Legionella. Zmarła kolejna osoba, ale nie ma nowych zakażeń. Piątkowy raport

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 8 września 2023

Fot. Stephen Andrews/Unsplash.com

Piątkowy raport Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie nie wskazuje na nowe przypadki zakażeń legionellozą. Niestety choroba legionistów przyczyniła się do kolejnego zgonu.

Zmarła kolejna osoba

Według informacji przekazanej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie, łącznie do dnia 8 września 2023 r. odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń bakterią Legionella pneumophila. Najwięcej osób zachorowało w Rzeszowie (112) i powiecie rzeszowskim (38). W pozostałych powiatach występowały pojedyncze zakażenia.

Na szczęście od dwóch dni nie ma żadnych informacji o nowych zachorowaniach, co wskazuje na to, że ognisko legionelli jest już na etapie wygaszania.

W ramach dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że pierwsze zachorowania miały miejsce 30 lipca 2023 r., natomiast szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12-16 sierpnia br.

Niestety w piątek rzeszowski sanepid potwierdził kolejną śmierć wywołaną legionellozą. Łącznie odnotowano już 22 zgony z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila. (11 kobiet, 11 mężczyzn w wieku 53-98 lat).

- U wszystkich osób, które zmarły występowały choroby współistniejące - zaznacza Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny Jaromir Ślączka.

Dochodzenie trwa

Jak już informowaliśmy w środę, sanepid prowadzi intensywne działania kontrolno-zapobiegawcze dotyczące ograniczenia możliwości powstawania warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami Legionellozy. Równolegle prowadzone jest również dochodzenie epidemiologiczne dotyczące wskazania prawdopodobnego źródła zakażenia w ognisku na terenie miasta Rzeszowa i okolic.

Sanepid wydał też 6 decyzji nakazujących podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii z rodzaju Legionella w ciepłej wodzie użytkowej. Zalecono m.in: dokonywanie przeglądu technicznego instalacji, sprawdzanie temperatury wody, przeprowadzenie czyszczenia i dezynfekcji instalacji. Podczas spotkania z prezydentem Rzeszowa zarządcy osiedli poinformowali, że takie działania już prowadzą.

Jak podkreślają w ratuszu, co bardzo istotne, badania wykonane przez sanepid nie potwierdziły obecności bakterii z rodzaju Legionella w miejscach podawania zimnej wody do sieci.

Badania kontrolne wody po wykonanej 26-27 sierpnia dezynfekcji sieci wodociągowej na terenie miasta Rzeszowa i okolic potwierdzają przydatność wody do spożycia. Badania wykonano zarówno na wodzie w stacji uzdatniania, jak i w różnych częściach miejskiej sieci wodociągowej. W żadnej z pobranych próbek nie wykryto bakterii. O postępach w dochodzeniu epidemiologicznym sanepid ma informować w cotygodniowych komunikatach.

***

Legionella jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, stanowi zagrożenie dla ludzi gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach. Legionella nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą.

TUTAJ raport z czwartku 7 września.

Szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4