Debaty o bezpieczeństwie energetycznym podczas konferencji w Rzeszowie

KATEGORIA: GOSPODARKA / 11 września 2023

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

„Bezpieczeństwo Energetyczne - filary i perspektywy rozwoju” – pod takim hasłem już po raz ósmy w poniedziałek (11 września) rozpoczęła się konferencja naukowa na Politechnice Rzeszowskiej.

W uroczystym otwarciu wzięli udział Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Gospodarzem konferencji był rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, a jej glównym organizatorem dr hab. Mariusz Ruszel, prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

– Kwestia bezpieczeństwa energetycznego, także w kontekście trwającej wojny na Ukrainie, nabrała szczególnego znaczenia. Jestem przekonana, że najbliższe dwa dni będą czasem bardzo owocnych obrad, podczas których będzie mieć Państwo możliwość wymiany poglądów, podzielenia się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz zaprezentowania wyników własnych badań. Wszystkie te poglądy i opinie stanowić będą fundament do dalszych prac nad rozwojem polskiego sektora energetycznego oraz wzmocnieniem bezpieczeństwa w tym zakresie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

- To niezwykle ważna konferencja, szczególnie w tej trudnej sytuacji międzynarodowej w jakiej znajdujemy się juz od półtora roku. Bezpieczeństwo energetyczne jest w tym momencie szczególną kwestią wymagającą uwagi. Dlatego szczególnie podkreślam, że to w naszym województwie powstała Podkarpacka Dolina Wodorowa, jako jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w kraju - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

Nagroda im. Ignacego Łukasiewicza dla szefów polskich i ukraińskich systemów elektroenergetycznych

Wydarzenie rozpoczęło od wręczenia Nagrody im. Łukasiewicza. Otrzymują ją osoby zaangażowane w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w ostatnim czasie także i Europy. W tym roku po raz kolejny nagrodzone zostały dwie osoby.

Nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za zachowanie ciągłości dostaw energii elektrycznej w warunkach wojny w Ukrainie otrzymał Volodymyr Kudrytskyi, prezes spółki Ukrenerho. Ukrenerho to jedyny ukraiński – a przez to kluczowy – operator linii wysokiego napięcia.

Nagrodę w jego imieniu odebrał Serhij Nazarenko, doradca Zarządu Ukrenerho.

W swoim wystąpieniu Serhij Nazarenko podziękował Polsce za wsparcie. Podkreślił, że to dzięki Polsce system elektroenergetyczny Ukrainy został zsynchronizowany z systemem europejskim. Rosja zaś używa systemów jak broni.

Fot. Materiały prasowe IPE

Równorzędną nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za stabilizację systemu elektroenergetycznego Polski oraz wspieranie ukraińskiego operatora systemu elektroenergetycznego otrzymał dr Tomasz Sikorski, prezes spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

- O agresji Rosji na Ukrainę dowiedziałem się z radia, gdy jechałem do pracy – mówił Tomasz Sikorski. – Już przy biurku zacząłem myśleć, jak trudne będzie dostarczanie energii podczas wojny.

Przypomniał, że już po kilku dniach PSE gościło pierwszych przedstawicieli rodzin pracowników Ukrenerho, a polska firma cały czas wspierała swojego ukraińskiego odpowiednika.

- Chciałbym, by kolejnym krokiem była pełna integracja rynku ukraińskiego z rynkiem europejskim – dodał Tomasz Sikorski.

Fot. Materiały prasowe IPE

O nagrodzie decyduje kapituła, do której należą uznani naukowcy, byli i obecni rektorzy i prorektorzy Politechniki Rzeszowskiej.

W poprzednich latach laureatami nagrody zostawali m.in. minister energii Republiki Litewskiej Dainius Kreivys, prezes Gaz Systemu Tomasz Stępień, prezes PGNiG Piotr Woźniak; amerykański polityk, urzędnik państwowy i menedżer Theodor J. Garrish; przedsiębiorca Dawid Cycoń (prezes spółki ML System S.A.); były minister klimatu i środowiska dr Michał Kurtyka; minister energii i klimatu Królestwa Danii Lars Chr. Lilleholt czy minister i pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej dr Piotr Naimski.

Podczas inauguracji konferencji zaprezentowano również film przedstawiający nowe laboratorium wodorowe Politechniki Rzeszowskiej. Było to jednocześnie jego symboliczne otwarcie.

Wojna nie może być przeszkodą w budowie integracji energetycznej Ukrainy z UE

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” odbywającego się także podczas pierwszego dnia konferencji.

Uczestnikami panelu byli: dr inż. Tomasz Sikorski – prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Jarosław Ziębiec – dyrektor Biura Strategii i Projektów Towarowej Giełdy Energii, Łukasz Dziekoński – prezes Montis Capital, Volodymyr Kudrytskyi – prezes Ukraińskej Narodowej Spółki Energetycznej Ukrenerho, Oleksandr Havva – prezes JSC Market Operator oraz Oleksii Sobolev, CFA – kierownik Kijowskiego Biura Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej/były Wiceminister Gospodarki Ukrainy ds. rozwoju cyfrowego, transformacji cyfrowej i cyfryzacji.

- Wojna na Ukrainie spowodowała przyspieszenie transformacji energetycznej w UE, w tym również w wymiarze technologicznym. Rodzi to nowe szanse, gdyż szybciej ograniczy uzależnienie UE od surowców energetycznych spoza Europy – powiedział Łukasz Dziekoński, prezes Montis Capital.

Fot. B. Motyka/Materiały prasowe IPE

Zabierając głos w dyskusji dr inż. Tomasz Sikorski, prezes PSE powiedział, że operator posiada obecnie trzy wyzwania, które przesądzą w jakim tempie Polska będzie dokonywać transformacji swojej energetyki. Pierwszym jest rozwój i modernizacja sieci elektroenergetycznych. W tym zakresie determinantami sukcesu jest kwestia społeczna – korzyści dla społeczności lokalnych oraz dostęp do wysoko kwalifikowanej kadry. Energetyka jest obecnie multidyscyplinarna, ale przede wszystkim potrzebuje inżynierów, i to nie tylko w Polsce ale i w całej UE.

Drugie wyzwanie to rezerwowanie źródeł OZE magazynami energii, energetyką jądrową, jak i źródłami wykorzystującymi paliwa kopalne. Warunkiem koniecznym sukcesu transformacji jest zachowane równowagi pomiędzy rozwojem generacji w OZE i zużyciem energii z tych źródeł, a zapewnieniem minimalnego z punktu widzenia bezpieczeństwa funkcjonowania gospodarki dostaw energii elektrycznej w momencie gdy energia z OZE nie będzie dostępna. Trzecim wyzwaniem są zdolności operacyjne do zarządzania systemem elektroenergetycznym.

– Mechanizmem do koordynacji zachowań źródeł wielkoskalowych jak i rozproszonych mogą być tylko ceny energii. Bezpieczeństwo sytemu elektroenergetycznego w dużym stopniu będzie zależało od jakości cen energii w czasie, ale i w poszczególnych punktach systemu – powiedział prezes PSE.

- Analizujemy inwestycje w energetykę bez względu na toczące się działania wojenne. Bez względu na zniszczenia spowodowane wojną dążymy do budowy elastycznego i zdecentralizowanego systemu, który będzie zintegrowany z systemem UE. Strategia ta pozwoli na ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zwiększenie produkcji energii w OZE. Zielona transformacja energetyki pozwoli na uniezależnienie się od paliw kopalnych pochodzących dotychczas z Rosji. W ten sposób OZE Ukrainy mogą stać się zalążkiem bezpieczeństwa energetycznego Europy. Będziemy również dążyć do zwiększenia wolumenu handlu energią z UE – powiedział biorący udział w dyskusji Volodymyr Kudrytskyi, prezes Ukraińskiej Narodowej Spółki Energetycznej Ukrenerho.

Konferencja zakończy się we wtorek, 12 września. Przez dwa dni Politechnika Rzeszowska będzie miejscem paneli, dyskusji i debat o szeroko rozumianym bezpieczeństwie energetycznym z udziałem ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i samorządowców.

VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywa się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Konferencja energetyczna jest transmitowana na żywo: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/transmisja/.

Red.

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

Fot. Tomasz Leyko/Rzecznik Prasowy UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4