W niedzielę na dziedzińcu Zamku druga część Toastu dla Tomasza Stańko

KATEGORIA: KULTURA / 8 lipca 2023

Fot. Estrada Rzeszowska

Niedziela 9 lipca to drugi dzień tegorocznego Toastu dla Tomasza Stańko. Wydarzenie zaplanowano na dziedzińcu Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Rzeszów już po raz piąty celebruje twórczość Tomasza Stańko, pochodzącego z naszego miasta wybitnego trębacza jazzowego.

Tegoroczny Toast podzielono na dwa dni - wydarzenia w ramach imprezy odbywają się w dwie kolejne niedziele: 2 i 9 lipca. Z nami koncert Krystiana Balawendra przy Fontanny Multimedialnej oraz wydarzenia w Rzeszowskich Piwnicach - słuchowisko Michała Chołki, pt. „Istnienie Poszczególne”, z muzyką nagraną przez znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Tomasza Stańko, a także występ Paweł Palcowski Quintet.

W niedzielę 9 lipca od godz. 20.00 na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich będą miały miejsce dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Jakob Bro Nonet”. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

„Stańko Shuffle”

Autorem pierwszego projektu jest Sławomir Kurkiewicz, cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski. Jego muzyczna droga zaczęła się na dobre, gdy do współpracy zaprosił go – i jego młodych kolegów: Marcina Wasilewskiego i Michała Miśkiewicza – Tomasz Stańko. Od tego czasu jego kontrabas usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem – by wymienić tylko te tytuły, które ukazały się nakładem bodaj najbardziej prestiżowego wydawnictwa na europejskiej scenie jazzowej – ECM.

Projekt przygotowany na TOAST dla Tomasza Stańko będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i leadera zespołu. Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko. Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy - generuje listę odtwarzania. W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert.

Skład:

Sławomir Kurkiewicz – koncepcja, aranżacja, kontrabas, elektronika

Piotr Orzechowski – fortepian / fender-rhodes

Philip Dizack – trąbka

Dorota Miśkiewicz - wokalizy, instrumenty perkusyjne

Dawid Fortuna – perkusja, elektronika

Kwartet smyczkowy

Fot. Estrada Rzeszowska

„Jakob Bro Nonet”

Jakob Bro to duński gitarzysta, który, dzięki oryginalnemu brzmieniu i konsekwencji doszedł do dość wyjątkowej pozycji na jazzowej scenie – z powodzeniem koncertując po obu stronach Atlantyku. Można powiedzieć, że jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”. Dziś Jakob Bro ma w swym dorobku sześć autorskich płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi. Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na koncert w ramach TOASTu przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył z Tomaszem Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Skład:

Jakob Bro - gitara

Bill McHenry - saksofon tenorowy

Jesper Zeuthen - saksofon altowy

Felix Rossy - trąbka

Jorge Rossy - perkusja

Jakob Høyer - perkusja

Anders Christensen - kontrabas

Florent Nisse - kontrabas

Adi Zukanovitz - instrumenty klawiszowe

***

Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko to przedsięwzięcie artystyczne realizowane dla uczczenia pamięci wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora, który swoje pierwsze kroki stawiał w Rzeszowie, Honorowego Obywatela Miasta, autora Hejnału Miasta Rzeszowa, który codziennie wybrzmiewa z Rzeszowskiego Ratusza. Z okazji urodzin Artysty, z inspiracji Anny Stańko – jego córki i wieloletniej managerki, powstał unikalny muzyczny projekt, którego premierowa edycja odbyła się 11-12 lipca 2019 r. w Warszawie oraz w Rzeszowie.

***

Tomasz Stańko urodził się 11 lipca 1942 r. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa artysta otrzymał w 2015 roku, a w 2016 roku po raz pierwszy z ratusza popłynął hejnał jego autorstwa. Tomasz Stańko zmarł 29 lipca w Warszawie, miał 76 lat.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4