Minister Czarnek odsłonił w Rzeszowie nowy mural. To wizerunek Rodziny Ulmów

KATEGORIA: KULTURA / 29 września 2023

Mural błogosławionej Rodziny Ulmów w Rzeszowie.
Fot. Maciej Terpiński

W czwartek 28 września w Rzeszowie odsłonięto uroczyście muralu błogosławionej rodziny Ulmów. Udział w wydarzeniu wziął m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Mural Ulmów

Mural przedstawiający błogosławioną rodzinę Ulmów powstał na ścianie budynku przy ul. Gałęzowskiego w Rzeszowie. Malowidło znalazło się tam z inicjatywy Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która w ten sposób chciała upamiętnić niedawne wyniesienie na ołtarze rodziny z Markowej, ale także promować jej dziedzictwo.

Mural namalował znany z tego typu twórczości artystycznej Arkadiusz Andrejkow. W czwartek 28 września odbyło się uroczyste odsłonięcie malowidła. Z tej okazji do Rzeszowa przyjechał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który przypominał niedawną uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów.

- Ten mural to kontynuacja pięknych wydarzeń związanych z beatyfikacją rodziny Ulmów. Miała ona potężny walor edukacyjny, cały świat dowiedział się o tym jak wyglądała pomoc Polaków dla Żydów w czasie holokaustu i z jakim bohaterstwem się to wiązało, bo w Polsce za taką pomoc groziła kara śmierci - podkreślał minister edukacji.

Czarnek podkreślał wielki heroizm Ulmów, dodał że w Markowej było więcej rodzin, które pomagały Żydom, nawet po tym jak Niemcy bestialsko zamordowali ich sąsiadów.

- Cieszę się, że możemy odsłonić ten mural w Rzeszowie, gratuluje inicjatorom i dziękuję wszystkim, którzy pamięć rodziny Ulmów rozsławiają na całym świecie - stwierdził Przemysław Czarnek.

„Wyjątkowa rodzina”

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że odsłonięcie muralu z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów wpisuje się także w Rok Rodziny Ulmów, który trwa na Podkarpaciu. Z kolei Sejm zdecydował niedawno o ustanowieniu roku rodziny Ulmów w całym kraju. Ten jubileusz będziemy obchodzony w 2024 roku.

- Ulmowie byli rodziną wyjątkową, bo bogatą w miłosierdzie, ale także rodzicielską miłość do dzieci, szacunek wobec sąsiadów innego wyznania. Ulmowie w wyjątkowych czasach zachowali to co najważniejsze - człowieczeństwo. Są znakiem dla ludzi w 21 wieku. Najlepiej ten symbol prezentuje się w przestrzeni miejskiej - podkreśliła Ewa Leniart.

Marszałek województwa Władysław Ortyl mówił o szeregu inicjatyw dotyczących promowania dziedzictwa Ulmów wśród młodzieży. Wspomniał m.in. o akcji „Po owocach ich poznacie”, która ma za zadanie uczynienie z drzewa jabłoni symbolu pamięci o Polakach ratujących Żydów, w tym w szczególności o Rodzinie Ulmów.

- Sadzonki jabłoni pochodzące z Markowej przygotowało Arboreteum w Bolestraszycach. Te drzewa zostaną zasadzone w kilkunastu szkołach na Podkarpaciu, by mogły dać owoce symbolizujące to co Ulmowie zasiewają w naszym społeczeństwie. Chcemy też, by te drzewka trafiły do miejsc, które są negatywnie kojarzone z Markową czyli do landów niemieckich, prowadzimy w tej sprawie rozmowy - powiedział Władysław Ortyl.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Fot. Maciej Terpiński

Rzeszów zaszczycony

Wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska również dziękowała inicjatorom stworzenia muralu, za taką formę upamiętnienie Ulmów w Rzeszowie. - Ten obraz będzie upamiętniał heroiczny czyn Ulmów. Miasto Rzeszów jest zaszczycone, że mural znalazł się w tym miejscu. To niedaleko bramy do rzeszowskiego getta, obok odbywa się handel, a Ulmowie byli rolnikami i handlowali przecież swoim płodami - zaznaczyła Stachowska.

Fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR Bogdan Romaniuk dziękował wszystkim osobom, które wsparły akcję związaną ze stworzeniem muralu. - Od 2015 roku opowiadamy historię Ulmów w różny sposób, dzisiaj czynimy to właśnie poprzez odsłonięcie muralu - stwierdził Bogdan Romaniuk.

Mural powstał na ścianie budynku należącego do Rzeszowskiego Spółdzielni Mieszkaniowej. Oprócz malowidła, na obiekcie pojawiła się tablica informująca kto jest jego autorem oraz fundatorem.

W uroczystości odsłonięcia malowidła, udział wzięli także podkarpaccy parlamentarzyści, rzeszowscy radni, pojawili się również biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek i proboszcz rzeszowskiej Fary ks. Jan Szczupak.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

Minister Przemysław Czarnek i Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.
Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.
Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Władysław Ortyl, marszałek woj. podkarpackiego.
Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta miasta Rzeszowa.
Fot. Maciej Terpiński

Bogdan Romaniuk, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR
Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4