Rzeszowski pilot Krzysztof Wyskiel ma być patronem skweru na os. Baranówka

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 23 sierpnia 2023

Fot. Krzysztof Kuchta

Wybitny rzeszowski pilot Krzysztof Wyskiel, który zginął tragicznie w 1989 r. będzie patronem skweru przy górce saneczkowej na osiedlu Baranówka. Uchwałą w tej sprawie radni zajmą się na najbliższej sesji zaplanowanej na 29 sierpnia.

Inicjatywa uchwałodawcza w tej sprawie w Radzie Miasta została podjęta ponad podziałami, a projekt został złożony w lipcu br. Pod projektem uchwały podpisy złożyli radni Mateusz Maciejczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej - przewodniczący Rady Osiedla Baranówka, Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa, Waldemar Szumny z Prawa i Sprawiedliwości oraz Wiesław Ziemiński z Koalicji Obywatelskiej.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Krzysztof Wyskiel w latach 80. XX wieku zaliczany był do czołówki rzeszowskich pilotów, znajdując w gronie tak wybitnych zawodników jak nieżyjący już Jan Baran, Witold Świadek czy Wacław Nycz. Piloci Aeroklubu Rzeszowskiego uważani byli wówczas za najlepszych w kraju, osiągali również sukcesy międzynarodowe. Witold Świadek i Wacław Nycz zostali już uhonorowani patronatem ulic w Rzeszowie.

Krzysztof Wyskiel urodził się w Rzeszowie 22 stycznia 1957 roku. Swą przygodę z lotnictwem zaczynał jako 16-latek w Aeroklubie Rzeszowskim w 1973 r.. W 1974 r. zdobył licencję pilota szybowcowego. Pierwszy większy sukces odniósł w 1979 r., gdy w parze ze Zbigniewem Zajdlem zdobył złoty medal w Samolotowych Mistrzostwach Polski Rajdowo-Nawigacyjnych Juniorów w Piotrkowie Trybunalskim.

Krzysztof Wyskiel (z lewej) z Wacławem Nyczem na okładce „Skrzydlatej Polski”
Fot. Mateusz Maciejczyk/Facebook

W latach 80. zdobywał najwyższe laury w parze z Wacławem Nyczem (W. Nycz - pilot, K. Wyskiel - nawigator). Razem czterokrotnie wywalczyli tytuły mistrzów Polski rajdowo-nawigacyjnych. Krzysztof Wyskiel, uważany za jednego z najlepszych nawigatorów lotniczych w Polsce, wielokrotnie zdobywał medale również w innych prestiżowych imprezach sportowych, m.in. w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych (nieoficjalnych zimowych mistrzostwach Polski).

W drugiej połowie lat 80. Krzysztof Wyskiel zajął się akrobacją szybowcową. W 1987 roku był członkiem reprezentacji Polski, która zdobyła drużynowo złoty medal II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej. Zginął tragicznie 20 sierpnia 1989 r. w czasie Mistrzostw Świata w akrobacji szybowcowej w niemieckiej miejscowości Hockenheim wykonując skomplikowany manewr na wysokości około 300 metrów. Spoczywa na rzeszowskim cmentarzu komunalnym Wilkowyja.

- Krzysztof Wyskiel był nie tylko świetnym zawodnikiem, ale również instruktorem. Wyszkolił wielu młodych pilotów i szybowników, w tym również pilotów zawodowych. W ramach XXX plebiscytu na najpopularniejszego sportowca Polski południowo-wschodniej, organizowanego przez dziennik „Nowiny” otrzymał pośmiertnie tytuł honorowego sportowca roku 1989 - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Fot. Krzysztof Kuchta

W latach 80. XX wieku mieszkał wraz z rodziną przy obecnej ulicy Mikołajczyka.

Wnioskowane miejsce, którego patronem miałby być Krzysztof Wyskiel to teren rekreacyjny między ulicami Brydaka i Starzyńskiego na osiedlu Baranówka (numer działki 1697), niedaleko dawnego miejsca zamieszkania pilota.

- Znajdują się tu m.in. plac zabaw, plenerowa siłownia, góra saneczkowa, organizowane są tu liczne imprezy sportowe i rekreacyjne, a więc nazwanie tego terenu imieniem wybitnego sportowca jest jak najbardziej wskazane - argumentują autorzy uchwały.

Rada Miasta zajmie się projektem już na najbliższej sesji zaplanowanej na wtorek 29 sierpnia.

Rafk

Fot. Materiały Rady Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4