Zaczyna się rzeszowska konferencja energetyczna. Będzie transmisja na żywo

KATEGORIA: GOSPODARKA / 10 września 2023

Fot. Archiwum IPE

Już w poniedziałek i wtorek (11 i 12 września) w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbędzie VIII edycja Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Podczas konferencji będzie można zwiedzać nowo powstałe laboratorium do badania zastosowań wodoru w lotnictwie.

Organizatorami wydarzenia są Politechnika Rzeszowska i Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Całość będzie transmitowana w Internecie, więcej informacji na stronie: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/transmisja/

Pierwsze w Europie laboratorium do badania zastosowań wodoru w lotnictwie powstało w Rzeszowie

W piątek (8 września) na Politechnice Rzeszowskiej otwarte zostało Laboratorium Wodorowe. Politechnika Rzeszowska od wielu lat prowadzi aktywne działania związane z transformacją energetyczną.

Laboratorium będzie można zwiedzać w poniedziałek i wtorek (11 i 12 września), w ramach VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Nowe Laboratorium Wodorowe mieści się budynku LL – tuż obok budynku Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa przy al. Powstańców Warszawy 8.

- Jednymi z najważniejszych w tym zakresie są badania nad wykorzystaniem wodoru jako przyszłościowego i niskoemisyjnego źródła energii – mówi prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Energetyczne wykorzystanie wodoru wymaga jeszcze rozwiązania wielu problemów, a do tego niezbędna jest nowoczesna infrastruktura umożliwiająca prowadzenie prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych na światowym poziomie. Podjęliśmy zatem decyzję o utworzeniu na Politechnice Rzeszowskiej unikatowego Laboratorium Wodorowego. Umożliwi ono prowadzenie kompleksowych badań związanych z procesami spalania wodoru i mieszanek zawierających wodór, a także umożliwi Uczelni uczestnictwo w światowych przedsięwzięciach w tym zakresie.

Utworzenie na Politechnice Rzeszowskiej Laboratorium Wodorowego jest ważnym impulsem rozwojowym dla uczelni, a także dla Podkarpackiej Doliny Wodorowej, stowarzyszenia łączącego firmy, uczelnie i samorządy, już prowadzące prace nad zastosowaniami wodoru, jak i wdrażające konkretne produkty.

- Podkarpacka Dolina Wodorowa ma szanse stać się jednym ze światowych liderów w dziedzinie badań nad paliwem wodorowym i napędami nim zasilanymi – uważa prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor PRz ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej. – Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zastosowanie paliwa wodorowego lub mieszanki wodoru z innymi paliwami skutkuje dwiema głównymi konsekwencjami: podwyższeniem temperatury pracy silników jak również zmianą składu chemicznego spalin. Wpływ tych czynników na materiały stosowane w silnikach turbinowych i w turbinach energetycznych jest nieznany, a jego określenie będzie jednym z głównych nurtów prac badawczych realizowanych w laboratorium.

Prof. Sęp dodaje, że tematyka lotniczych napędów wodorowych jest obecna w pracach badawczych Politechniki Rzeszowskiej już od wielu lat, a najnowszym projektem jest FAME (Fuel cell propulsion system for Aircraft Megawatt Engine) realizowany w międzynarodowym konsorcjum w ramach programu europejskiego projektu Clean Aviation.

Kierownik Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego dr hab. inż. Marcin Drajewicz, prof. PRz przypomina, że uczelnia posiada dobrze wyposażone laboratoria do przeprowadzania prób żaroodporności materiałów metalicznych stosowanych w turbinach oraz ich charakterystyki. - Jednak brakowało stanowiska do przeprowadzania eksperymentów w rzeczywistych spalinach z udziałem wodoru. Zakończenie tej inwestycji uzupełnia tę lukę - mówi.

Profesor Drajewicz dodaje, że to pierwsze takie laboratorium Europie. Projekt Laboratorium, jak i stanowisko do badań paliw wodorowych zakłada możliwość realizowania szerokiego spektrum badań.

- Od początku opracowywaliśmy koncepcję infrastruktury która będzie w pełni skalowalna – niezależnie od kierunku badań w którym zmierzać będą projekty, zarówno laboratorium jak i stanowisko badawcze, będą mogły zostać dostosowane pod przyszłe potrzeby – mówi Piotr Cichosz, prezes Proximo Aero. – Bazując na naszych doświadczeniach w projektowaniu i budowie stanowisk badawczych, tworzymy infrastrukturę, która będzie z powodzeniem służyła w projektach badawczo-rozwojowych i aplikacyjnych dla różnych branż przemysłu, od lotnictwa, energetykę aż po przemysł chemiczny.

Laboratorium będzie można zwiedzać w poniedziałek i wtorek (11 i 12 września, w ramach VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

- Zapraszamy tych, którzy nie mogą być osobiście w Rzeszowie do śledzenia obrad w Internecie – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej, główny organizator konferencji. – O bieżących tematach w kwestiach szerokorozumianej energetyki, gospodarki, prawa, bezpieczeństwa narodowego czy obronności będą mówić najbardziej zorientowani eksperci.

Fot. Materiały organizatorów

Panel o morskiej energetyce wiatrowej

Jak zaznaczają organizatorzy, wśród kilkudziesięciu paneli, warto zwrócić uwagę na ten poświęcony morskiej energetyce wiatrowej.

W ostatnim czasie inwestycje prowadzone przez polskie firmy na Bałtyku nabierają tempa. Zarówno Polska Grupa Energetyczna Orlen, jak i Polenergia informują o kolejnych krokach dotyczących swoich przedsięwzięciach offshore’owych. Bałtyk ma bardzo dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. Jest akwenem bardzo płytkim i bardzo wietrznym. Prąd z turbin wiatrowych zbudowanych parędziesiąt kilometrów od brzegu morza za kilka lat będzie ważnym składnikiem polskiego miksu energetycznego.

Wśród kilkunastu paneli rzeszowskiej VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” (11 i 12 września) będzie także debata poświęcona morskiej energetyce wiatrowej i kierunkom jej rozwoju. Uczestnikami panelu będą m.in.: Robert Nowicki – prezes Orlen Neptun i Grzegorz Wysocki – wiceprezes PGE Baltica, czyli spółek bezpośrednio zajmujących się rozwojem branży offshore.

Głos zabierze też Edyta Stanek, wiceprezes i współzałożycielka spółki technologicznej ML System. Aspekty prawne inwestycji w morską energetykę wiatrową omówi Katarzyna Pamuła-Wróbel z Kancelarii Olesiński i Wspólnicy. Natomiast aspekty społeczne i polityczne poruszy dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Firmy pracujące na rzecz sektora (usługodawców czy podwykonawców) reprezentował będzie dr inż. Andrzej Montwiłł, prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

Morskie farmy wiatrowe wymagają także odpowiedniego zabezpieczenia przed sabotażem, jak i atakiem, zarówno konwencjonalnym, jak również hybrydowym. Sprawy te w swoich analizach podejmują dwaj eksperci Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz (równocześnie wykładowca Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni) oraz kmdr ppor. mgr inż. Tomasz Chyła (równocześnie pracownik SAAB Technologies Poland), którzy także będą uczestnikami panelu.

Jakie wyzwania dla bezpieczeństwa energetycznego Polski?

Tematyka jednego z głównych paneli konferencji to: „Współczesne wyzwania dla bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Udział wezmą przedstawiciele rządu: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Spojrzenie ze strony Parlamentu Europejskiego zaprezentuje dr Bogdan Rzońca, wcześniej także samorządowiec, marszałek i wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Obecni będą także parlamentarzyści z doświadczeniem w poprzednich rządach, jak dr hab. Paweł Kowal (były wiceminister spraw zagranicznych), Paweł Poncyliusz (były wiceminister gospodarki, członek komisji energetyki) i Mieczysław Kasprzak (również były wiceminister gospodarki i członek komisji energetyki).

- Na bezpieczeństwo energetyczne Polski wpływa bardzo wiele czynników, które ciągle się zmieniają, waga jednych rośnie, innych obniża się, pojawiają się też zdarzenia nieoczekiwane – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – To wojna w Ukrainie i konflikty bądź tylko napięcia w innych częściach świata, regulacje Unii Europejskiej, jak i dostępność unijnych funduszy mają bardzo duży wpływ na transformację energetyczną. To wreszcie także uwarunkowania krajowe, jak wybór konkretnych ścieżek modernizacji polskiej energetyki. Goście naszego panelu popatrzą na te kwestie z różnych perspektyw.

W konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” wezmą udział także liczni prezesi spółek energetycznych, przedstawiciele administracji państwowej, samorządów, eksperci i naukowcy w z różnych ośrodków.

***

Konferencja rozpocznie się o godz. 9.00 w poniedziałek. Szczegóły, w tym godziny rozpoczęcia poszczególnych paneli w linku.

Zobacz PROGRAM TUTAJ.

Link do transmisji: TRANSMISJA LIVE 2023 - Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Lukasiewicza (instytutpe.pl).

Link do formularza rejestracyjnego na VIII Konferencję „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/formularz-zgloszeniowy/.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4