Kolejne zachorowania na legionellozę. Trwa dezynfekcja wodociągów

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 27 sierpnia 2023

Fot. Pixabay.com

U kolejnych 16 osób stwierdzono zakażenie legionellozą. Według niedzielnego komunikatu sanepidu wszystkie nowe przypadki dotyczą mieszkańców województwa podkarpackiego. Od początku wykrycia ogniska legionellozy, w samym Rzeszowie stwierdzono prawie 100 zachorowań. Trwa dezynfekcja sieci wodociągowej w Rzeszowie.

Kolejne 16 przypadków

Jak informuje Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie, w niedzielę 27 sierpnia potwierdzono łącznie 143 zakażenia bakterią Legionella pneumophila, która wywołuje groźną chorobę układu oddechowego – legionellozę. W stosunku do sobotniego bilansu, mamy o 16 przypadków więcej.

- 16 nowych potwierdzonych wyników badań w kierunku Legionella pneumophila dotyczy pacjentów dotychczas hospitalizowanych w szpitalach województwa podkarpackiego - informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Jaromir Ślączka.

Osoby chorujące na legionellozę hospitalizowane są na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina.

Najwięcej zakażeń odnotowano u mieszkańców Rzeszowa – aż 96 przypadków. Według niedzielnego komunikatu sanepidu do tej pory legionella przyczyniła się do 7 zgonów, choć wczoraj Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie informował o kolejnej zmarłej osobie.

W poniedziałek wyniki badań

Trwa dochodzenie epidemiologiczne mające wyjaśnić co jest przyczyną masowych zachorowań na legionellozę w Rzeszowie i okolicach. Najbardziej prawdopodobną wersją wydaje się, że źródło rozprzestrzeniania się bakterii mogło być w rzeszowskich wodociągach. W poniedziałek powinny być znane wyniki badań pierwszych próbek wody z rzeszowskiej sieci wodociągowej.

W Rzeszowie czynności związane z masowymi zarażeniami prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która sprawdza czy nie doszło do sabotażu. - To rutynowe działania - zapewnił w piątek zastępca koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

Również w piątek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, stwierdził, że prokuratura przyjrzy się sprawie legionellozy.

Trwa dezynfekcja

Przypomnijmy, że w sobotę rozpoczęła się dezynfekcja miejskiej sieci wodociągowej w Rzeszowie. W sobotę odbyło się chlorowanie wody. W niedzielę chlor z 20-krotnie większą dawką niż zwykle, powinien rozprzestrzenić się po sieci, wtedy też MPWiK na jej końcówkach dokona spuszczenia tej wody. Dotyczy to zarówno miasta, jak i okolicznych gmin, które pobierają wodę z rzeszowskiej sieci. Urzędnicy zapewniają, że to standardowa procedura, która nie zagraża zdrowiu mieszkańców. W wodzie może być jednak wyczuwalna większa ilość chloru, dlatego zalecane jest przegotowanie wody przed jej wypiciem. Zapach chloru może utrzymywać się do kilku dni po dezynfekcji.

Komunikat MPWiK o dezynfekcji sieci wodociągowej zawisł na wielu budynkach w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Legionella jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach.

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

Szczegółowe informacje znajdziesz na https://www.gov.pl/web/psse-rzeszow

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4