Powiat Kolbuszowski. Żywa pamięć o generale Bronisławie Kwiatkowskim

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 25 sierpnia 2023

Pamiątkowe zdjęcie uczestników sobotniej uroczystości
Fot. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

W sobotę (19 sierpnia), do Mazurów w powiecie kolbuszowskim – rodzinnej miejscowości Generała Bronisława Kwiatkowskiego przyjechali motocykliści, biorący udział w Rajdzie Motocyklowym Pamięci Żołnierzy Ofiar Katastrofy 2010 r.

IV edycja Rajdu Motocyklowego Pamięci Żołnierzy Ofiar Katastrofy 2010 r. zainaugurowana została w piątek (11 sierpnia), podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego w Sztabie Generalnym WP. Podczas tegorocznego rajdu, który trwał do niedzieli (20 sierpnia), jego uczestnicy, oddawali hołd śp. Generałowi Bronisławowi Kwiatkowskiemu, byłemu Dowódcy Operacyjnemu Sił Zbrojnych w latach 2007-2010 i Patronowi DO RSZ, pochodzącemu z miejscowości Mazury w powiecie kolbuszowskim.

W rajdzie udział wzięło ponad 70 motocyklistów
Fot. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

Wzruszenie i łzy…

Motocyklistów, na parkingu przed kościołem parafialnym w Mazurach, przywitała Krystyna Kwiatkowska – wdowa po śp. Generale oraz jej córka z rodziną. Pani Krystyna była bardzo wzruszona, widząc jak wiele osób dba o to, aby pamięć po jej Mężu, Wielkim Dowódcy i Człowieku była wciąż żywa i nigdy się nie zatarła. W sobotnią uroczystość zaangażowani byli również uczniowie, nauczyciele i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dziecięca drużyna pożarnicza z Mazurów oraz mieszkańcy wsi. W spotkaniu tym uczestniczył także starosta kolbuszowski Józef Kardyś – wieloletni przyjaciel Generała oraz wiceburmistrz Marek Gil.

Ważna jest pamięć

Jednym z punktów sobotniej uroczystości było złożenie kwiatów przed popiersiem Generała, mieszczącym się na placu szkolnym przez przybyłe delegacje. Symboliczne wiązanki i znicze złożyła rodzina Generała, motocykliści oraz starosta Józef Kardyś wraz z wiceburmistrzem Markiem Gilem oraz radną Rady Powiatu i zarazem sołtyską Mazurów Marią Zawadą.

Starosta kolbuszowski w swoim krótkim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy dbają o pamięć Generała. - Dziękuję Wam motocykliści za tę piękną ideę kultywowania pamięci o tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskim Generale. Dziękuję również młodzieży, że swoim zaangażowaniem oraz poprzez uczestnictwo w takim spotkaniu jak dzisiaj dbacie o uczczenie pamięci Patrona swojej szkoły - mówił starosta.

Z kolei płk Adam Bera, komandor rajdu zaznaczył, że w podróży motocyklowej sama wyprawa nie jest najważniejsza. – To pamięć o tych ludziach jest najważniejsza. Żołnierze, którzy zginęli w 2010 roku byli naszymi przełożonymi, znajomymi, spotykaliśmy się na ćwiczeniach, misjach poza granicami kraju. Jesteśmy z nimi po prostu emocjonalnie związani – mówił.

Rodzina śp. Generała
Fot. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

Starosta kolbuszowski Józef Kardyś, wiceburmistrz Marek Gil oraz radna Rady Powiatu Maria Zawada składają kwiaty w rodzinnej miejscowości Generała
Fot. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

Motocykliści składają kwiaty przed popiersiem Generała Bronisława Kwiatkowskiego
Fot. Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

Czwarta edycja

Inicjatywa organizacji dorocznego rajdu motocyklowego w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem podjęta została w 2020 roku przez Sztab Generalny Wojska Polskiego. I tak, od 4 lat, miejsca związane z ich życiem i służbą są odwiedzane przez uczestników rajdu, aby oddać hołd nieżyjącym koleżankom i kolegom. Pierwsza edycja poświęcona była szefowi Sztabu Generalnego WP śp. generałowi Franciszkowi Gągorowi. W 2021 roku podróż historyczno-wojskowa zorganizowana została ku czci śp. admirała floty Andrzeja Karwety, byłego dowódcy Marynarki Wojennej. W ubiegłym roku uhonorowano pamięć śp. gen. broni Tadeusza Buka, byłego dowódcy Wojsk Lądowych.

W tym roku uczestnicy rajdu odwiedzili miejsca związane ze służbą wojskową oraz życiem prywatnym generała Bronisława Kwiatkowskiego, byłego Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W rajdzie wzięło udział 77 osób, tj.: żołnierze Sztabu Generalnego WP, jednostek i instytucji wojskowych resortu Obrony Narodowej, a także żołnierze rezerwy i członkowie rodzin wojskowych. Na 58 motocyklach, w podróży trwającej do 20 sierpnia, uczestnicy przemierzyli ok. 2500 kilometrów odwiedzając m.in. Ossów, Bydgoszcz, Żagań, gdzie rozpoczynał zawodową służbę wojskową, Wrocław, Kraków, gdzie dowódca został pochowany, Krasiczyn, gdzie ukończył szkołę oraz Mazury – miejscowość, gdzie się urodził i wychował.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4