Autobusy MPK linii nr 46 będą zatrzymywać się w Malawie? Jest na to szansa

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 29 sierpnia 2023

Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

Jest szansa, że autobusy linii nr 46 obsługiwanej przez rzeszowskie MPK będą zatrzymywać się w Malawie w gminie Krasne. To efekt przygotowywanego porozumienia Rzeszowa i Krasnego. Do tej pory autobusy tej linii kursujące w okresie szkolnym do Kraczkowej i Albigowej w gminie wiejskiej Łańcut, przez Malawę tylko przejeżdżały. Tym tematem już w tym tygodniu mieli zająć się radni obu samorządów. Jednak ze względów formalnych sprawa się opóźni.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2022 r. miejska linia nr 46 została wydłużona do Kraczkowej w gminie Łańcut. W okresie ubiegłorocznych wakacji jej kursy były wykonywane jak wcześniej do ul. Słocińskiej. Z kolei od 1 września ub. r. linia nie tylko wróciła do Kraczkowej ale została wydłużona do miejscowości Albigowa. Był to efekt aneksu do porozumienia jakie Rzeszów zawarł z gminą wiejską Łańcut.

Jednak pierwotnie wydłużone kursy miały obsługiwać także Malawę w gminie Krasne, przez którą przebiega trasa linii nr 46 do gminy Łańcut. Zabiegali o to mieszkańcy tej wsi. Sprawa wydłużenia tej linii za miasto zaczęła się zresztą właśnie od starań mieszkańców Malawy. Jednak władze gminy Krasne nie zgodziły się na zatrzymywanie się autobusów MPK na swoim terenie. Argumentowały m.in., że gmina należy do Związku Gmin „PKS” i jest obsługiwana przez linie MKS. Dlatego przez teren Malawy autobusy MPK jedynie przejeżdżają, nie zatrzymując się na przystankach w tej miejscowości.

Porozumienie w przygotowaniu

Ten stan ma jednak zmienić przygotowywane porozumienie międzygminne władz Rzeszowa i Krasnego w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Ma być ono zawarte na czas nieokreślony. Wówczas autobusy linii nr 46 miałyby zatrzymywać się na przystankach w Malawie. Kursy za miasto, tak jak obecnie byłyby realizowane tylko w dni robocze szkolne.

Zgodnie z zapisami porozumienia, gmina Krasne ma zobowiązać się do refundowania kosztu świadczenia przez Rzeszów usług publicznego transportu zbiorowego na terenie miejscowości Malawa w formie dotacji celowej na rzecz miasta.

W zamian gmina Krasne zobowiąże się m.in. do nieodpłatnego udostępnienia na rzecz Rzeszowa przystanków komunikacyjnych na jej terenie, utrzymania w czystości, zimowego odśnieżania oraz konserwacji nawierzchni w obrębie przystanków, a także ich utrzymania i naprawy na własny koszt.

Aby zawarcie porozumienia było możliwe muszą na to zgodzić się wcześniej radni obu samorządów. W przypadku Rzeszowa miało to nastąpić na dzisiejszej sesji (wtorek, 29 sierpnia), a radni Krasnego mieli obradować na tą sprawą dwa dni później. Już wiemy, że uchwała Rady Miasta Rzeszowa ma jednak zostać zdjęta z porządku obrad. Dlaczego? Okazuje się, że do podjęcia swojej uchwały nie jest jeszcze gotowa gmina Krasne.

Czekają na zgodę

- Musimy uzyskać zgodę instytucji zarządzającej projektem, czyli marszałka, a jeszcze jej nie mamy - tłumaczy Wilhelm Woźniak, wójt gminy Krasne. Chodzi o unijny projekt Związku Gmin „PKS”, w ramach którego uruchomiono linie MKS obsługujące także gminę Krasne. Druga linia autobusowa do Malawy naruszałaby warunki projektu, w którym uczestniczy kilkanaście gmin. - Nie narazimy się na ryzyko utraty milionów złotych - dodaje wójt Krasnego. - Sprawa nie dotyczy tylko naszej gminy. Formalności muszą być dopełnione także między instytucją zarządzającą i Związkiem Gmin.

Zgodnie z pierwotnym projektem uchwały, po jej przyjęciu i zawarciu porozumienia Rzeszowa z Kranem linia nr 46 miała obsługiwać Malawę już od 18 września br. Liczba kursów miała wynieść po siedem dziennie w każdą stronę - tak jak obecnie na linii nr 46. Do końca roku miejskie autobusy na terenie gminy Krasne miały wykonać niemal 2 tys. tzw. wozokilometrów. Łącznie gmina miała dopłacić do końca 2023 roku ponad 14,3 tys. zł.

Na razie nie wiadomo jeszcze czy i kiedy gmina uzyska wspomnianą zgodę i w konsekwencji kiedy nowy rozkład wejdzie w życie. Do sfinalizowania sprawy gotowy jest rzeszowski ratusz.

- Na razie wycofaliśmy uchwałę, ale jesteśmy gotowi do jej podjęcia. Gdy gmina Krasne będzie również gotowa, zostanie ponownie skierowana na Radę Miasta - mówi Bartosz Gubernat z Kancelaria Prezydenta Rzeszowa.

Do tej pory Rzeszów zawarł porozumienia międzygminne dotyczące transportu zbiorowego z gminą Świlcza, gminą Tyczyn, gminą Lubenia, gminą Boguchwała i gminą Łańcut (wiejską).

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4