To będzie wielkie show! „Chabrowy” pokaz mody Basi Olearki na ul. 3 Maja

KATEGORIA: KULTURA / 18 sierpnia 2023

Basia Olearka na ul. 3 Maja w Rzeszowie.
źródło: oficjalna strona FB Basia Olearka

W sobotę 19 sierpnia w przestrzeni Rzeszowa oraz w Muzeum Okręgowym odbędzie się wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne. „CHABER RZESZOWSKI” jest wydarzeniem modowym zainspirowanym motywem chabra - kwiatu, który występuje m.in. w rodzimym wzornictwie ludowym jako element haftu zdobiącego strój rzeszowski. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach tego artystycznego projektu jest BEZPŁATNY. Przyjdź koniecznie na to niepowtarzalne wydarznie, musisz to zobaczyć na własne oczy!

„Chabrowy” pokaz mody autorstwa Basi Olearki

W sobotni wieczór rzeszowski deptak na ulicy 3 Maja (niegdyś nazywanej ulicą Pańską, czyli słynną Paniagą) zamieni się w międzynarodowy wybieg mody. *Międzynarodowy ze względu na modelki, a regionalny ze względu na tradycję intrygująco wykreowaną w strojach, które wyszły spod ręki projektantki słynącą z nieograniczonej wyobraźni i wspaniałych kreacji artystycznych.

Basia Olearka (bo o niej mowa) pochodzi z Rzeszowa i tu stawiała swoje pierwsze kroki w branży modowej. Dziś w świecie mody Olearka jest już nazwiskiem/marką znaną na całym świecie, a kreacje jej projektu można było nie raz zauważyć na międzynarodowych wydarzeniach modowych.

Modelki ubierze Olearka, ale by ich look był szokująco olśniewający dzieła dopełnią oryginalne dodatki w postaci torebek firmy Harmattan, biżuterii Anui, makijażu w wykonaniu Terry Paris oraz zjawiskowych fryzur autorstwa Katarzyna Złamaniec Atelier & Academy.

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie zorganizowany pod czujnym okiem niezwykle utalentowanej profesjonalistki i pasjonatki tańca, założycielki Tanecznego Rzeszowa - Joanny Wilk, piękny i zmysłowy układ taneczny, który uświetni pokaz kolekcji „Chaber Rzeszowski”.

Basia Olearka osobiście zaprasza Cię na pokaz mody „Chaber Rzeszowski”

Na początek rozbudź swoją wrażliwość modową w muzeum

Jednak nim pojawicie się w przestrzeni Rzeszowa na tym wyjątkowym pokazie mody, to warto wcześniej nieco bliżej zapoznać się z zagadnieniem rzeszowskiego wzornictwa. Dlatego Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Beata Kuman zapraszają „do siebie” na cykl wydarzeń, które poprzedzą wielki pokaz pod chmurką.

Organizatorzy nie boją się tłumnej obecności widzów

Wspomniany wyżej pokaz mody będzie można podziwiać nie tylko z krzesełek ustawionych przy wybiegu, będzie można także zarezerwować stolik w ogródkach restauracji usytuowanych przy ul. 3 Maja.

Dla wszystkich chętnych dalszych wrażeń zaraz po pokazie organizatorzy zapraszają na Chaber After Party do Aloha Food Bowling & Club. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Szczegółowy program:

Miejsce: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

15.00- Otwarcie wydarzenia i powitanie uczestników.

15.15- Krystyna Lenkowska, premiera utworu „Jak to z chabrem rzeszowskim było” (opowiastka dla dzieci i nie tylko).

15.40- Judyta Sos, prelekcja „Motyw chabra w zdobnictwie stroju rzeszowskiego” wraz z prezentacją zabytków z Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli.

16.20- Paweł Olearka, projekcja filmu „Chaber Rzeszowski”.

Miejsce: ulica 3 Maja

18.00- Pokaz mody premierowej kolekcji Basi Olearka „Chaber Rzeszowski”, zainspirowanej motywem kwiatu chabra w tradycyjnym stroju rzeszowskim.

19.00- Zakończenie wydarzenia i pożegnanie uczestników.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Rzeszów. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas.

*Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) migrantki z Ukrainy również włączyła się we współtworzenie pokazu mody we współpracy z lokalnymi organizacjami. Pokaz mody „CHABER RZESZOWSKI” będzie kompleksowo wsparty przez beneficjentów i beneficjentki centrum integracyjnego, którzy wcielą się w role modeli/modelek, wizażystów/wizażystek i fryzjerów/fryzjerek. Wydarzenie ma na celu promowanie integracji i włączenia społecznego osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie.

- Dzięki ogromnemu wsparciu i współpracy IOM zainspirowała mnie do połączenia sił z innymi podobnie myślącymi organizacjami i zorganizowania pokazu mody z udziałem klientów i klientek ośrodka integracyjnego - mówi Basia Olearka.

Rzeszów, miasto położone 100 kilometrów od granicy z Ukrainą, przyjmuje osoby z doświadczeniem migracji od początku eskalacji wojny, czyli od lutego2022 roku. IOM, obecna w Rzeszowie również od początku kryzysu humanitarnego, zapewnia migrantom kursy językowe, doradztwo zawodowe, pomoc psychologiczną i działania integracyjne w działającym w mieście centrum integracyjnym. Spośród 300 uczniów i uczennic lokalnej szkoły, 60 z nich pochodzi z Ukrainy i otrzymuje wsparcie IOM w postaci laptopów i innego sprzętu dydaktycznego.

Oprac. Viperis

Grafika: oficjalna strona FB Basia Olearka

Grafika: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4