Beatyfikacja Rodziny Ulmów. Wernisaże wystaw IPN i pokaz etiudy filmowej

KATEGORIA: KULTURA / 9 września 2023

Fot. IPN

Jak już informowaliśmy, Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg aktywności związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów. Niektóre z nich odbędą się już w przededniu uroczystości beatyfikacyjnej. W wydarzeniach wezmą udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

Markowa

„Błogosławieni Sprawiedliwi albowiem…” Opowieść o Rodzinie Ulmów – wystawa przygotowana przez Archiwum IPN.

W sobotę, 9 września o godz. 12.30 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej odbędzie się wernisaż wystawy „Błogosławieni Sprawiedliwi albowiem…” Opowieść o Rodzinie Ulmów. Ekspozycja artefaktów prezentuje oryginalne dokumenty z zasobu Archiwum IPN, przedmioty wydobyte podczas ekshumacji z grobu Rodziny Ulmów na cmentarzu w Markowej oraz modlitewniki i książki należące do Józefa i Wiktorii, które pochodzą ze zbiorów Jerzego Ulmy, Agaty Frendo i Piotra Sagana.

Ekspozycja została przygotowana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, będzie otwarta dla zwiedzających od 12 września do 30 listopada 2023 roku.

Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów – wystawa plenerowa przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie

Także 9 września o godz. 13.30 przy kościele parafialnym pw. św. Doroty w Markowej odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. Na wystawie znajduje się kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów, z których cześć została opublikowana po raz pierwszy.

Wyjątkowa wystawa przedstawia losy rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Ekspozycja ma być pomocna w poznaniu historii rodziny Ulmów oraz ich heroicznej postawy miłości. Niektóre zdjęcia są prezentowane po raz pierwszy.

Autorzy wystawy: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków)

Projekt graficzny, rysunki i skład: Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów).

Katalog wystawy „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”

Rzeszów

„Świadectwo poMocy” – interaktywny projekt edukacyjny o losach Rodziny Ulmów przygotowany przez Biuro Nowych Technologii IPN

9 września o godz. 17.00 w Rzeszowie przed budynkiem Oddziału IPN (ul. Juliusza Słowackiego 18, Rzeszów) odbędzie się prapremierowy pokaz dla dziennikarzy.

Projekt składa się z dwóch części: etiudy filmowej w wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz immersyjnej wystawy.

Więcej: https://bnt.ipn.gov.pl/wystawa-swiadectwo-pomocy-w-rzeszowie-9-24-wrzesnia-2023-roku/

Od 10 do 24 września 2023 r. będzie można zapoznać się z projektem, po wcześniejszej rezerwacji. Zarejestruj się: zeskanuj kod lub odwiedź stronę.

Więcej:

Portal poświęcony Rodzinie Ulmów

Aktywności Instytutu Pamięci Narodowej w związku z beatyfikacją Rodziny Ulmów

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4