Ulica Grunwaldzka będzie nie do poznania. Rok ma potrwać jej przebudowa

KATEGORIA: INWESTYCJE / 29 września 2023

Umowa na przebudowę ul. Grunwaldzkiej oficjalnie podpisana pomiędzy Konradem Fijołkiem, prezydentem miasta Rzeszowa, a przedstawicielami firmy OBO Polska.
Fot. Karol Woliński

Za mniej więcej 12 miesięcy mieszkańcy Rzeszowa będą mogli spacerować po ul. Grunwaldzkiej w całkowicie nowej odsłonie. Podobnie jak na ul. 3 Maja i Kościuszki pojawią się tam granitowe płyty i kostka. Będzie też więcej drzew. Umowę na przebudowę liczącego prawie 250 metrów odcinka ul. Grunwaldzkiej podpisano w piątek 29 września.

Nowa odsłona ul. Grunwadzkiej

Przygotowania do przebudowy ul. Grunwaldzkiej trwały kilka lat. W tym roku rzeszowski ratusz ogłosił przetarg na prace budowlane. Wykonawcę udało się znaleźć dopiero w trzecim podejściu. Będzie nim firma OBO Polska z Rzeszowa, a miasto zapłaci za realizację inwestycji 13,6 mln zł. Umowę na realizację tego zadania uroczyście podpisano w piątek 29 września.

- To kolejny ważny dzień i miły komunikat dla naszych mieszkańców. Będzie to w przyszłości najpiękniejsza droga w Rzeszowie, która ma pełnić role poszerzającego się salonu miasta i pozwalać na nowo spojrzeć na centrum - podkreślał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent podkreślał podczas konferencji prasowej, że przygotowania do inwestycji trochę się przeciągały m.in. w związku z wprowadzaniem korekt do dokumentacji projektowej, które przewidują posadzenie nowych drzew na ul. Grunwaldzkiej.

- Drzewa wracają do przestrzeni śródmiejskiej naszego miasta, taka jest nasza filozofia – stwierdził Konrad Fijołek.

W ramach inwestycji posadzonych zostanie około 40 grabów wąskokolumnowych. Po lewej stronie deptaka ustawione zostaną z kolei graby w donicach. W sąsiedztwie budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego posadzone zostaną klony. Oczywiście zachowane zostaną też te drzewa rosnące obecnie w rejonie uczelni.

250 metrów do przebudowy

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej obejmie wymianę nawierzchni na długości 250 metrów. Z uwagi na historyczny charakter, prace będą przebiegały pod okiem konserwatora zabytków. W samym projekcie inwestycji znalazły się również rozwiązania zaproponowane przez konserwatora. Od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika deptak ma być wyłożony kamienną kostką w kolorze szarym, stylizowaną na zabytkową.

Część ul. Grunwaldzkiej do skrzyżowania z ul. Sobieskiego ma być wyłożona granitowymi płytami, podobnymi jak na ul. Kościuszki i 3 Maja. W ramach inwestycji planuje się postawienie na ul. Grunwaldzkiej również nowych ławek, czy wymianę oświetlenia na lampy LED.

Nowa nawierzchnia ma pojawić się również na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską. Tam też zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi zakłada się utworzenie granitowego monumentu z inskrypcją - pomnika Grunwaldzkiego, który postawiono tam w 1910 roku na 500-lecie bitwy pod Grunwaldem. Pomnik w formie ustawionych na sobie głazów stał zaledwie 25 lat, miał zostać usunięty z uwagi na to, że blokował ruch uliczny w tym miejscu. Nowy pomnik będzie miał inną formę niż historyczny monument. Powody takiej decyzji tłumaczyła miejska konserwator zabytków w Rzeszowie Edyta Dawidziak.

- Nie zachowały się żadne materiały, z których wykonano historyczny pomnik, nie mamy też żadnych projektów. Odwzorowanie go byłoby pewnego rodzaju fikcją i przekłamaniem - podkreślała miejska konserwator zabytków.

Odnowiony ma być też plac przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Oprócz tego konieczna będzie przebudowa instalacji podziemnych – wodociągów, kanalizacji sanitarnej i sieci teletechnicznych.

Dawid Ortwein, złonek zarządu firmy OBO Polska.
Fot. Karol Woliński

Prace budowlane mają zostać zrealizowane w ciągu 12 miesięcy. Firma OBO Polska już rozpoczęła przygotowania. Od przyszłego poniedziałku ruszy inwentaryzacja oraz zabezpieczanie rosnących na ul. Grunwaldzkiej drzew.

- Następnie będziemy realizować roboty przy infrastrukturze podziemnej. To potrwa około 5-6 miesięcy. W marcu przyszłego roku planujemy prace przy budowie konstrukcji nowej nawierzchni i później już samo wykończenie w postaci drzew i nowych parkletów i ławek. Będziemy tak planować pracę by były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i przedsiębiorców - mówił Dawid Ortwein, członek zarządu firmy OBO Polska.

Nie wykluczone, że po przebudowie, na ul. Grunwaldzkiej pojawią również nawiązania do historycznych fragmentów tego traktu. W ramach przygotowań do realizacji inwestycji, przez kilka miesięcy na ul. Grunwaldzkiej pracowali archeolodzy, którzy odnaleźli m.in. fragmenty Bramy Sandomierskiej, która niegdyś stała na drodze wylotowej z miasta w rejonie dzisiejszej ul. Kopernika. Oprócz tego odkryto również fragmenty starego bruku czy zabytki ruchome takie jak monety czy ceramika.

Karol Woliński

Ul. Grunwaldzka obecnie.
Fot. Karol Woliński

A tak na wizualizacjach po przebudowie prezentuje się ul. Grunwaldzka.
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4