Ważny projekt RARR. Dotyczy kobiet w istotnych branżach dla rozwoju UE

KATEGORIA: GOSPODARKA / 24 sierpnia 2023

Fot. Pixabay.com

Ostatnie raporty i badania wskazują, że kobiety na terenie Unii Europejskiej, stanowią zdecydowaną mniejszość jeżeli chodzi o zatrudnienie w STEM, czyli branżach związanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Próbą zmiany takiego stanu rzeczy ma być międzynarodowy projekt WeSTEMEU, w którym uczestniczy Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

WeSTEMEU

Międzynarodowy projekt WeSTEMEU ma być odpowiedzią na wciąż mniejszą liczbę kobiet w porównaniu do mężczyzn, jeżeli chodzi o zatrudnienie w STEM (od: science, technology, engineering, mathematics), czyli sektorach nauki, technologii, inżynierii i matematyki na terenie Unii Europejskiej. Wspomniane branże mają kluczowe znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego UE, ale także dla sprostania wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu, dostawami energii i cyfryzacją.

Projekt zajmie się poprawą kluczowych dokumentów polityk w następujących regionach Europy: Katalonii (Hiszpania), Litwie, Bukareszcie (Rumunia), regionie zachodniej Grecji, Podkarpackim (Polska) i hrabstwie Donegal (Irlandia). Polskę w projekcie reprezentuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

O WeSTEMEU rozmawiamy z Joanną Wojciechowską - główną specjalistką w Dziale Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych RARR. Jak podkreśla ekspertka, choć istnieje wiele polityk na rzecz równouprawnienia płci, w większości regionów UE nie ma konkretnych działań skierowanych na zapewnienia równego dostępu kobiet do karier w dziedzinie STEM, biorąc pod uwagę znaczenie tego sektora.

- Stąd powstała idea powołania tego projektu - zaznacza przedstawicielka RARR.

Fot. Materiały RARR

Co mówią raporty?

Skala różnicy w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w STEM jest spora. Jak wskazuje raport „Gender Gap po polsku 2020”, kobiety w naszym kraju stanowią zaledwie jedną czwartą wszystkich pracowników w firmach związanych ze tym sektorem.

- Według danych tego raportu reprezentacja kobiet w zawodach STEM jest znacznie niższa niż w pozostałych profesjach (tylko 26%-30% zależnie od wykształcenia, przy 42-43% dla ogółu) - wylicza Joanna Wojciechowska.

Według przedstawicielki RARR, statystyki jeżeli chodzi o branżę IT, nie są jednoznaczne. W Polsce jedne raporty wykazują, że w IT pracuje od 15,5% do 20% kobiet (HRS-IT), inne, że jest to zdecydowanie bliżej 15% (EUROSTAT), ale to i tak jeden z najniższych wskaźników w całej Unii Europejskiej.

- Dla porównania, w Bułgarii, która pod tym względem jest regionalnym liderem, udział ten wynosi aż 28%, na Litwie 23%. Polska plasuje się w dolnej czwórce krajów UE, z najniższym odsetkiem kobiet w branży IT (obok Czech, Węgier i Słowacji). Według danych firmy badawczej GWI z pierwszego półrocza 2022, jedynie 18% wszystkich programistów w naszym kraju stanowią kobiety. Według raportu No Fluff Jobs „Kobiety w IT 2022”, kobiety w branży IT najczęściej pracują jako testerki (18,6 proc.) oraz project managerki (16 proc.) (No Fluff Jobs 2022). Znaczna część kobiet zatrudnionych w firmach technologicznych to osoby wspierające produkcję, pracujące w działach HR, marketingu czy administracji. (No Fluff Jobs 2022) - zaznacza Joanna Wojciechowska.

Jak wskazuje ekspertka z RARR, z raportu „Kobiety w Technologiach, Rewolucja Przyśpiesza” opracowanego przez Perspektywy Women in Tech, wynika że kobiety, które realizują się na stanowiskach w branży technologicznej, pochodzą zazwyczaj z dużego lub średniego miasta, mają po 25-45 lat i posiadają wykształcenie wyższe, co dziesiąta skończyła naukę na poziomie inżyniera, a 8% ma stopień doktora. (Kobiety w Technologiach, Rewolucja Przyśpiesza 2020).

WeSTEMEU ma złagodzić brak równowagi

Wspomniany już projekt WeSTEMEU, w którym RARR uczestniczy razem z 8 partnerami z innych państw UE, ma przyczynić się do złagodzenia nierównowagi płci, a tym samym do lepszego reagowania sektora STEM na społeczne, gospodarcze i środowiskowe potrzeby kobiet i mężczyzn.

- Jednocześnie spowoduje to zaspokojenie zapotrzebowania na wzrost zatrudnienia i innowacyjność na rzecz zrównoważonego rozwoju w obecnej gospodarce opartej na wiedzy. Do tego, długoterminowy wpływ projektu będzie również widoczny w postaci niwelowania różnic w wynagrodzeniach - twierdzi Joanna Wojciechowska.

Projekt jest na początkowym etapie realizacji – pierwszym działaniem jest identyfikacja różnic między płciami w dostępie do dziedzin STEM. Następnie opracowany raport zaproponuje rozwiązania w celu poprawy sytuacji. Metodologicznym celem projektu będzie wykorzystanie wiedzy technicznej każdej uczestniczącej instytucji w celu zastosowania jej na własnym terytorium.

- Poprzez szeroko zakrojony proces badania i identyfikowania dobrych praktyk projekt ma na celu pogłębienie wiedzy na temat strategii i polityk publicznych na rzecz promowania dziedzin STEM wśród kobiet - dodaje ekspertka RARR.

Zaplanowano również wizyty studyjne w każdej uczestniczącej instytucji partnerskiej. Podczas tych wizyt każdy partner podzieli się zidentyfikowanymi najlepszymi praktykami w swoim regionie, które następnie zostaną poddane kompleksowej analizie i wspólnym badaniom. Analiza ta będzie również korzystać z porad ekspertów z odpowiednich dziedzin.

- Wynikiem tej pracy będzie baza danych dostępna dla uczestniczących instytucji i otwarta dla wszystkich organizacji w Unii Europejskiej. Ostateczne wyniki i wnioski z projektu zostaną zaprezentowane w Brukseli w 2027 roku - zapowiada Joanna Wojciechowska.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa 2021-2027.

Karol Woliński

Fot. Materiały RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4