Koncert Galowy Festiwalu Zespołów Polonijnych. Ruszyła sprzedaż biletów

KATEGORIA: KULTURA / 2 lipca 2023

Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

Ruszyła sprzedaż biletów na Koncert Galowy XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, który odbędzie się 17 lipca na Hali Podpromie.

XIX edycję Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie zaplanowano w dniach 12-18 lipca. Weźmie w nim udział 20 zespołów z 9 krajów – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii Ukrainy, Mołdawii, Litwy, Czech i Niemiec.

Ostatnia edycja festiwalu miała miejsce w 2019 roku. Wydarzenie, które normalnie odbywa się co trzy lata, wraca do Rzeszowa z rocznym opóźnieniem spowodowanym zawirowaniami związanymi z pandemią i wojną za naszą wschodnią granicą.

W sobotę (1 lipca) ruszyła sprzedaż biletów na Koncert Galowy, który odbędzie 17 lipca (poniedziałek) o godz. 19.00 w Hali Podpromie. Bilety w cenie 50 zł można nabyć online na stronie https://festiwal.estrada.rzeszow.pl/ oraz stacjonarnie w Rzeszowskich Piwnicach (Rynek 26).

Poniedziałkowy Koncert Galowy na Hali Podpromie przygotowuje znany choreograf Janusz Chojecki. Zespoły polonijne mają zaprezentować tańce krajowe oraz polskie tańce narodowe. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu będzie mogło wziąć około 3 tys. osób.

Pozostałe wydarzenia podczas festiwalu będą bezpłatne. W planie są wydarzenia towarzyszące, w trakcie imprezy ma zostać odsłonięta aleja gwiazd zespołów polonijnych, która ma pojawić się w Parku Jedności Polonii z Macierzą w rejonie ul. Pułaskiego i al. Cieplińskiego w Rzeszowie.

Zespoły przyjadą do Rzeszowa w środę 12 lipca, oficjalne rozpoczęcie festiwalu zaplanowano w piątek 14 lipca uroczystym korowodem ulicami miasta i koncertem na Rynku. Na zakończenie wspomniany Koncert Galowy na Hali Podpromie 17 lipca.

Rzeszów będzie centrum wydarzeń festiwalu, ale polonusi odwiedzą również inne miejscowości Podkarpacia. Ich występy planowane są w 17 miejscach – Trzebownisku, Stalowej Woli, Grodzisku Dolnym, Markowej, Lubaczowie, Trzcianie, Urzejowicach, Iwoniczu Zdrój, Lubeni, Błażowej, Brzozowie, Krośnie, Kolbuszowej, Ropczycach i Tuczempach.

Zespoły polonijne w wolnym czasie mają odwiedzić m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Zamek w Łańcucie.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych jest określany mianem największego wydarzenia promującego aktywność artystyczną Polaków poza granicami naszego kraju. Od samego początku impreza odbywa się w Rzeszowie.

Koszt organizacji imprezy to około 2,5 mln zł. Oprócz miasta Rzeszowa i samorządu województwa podkarpackiego wydarzenie organizowane przez Wspólnotę Polską wspomoże również Kancelaria Premiera, Narodowy Instytut Kultury Dziedzictwa Wsi oraz firmy prywatne. Festiwal patronatem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4