawid Fortuna – perkusja, elektronika
Kwartet smyczkowy
„Jakob Bro Nonet”
Jakob Bro to duński gitarzysta, który, dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji doszedł do dość wyjątkowej pozycji na jazzowej scenie – z powodzeniem koncertując po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”. Dziś Jakob Bro ma w swym dorobku sześć autorskich płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi. Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na koncert w ramach TOASTu przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.
Skład:
Jakob Bro - gitara
Bill McHenry - saksofon tenorowy
Jesper Zeuthen - saksofon altowy
Felix Rossy - trąbka
Jorge Rossy - perkusja
Jakob Høyer - perkusja
Anders Christensen - kontrabas
Florent Nisse - kontrabas
Adi Zukanovitz - instrumenty klawiszowe
***
Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 r. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa artysta otrzymał w 2015 roku, a w 2016 roku po raz pierwszy z ratusza popłynął hejnał jego autorstwa. Tomasz Stańko zmarł 29 lipca w Warszawie, miał 76 lat.
Red.