Podkarpackie Dzieciom. Ruszyła zbiórka na zakup aparatu do walki z rakiem

KATEGORIA: ZDROWIE / 24 lipca 2023

Fot. Biuro Prasowe UMWP

Po raz szósty rusza zbiórka charytatywna w ramach wspólnej akcji marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Fundacji ISKIERKA pod hasłem Podkarpackie Dzieciom. Cel to 200 tys. złotych, które sfinansują zakup wysokiej klasy, mobilnego aparatu USG dla Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w rzeszowskim Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej. Dzięki temu urządzeniu mali pacjenci będą mieć wykonywane badania w łóżkach, bez konieczności ich przewożenia do pracowni. Zwiększy to komfort i podniesie jakość leczenia najmłodszych, onkologicznych pacjentów z całego Podkarpacia.

O akcji oraz o tym, dlaczego taki aparat jest niezbędny w Klinice Onkohematologii Dziecięcej mówiono na poniedziałkowej (24 lipca) konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim. Jej uczestnikami byli Jolanta Czernicka-Siwecka - prezeska Fundacji ISKIERKA, dr hab. n. med., prof. UR Radosław Chaber - kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2, dr Iwona Kucharska-Miąsik - koordynator Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej oraz Władysław Ortyl – marszałek Województwa Podkarpackiego.

Aparat polepszy jakość diagnostyki małych pacjentów

Marszałek Ortyl mówił, że ten ambitny cel, jakim jest zebranie 200 tys. złotych, nie jest wyzwaniem dla samorządu województwa, ale w zbiórce chodzi nie tylko o sam zakup urządzenia, ale także o promocję profilaktyki zdrowotnej.

- Chcielibyśmy by Podkarpackie Dzieciom nie było tylko hasłem, ale by przynosiło praktyczne efekty. Chcemy tą akcją pokazać jeszcze kilka innych rzeczy, uwrażliwić, uruchomić jeszcze inne obszary, zainteresować mieszkańców tą problematyką, promować zdrowy tryb życia, pokazywać też dobre serce, chcemy też mobilizować wszystkich uczestników, którzy dzieciom pomagają – mówił marszałek Ortyl.

Zakup nowego aparatu służący poprawie poziomu usług medycznych Kliniki Onkohematologii Dziecięcej, ma też według marszałka pomóc w dojściu do przyszłego modelowego rozwiązania, którym będzie Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej.

Władysław Ortyl zadeklarował również osobistą wpłatę na rzecz akcji.

Jolanta Czernicka-Siwecka, szefowa Fundacji ISKIERKA, mówiła o dotychczasowych działaniach fundacji i samorządu województwa, które zaowocowały wieloma ważnymi przedsięwzięciami. Zapowiedziała też, że w ramach zbiórki będą prowadzone różne aktywności, wyzwania sportowe, aby jak najszybciej udało się zebrać planowaną kwotę.

- Od wielu, wielu lat edukujemy jak ważna jest diagnostyka - podkreślała prezeska Fundacji ISKIERKA. - Cieszę się, że województwo podkarpackie włącza się, że będzie z nami biegać, skakać, właśnie po to, aby jak najszybciej zebrać środki na ten sprzęt i w konsekwencji będziemy pomagać dzieciom, które tej pomocy potrzebują, a jednocześnie przy okazji będziemy też edukować.

Na terenie Rzeszowa Fundacja już trzykrotnie przeprowadzała akcję „Profilaktyka jest OK!” dotyczącą przesiewowych badań USG jamy brzusznej. Dzięki zebranym do tej pory pieniądzom w ramach akcji „Podkarpackie dzieciom” – 360 tys. zł w 2020 r. oraz 60 tys. zł rok później udało się wyremontować i doposażyć dwie pracownie USG w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Tegoroczna zbiórka jest kontynuacją poprzednich działań.

Mobilny, wielofunkcyjny i oferujący wysoką jakość obrazowania Ultrasonograf GE Versana, który ma być kupiony za uzbieraną kwotę, ma usprawnić i polepszyć proces diagnostyczny u najmłodszych pacjentów szpitala. Ma też zwiększyć wydajność i wspierać codzienną pracę lekarzy w rzeszowskim szpitalu „na górce”. To cel tegorocznej zbiórki, która wystartowała 24 lipca i potrwa do końca tego roku.

- Aparat będzie służył dzieciom, które nie mogą podejść na badanie do badań przyłóżkowych. To co mnie najbardziej cieszy, to to, że jakość tego sprzętu zapewnia bezpieczne wykonanie badania bez konieczności usypiania dziecka - podkreślała Jolanta Czernicka-Siwecka.

Radosław Chaber - kierownik Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w KSW nr 2, mówił, jak aparat pomoże w diagnostyce i leczeniu małych pacjentów chorych na raka i choroby krwi.

- Leczenie tych dzieci i diagnostyka jest niezwykle kosztowna, jest skomplikowana, zaawansowana w tej chwili pod względem naukowym, każdy rok przynosi coraz to nowe odkrycia i wchodzą dzięki temu nowe badania, nowe możliwości terapeutyczne i my musimy, jako klinika, jako oddział też za tymi wszystkimi najnowocześniejszymi trendami nadążyć – mówił dr Chaber.

Co roku w Klinice Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie rozpoznaje się ok. 50 nowych zachorowań na chorobę nowotworową. W skali kraju to 1200-1300. Ich leczenie trwa wiele miesięcy, a niekiedy nawet kilka lat. Oprócz tego w klinice leczone są dzieci z ciężkimi chorobami hematologicznymi, jak np. anemia aplastyczna, zespół mielodysplastyczny, zaburzenia krzepnięcia itp.

Fot. Biuro Prasowe UMWP

Jak zaznaczał kierownik kliniki, chęć zakupu nowego aparatu absolutnie nie oznacza, że lekarze rzeszowskiego szpitala nie mają obecnie czym przeprowadzać badań. Niemniej każdy sprzęt się starzeje i wymaga wymiany.

- Ten aparat przyłóżkowy będzie służył głównie dzieciom w najcięższym stanie, które z racji swojego stanu, nie mogą być transportowane do pracowni, a często u nich te badania musimy wykonywać dosłownie co kilka godzin by monitorować dynamikę stanu zdrowia – dodaje Radosław Chaber. - Będziemy na topie jeśli chodzi o wyposażenie oddziałów onkohematologicznych.

Dziś większość nowotworów u dzieci udaje się wyleczyć

Jak podkreślał dr Chaber, jeszcze w latach 70., 80. XX wieku rozpoznanie choroby nowotworowej u dziecka równało się praktycznie z wyrokiem śmierci – większość z nich umierała.

- Dzisiaj proporcje radykalnie się odwróciły i jesteśmy w stanie wyleczyć z pełnym sukcesem ponad 80 proc., a w niektórych przypadkach ponad 90 proc. wszystkich dzieci - zaznaczał Radosław Chaber.

O tym jaką rolę w leceniu i diagnozowaniu małych pacjentów odgrywa dobry sprzęt USG, zwłaszcza taki, którym badanie można wykonać w sali pacjenta, mówiła dr Iwona Kucharska-Miąsik, koordynator Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej.

- Badanie przyłóżkowe jest to badanie bezpieczne, możemy je powtarzać, wykonywać tak często jak chcemy, bez żadnego obciążenia dla pacjenta. A dobra jakość aparatu pozwala nam zobrazować naprawdę bardzo małe struktury – wyjaśniała dr Kucharska-Miąsik.

Aparat pozwoli nie tylko na wykonanie USG jamy brzusznej, ocenę węzłów chłonnych czy tarczycy, ale także monitorować wielkość zmian guzowatych, ocenę tkanek miękkich, USG płuc z oceną zmian zapalnych, które często wynikają z powikłań leczenia onkohematologicznego czy monitorować zaburzenia ze strony jelit związane z reakcją na chemioterapię, a także zmiany zakrzepowe w naczyniach.

- Mam też cichą nadzieję, że aparat nie będzie służył tylko do badań przyłóżkowych ale posłuży też w pracowni do badań szerszej grupy pacjentów, w tym tych, którzy przeszli leczenie onkologiczne, a wymagają stałej, regularnej kontroli - zaznaczała koordynator Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej w KSW nr 2.

Jak włączyć się do akcji?

Zbiórka prowadzona jest w Internecie na specjalnej stronie: www.podkarpackiedzieciom.pl. Został tam uruchomiony formularz przeznaczony do wpłat. Płatności w bezpieczny sposób obsługuje ogólnopolski operator, a te trafiają na dedykowane akcji subkonto Fundacji ISKIERKA.

Wykres na stronie głównej akcji na bieżąco pokazuje ile jest w puli. Głównym narzędziem komunikacji, będą media społecznościowe. To tam publikowane będą najnowsze informacje, materiały edukacyjne, filmy i zdjęcia.

- Liczymy na solidarność internautów, na ich dobre serce i zrozumienie potrzeb małych pacjentów – dodał marszałek Władysław Ortyl, który patronuje kweście.

Fot. Biuro Prasowe UMWP

Akcja ruszyła 24 lipca i potrwa do 31 grudnia br. - Są wakacje, ale od chorób nowotworowych wakacji nie ma - podkreślał znaczenie akcji marszałek.

W ramach akcji zostało przygotowane również wyzwanie, popularny challenge, który angażując użytkowników mediów społecznościowych, pomoże zbierać pieniądze jeszcze szybciej. Więcej informacji o #sztafecieziskierką, czyli na czym polega wyzwanie i jak do niego dołączyć znajduje się na podstronie poświęconej wyzwaniu.

Fundacja Iskierka współpracuje z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie od siedmiu lat. Efektem tego są badania przesiewowe USG jamy brzusznej, (575 przebadanych dzieci, wśród których u części zostały wykryte nieprawidłowości), promocja profilaktyki nowotworowej i o wiele więcej.

- Współpraca jest wzorowa. Fundacja ISKIERKA to niezastąpiona pomoc dla pacjentów i ich rodzin. To nie tylko wsparcie emocjonalne, ale też praca terapeutyczna, zmniejszająca stres u młodych pacjentów – wylicza Barbara Rogowska, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Rafk

W ubiegłym roku z pomocą Fundacji ISKIERKA i wolontariuszy firmy Mitsubishi Electric FA Poland oraz Samorządu Województwa Podkarpackiego udało się zakupić sprzęt medyczny i wyremontować część pomieszczeń pracowni USG w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4