Stalowa Wola ma nowy żłobek i przedszkole. Integracyjne i ekologiczne

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 5 września 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w Stalowej Woli powstało integracyjne przedszkole i żłobek. Co ważne, nowy obiekt został wybudowany w technologii pasywnej, dzięki czemu jego użytkowanie będzie dużo bardziej przyjazne dla środowiska.

Eko-przedszkole

Nowoczesne integracyjne przedszkole wraz ze żłobkiem powstało przy ul. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Obiekt charakteryzuje się tym, że został zbudowany w technologii pasywnej, co oznacza, że będzie bardziej przyjazny dla środowiska W budynku zastosowano różne proekologiczne rozwiązania, między innymi wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Zainstalowano urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej oraz automatyczne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Przy budynku powstał także punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Uroczyste otwarcie żłobka odbyło się 1 września i uczestniczyła w nim marszałek Sejmu Elżbieta Witek, która gratulowała władzom Stalowej Woli inwestycji i podkreślała jej znaczenie dla rozwoju dzieci, zwłaszcza tych ze szczególnymi potrzebami.

- Słowa uznania, podziękowania, szacunku za to, że zdecydowaliście się Państwo na przedszkole integracyjne. To jest coś niezwykle potrzebnego. Wiedzą o tym rodzice, którzy maja dzieci z problemami. Te dzieci w żłobkach, przedszkolach integracyjnych, maja szansę na rozwój, na miarę swoich możliwości. Mają znakomitych specjalistów, fachowców. Widziałam te sale sensoryczne, to jest coś wyjątkowego – mówiła Elżbieta Witek.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Nadbereżny: najpiękniejsze w Polsce

Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny nie krył dumy z nowej, miejskiej inwestycji i podkreślał architektoniczne atuty nowego obiektu, które pozwolą na użytkowanie z dbałością o środowisko naturalne, a także na profesjonalną opiekę, zwłaszcza dzieci z niepełnosprawnościami.

- Wybudowaliśmy najnowocześniejsze żłobko-przedszkole w systemie pasywnym, integracyjne, z basenem, najnowocześniejsze i najpiękniejsze w Polsce, dlatego, że robiliśmy to dla naszych dzieci, dla naszej przyszłości – mówił Lucjusz Nadbereżny, podkreślając, ze budowa przedszkola była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu z RPO.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Inwestycja kosztowała ponad 22 mln złotych. Wkład własny Stalowej Woli to 13,9 mln złotych, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO to 8,3 mln złotych.

- Cieszę się, że dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego zostało tak dobrze wykorzystane, na tak ważną inwestycję. Podkarpacie jest regionem, który stawia na innowacje we wszystkich obszarach, nie tylko w gospodarce, ale także w szkolnictwie, w opiece nad dziećmi, w świadczeniu takich właśnie usług. One mają wpływ na nasz rozwój, jako regionu, tak jak pasywne budownictwo, które jest przyszłością, a Stalowa Wola wskazuje innym samorządom bardzo dobry kierunek – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Również obecna na otwarciu Janina Sagatowska, senator RP oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślali, że nowa inwestycja ma ogromne znaczenie dla rozwoju miasta, a zwłaszcza dla dzieci oraz ich rodziców, gdyż zapewni maluchom profesjonalną opiekę na bardzo dobrym poziomie, a rodzicom pozwoli na realizację zawodowych zadań.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Przedszkole, żłobek, basen

Do nowego obiektu zostało przeniesione Przedszkole Integracyjne nr 12 im. J. Ch. Andersena. W budynku będzie funkcjonować również Żłobek Miejski Nr 3 oraz basen rehabilitacyjny dla dzieci przedszkolnych i żłobkowych.

W budynku na parterze znajduje się 5 oddziałów przedszkolnych, duża wielofunkcyjna aula o powierzchni, kuchnia, pomieszczenia techniczne, strefa administracyjna, pralnia, gabinet rehabilitanta, sale sensoryczna oraz polisensoryczna, gabinety specjalistyczne: psychologa, logopedy, pedagoga, pielęgniarki, rehabilitanta, które pozwolą na prowadzenie zajęć dla dzieci z niepełnosprawnościami. Z kolei na piętrze zlokalizowanych zostało 5 oddziałów żłobkowych.

W budynku znajduje się także basen, przeznaczony do nauki pływania oraz ćwiczeń usprawniających dla dzieci przedszkolnych, a w dalszej perspektywie również dzieci do lat 3. Miasto Stalowa Wola planuje w przyszłości udostępnić basen dzieciom z innych przedszkoli.

Wszystkie oddziały przedszkolne i żłobkowe oraz szatnie basenowe zostały przystosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami. Każda przestrzeń umożliwia samodzielne i świadome użytkowanie, jest także dostępna i pozbawiona barier architektonicznych, tak aby wszystkie pomieszczenia i urządzenia jej towarzyszące, były dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób z dysfunkcjami wzroku, słuchu, itp.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Obiekt demonstracyjny

Budynek przedszkola i żłobka ma być także demonstracyjnym obiektem użyteczności publicznej wykonanym w technologii pasywnej. Możliwe są odwiedziny i oprowadzanie po budynku osób bądź przedstawicieli podmiotów zainteresowanych realizacją podobnych inwestycji w technologii pasywnej.

W nowym obiekcie swoje miejsce docelowo znajdzie aż 195 dzieci: 100 dzieci w pięciu oddziałach przedszkolnych - Przedszkole Integracyjne nr 12 im. J. Ch. Andersena przeniesione ze starej lokalizacji oraz 95 dzieci w pięciu oddziałach żłobkowych w Żłobku Miejskim Nr 3 - instytucja ta obecnie jest w fazie tworzenia i uruchamiania.

36 miejsc żłobkowych jest uruchamianych w ramach środków własnych Gminy Stalowa Wola, natomiast 59 miejsc jest uruchamianych dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 Maluch+ 2021-2029.

Wokul

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4