W czwartek w Filharmonii kolejna odsłona Festiwalu „Międzysłów Karpaty”

KATEGORIA: KULTURA / 30 sierpnia 2023

Wojciech Kass i Krzysztof Koehler.
Fot. materiał prasowy organizatora

W czwartrek 31 sierpnia Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza Was na godz. 18.00 do sali kameralnej Filharmonii Podkarpackiej na kolejne wydarzenie w ramach trwającego Festiwalu Literackiego – Międzysłów Karpaty. Czwartkowe spotkanie odbędzie się pod hasłem: „KAMYK METAFIZYCZNY W OBCYM CIELE/ wiersze nieuniknione”. Wystąpią Wojciech Kass i Krzysztof Koehler. Poetyckie rozważania posumuje o godz. 20.00 koncert zespołu Freeborn Brothers. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia można odebrać w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Jeżeli jednak nie uda Wam się odebrać sobie wejściówek można pojawić się w Filharmonii Podkarpackiej, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, pierwszeństwo będą mieli widzowie, którzy mają już wejściówki na to wydarzenie.

Pierwsze wydarzenie – tylko słowa

- W jaki sposób poezja może spełniać kluczowe role w ludzkim życiu? Jak zmienia widzenie świata i otwiera na porozumienie z drugim człowiekiem? Czy dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, mamy jeszcze w sobie głód metafizyki? Czy wiersz dla poety jest czymś „nieuniknionym”, co musi się zjawić i przyjść pewnego dnia czy nocy? I czy w obserwacji zwykłego kamyka, o którym z takim przejęciem pisał kiedyś Zbigniew Herbert w swoim wierszu, może się mieścić wybitnie ludzkie pragnienie sensu? - czytamy w opisie wydarzenia.

Dwóch znakomitych, współczesnych poetów: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler, którzy mówią innymi, bardzo oryginalnymi głosami, a jednocześnie myślący w sposób sobie bliski w wielu wymiarach, spotka się na ziemi rzeszowskiej, żeby opowiedzieć o tych i innych tajemniczych sprawach życia i poezji. Rozmowę z autorami poprowadzi Kamila Dzika-Jurek, krytyczka i badaczka literatury, a fragmenty wierszy poetów przeczyta znana rzeszowska aktorka - Justyna Król.

𝗪𝗼𝗷𝗰𝗶𝗲𝗰𝗵 𝗞𝗮𝘀𝘀 urodzony w 1964 roku – poeta, eseista i diarysta. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim, pracę magisterską pisał pod kierunkiem prof. Marii Janion. Przez 33 lata mieszkał i pracował w Sopocie, od 1997 r. prowadzi Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach wraz z oddziałem Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Prowadził zajęcia z zakresu procesu twórczego oraz warsztatu rzemiosł poetyk różnych na Uniwersytecie Białostockim, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jego wiersze tłumaczone są na kilkanaście języków, w tym na: rosyjski, angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francuski. Laureat licznych nagród, członek SPP, Pen Clubu, ZAiKSu. Wraz z Jarosławem Ławskim, redaktor pierwszego tomu „Z Ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji lat 2010-2016” (Wydawnictwo Prymat, Białystok – Pranie 2018). Za tom „Metaf. 20 wierszy o położeniu” (Austeria, Kraków 2020) otrzymał w 2021 roku Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego. Ostatnio ogłosił: „Kamyk metafizyczny. Wiersze i poematy z lat 1996–2021” (PIW, Warszawa 2021), „Ręka pisząca” (Austeria, Kraków 2021), „Otwarte na klucz” (Iskry, Warszawa 2023). W 2015 roku odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

𝗞𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝘁𝗼𝗳 𝗞𝗼𝗲𝗵𝗹𝗲𝗿 urodzony w 1963 roku – polski poeta, historyk literatury, eseista, profesor nauk humanistycznych, zaliczany do pokolenia „Brulionu”. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 2019 roku uzyskał tytuł profesora. Współpracownik pism „Arcana”, „Pressje” i „Fronda”. Nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego – Orfeusz za tom wierszy „Od morza do morza”. W 2014 roku wydał debiutancką powieść „Wnuczka Raguela”, w 2017 roku otrzymał Nagrodę Identitas za książkę „Palus Sarmatica”. W 2020 roku otrzymał Nagrodę Literacką Czterech Kolumn za całokształt twórczości ostatniego trzydziestolecia (1989-2019). W latach 2006-2011 był dyrektorem kanału TVP Kultura. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2016 roku jest wicedyrektorem Instytutu Książki.

Zespół 𝗙𝗿𝗲𝗲𝗯𝗼𝗿𝗻 𝗕𝗿𝗼𝘁𝗵𝗲𝗿𝘀.
Fot. Materiał prasowy organizatorów

Drugie wydarzenie – słowa i muzyka

Zespół 𝗙𝗿𝗲𝗲𝗯𝗼𝗿𝗻 𝗕𝗿𝗼𝘁𝗵𝗲𝗿𝘀 to zupełnie unikatowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej. W swojej muzyce łączą z powodzeniem brzmienie banjo z południa USA z melancholijnym akordeonem i żywiołową, bałkańską orkiestrą dętą. Ich występy to prawdziwy cyrk osobliwości, który porywa publiczność do szalonej zabawy, pełen teatralnej i kabaretowej atmosfery oraz niewyczerpanych pokładów energii i improwizacji. Koncert „Muzyczny ogród Leśmiana” to wydarzenie, które zrodziło się dzięki inspiracji zmysłową poezją Bolesława Leśmiana. Muzycy Freeborn Brothers zabiorą nas w wyjątkową podróż do „ogrodu poety – wymykającego się ramom, baśniowego i elektrycznego”.

Nikodem Soszyński - wokal, banjo, perkusja

Mateusz Pleśniak - wokal, akordeon

Krzysiek Pasieka - wokal, gitara, bass

Arkadiusz Hawro - trąbka, wokal

Krzysztof Rakoczy - puzon, wokal

Festiwal literacki – Międzysłów Karpaty został dofinansowany ze środków 𝗠𝗶𝗻𝗶𝘀𝘁𝗿𝗮 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝘆 𝗶 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗰𝘁𝘄𝗮 𝗡𝗮𝗿𝗼𝗱𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Patronem festiwalu jest Portal Informacji i Opinii CzytajRzeszów.pl.

Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej MIĘDZYSŁÓW KARPAT 2023

Dyrektor artystyczny: Jagoda Skowron

Dyrektor programowy: Jakub Pacześniak

PROGRAM

22 września (piątek), godz. 19:00

Miejsce: Kino Zorza

„Historia odkrywana na nowo – literatura i film”

Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

10 października (wtorek), godz. 19:00

Miejsce: Rzeszowskie Piwnice

„Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”

Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

16 listopada (czwartek), godz. 19:07

Miejsce: Szajna Galeria

„Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”

Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak

Wystąpią poeci związani z Podkarpaciem

Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4