Minister Zbigniew Ziobro zapewnił: Zbadamy sprawę legionellozy w Rzeszowie

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 25 sierpnia 2023

Fot. Ministerstwo Sprawiedliwości/Twitter

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro odniósł się do kwestii masowych zakażeń legionellozą w Rzeszowie i okolicach. Podczas piątkowej konferencji prasowej powiedział, że prokuratura przyjrzy się całej sprawie.

113 osób chorych

Przypomnijmy, że od tygodnia Rzeszów walczy z ogniskiem legionellozy, groźnej choroby układu oddechowego wywołanej zakażeniem bakterią Legionella Pneumophila. Według piątkowego komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego do tej pory zakaziło się 113 osób, większość z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Legionelloza niestety przyczyniła się już do 7 zgonów. Dobrą informacją jest to, że w czwartek pierwszy pacjent zakażony bakterią legionelli opuścił szpital.

Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać co doprowadziło do masowych zakażeń. Wiele wskazuje na to, że źródłem rozprzestrzeniania choroby mogą być rzeszowskie wodociągi. Według sanepidu korzystanie z wody na terenie Rzeszowa, to na razie jedyny czynnik, który łączy osoby zarażone legionellozą. Wyniki badań pierwszych próbek wody mają być znane początkiem przyszłego tygodnia.

W Rzeszowie czynności związane z masowymi zarażeniami prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która sprawdza czy nie doszło do sabotażu. - To rutynowe działania - zapewnił w piątek zastępca koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Ziobro przyjrzy się sprawie

O zachorowania na legionellozę w Rzeszowie został zapytany w piątek (25 sierpnia) podczas konferencji prasowej minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który stwierdził, że prokuratura przyjrzy się sprawie.

- Organy państwa są zobowiązane do tego by sprawę wyjaśnić, mamy do czynienia z problemem, który dotyka niestety ludzkiego zdrowia i życia - zapewnił minister sprawiedliwości.

Minister Ziobro nie chciał zdradzić zbyt wielu szczegółów, podkreślił jednak, że zadaniem prokuratury jest ustalenie czy nie doszło jakiś zaniedbań ze strony władz samorządowych czy jakichkolwiek innych podmiotów związanych z tą sytuacją i czy reakcja na kryzys nie była zbyt późna.

- Nie przesądzam czy te nieprawidłowości były czy nie. Rolą prokuratury jest wyjaśnić to wieloaspektowo. Na tym etapie tyle mogę powiedzieć - zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Będzie dezynfekcja

Przypomnijmy, że decyzją prezydenta Rzeszowa, w mieście prewencyjnie wyłączono wszystkie fontanny i poidełka. W weekend dojdzie do dezynfekcji całej sieci wodociągowej. Chlorowanie wody rozpocznie się w sobotę. W niedzielę chlor powinien rozprzestrzenić się po sieci, wtedy też MPWiK na jej końcówkach dokona spuszczenia tej wody. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci. Urzędnicy zapewniają, że to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecane jest przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji.

Dlaczego dezynfekcja odbędzie się dopiero tydzień po wykryciu pierwszych zakażeń na legionellozę? Ratusz tłumaczy, że wcześniej nie było to możliwe, ponieważ przygotowanie tego procesu wymaga poinformowania przedsiębiorstw, zarządców budynków i firmy, które używają wody w swoich procesach technologicznych.

Legionella jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4