Czwarty ośrodek kuratorski dla nieletnich otwarto w poniedziałek w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 października 2023

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Przy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie powstał czwarty ośrodek kuratorski dla nieletnich. To kolejna placówka, która będzie prowadzić działalność wychowawczą, resocjalizacyjną, terapeutyczną, profilaktyczną i kontrolną. Nowy Ośrodek Kuratorski Nr 7 mieści się przy ul. Lwowskiej 6.

Skierowanie nieletniego do ośrodka kuratorskiego to środek wychowawczy przewidziany art. 7 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Sąd rodzinny może go zastosować wobec nieletniego przejawiającego cechy niedostosowania społecznego, który już dopuszcza się czynów karalnych, jednak jeszcze nie wymaga zastosowania środka izolacyjnego.

- To miejsca, gdzie młodzi ludzie będą mieli szansę z jednej strony na to, aby naprawić swoje postępowanie, odnaleźć miejsce w życiu, ale także otrzymać właściwą opiekę terapeutyczną i powrócić na drogę właściwego dla siebie rozwoju – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w czasie poniedziałkowej uroczystości.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

W tego typu placówkach, działających przy sądach rejonowych, pracują zawodowi kuratorzy sądowi, psycholodzy, nauczyciele oraz inni specjaliści, służący dzieciom swoją wiedzą i doświadczeniem.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł podkreślił, że tylko w tamtym roku na terenie województwa powstało 7 nowych ośrodków kuratorskich m. in. w Nisku, Tarnobrzegu, Mielcu, Rzeszowie, Przemysłu, Jarosławiu.

– Będziemy przeznaczać kolejne środki na to, aby odbudowywać ośrodki kuratorskie, tworzyć miejsca, w których młodzi ludzie mogą uczyć się postaw społecznie pożądanych takich jak asertywność, odwaga czy umiejętność radzenia sobie ze stresem i agresją – mówił wiceminister.

Warchoł akcentował również rolę i misję kuratorów sądowych.

– Misją waszą jest wychowywać, resocjalizować, pomagać i dawać szansę. Dziękuję za wasze poświęcenie i zaangażowanie – podkreślał wiceminister sprawiedliwości.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wsparcie ośrodka kuratorskiego jest formą resocjalizacji otwartej, nie rozdziela dziecka z dotychczasowym środowiskiem, np. rodzinnym, umożliwia dalszą realizację obowiązku szkolnego w miejscu zamieszkania, rozwija umiejętności życiowe, uczy samodzielności i ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny oraz współpracy i stosowania się do zasad współżycia społecznego.

Praca z nieletnimi polega w szczególności na prowadzeniu zajęć korekcyjno-edukacyjnych, socjoterapeutycznych socjoterapeutyczne i psycho-edukacyjnych, które mają na celu rozwijanie zainteresowań i kreatywności. Resocjalizacja w ośrodkach kuratorskich odbywa się również przez sztukę, sport, współpracę z organizacjami pozarządowymi, lokalnymi, uniwersytetami czy aktywizację zawodową.

W ośrodku kuratorskim młodzież w wieku od 13 do 17 roku życia ma spędzać czas po szkole, to łącznie 20 godzin tygodniowo.

Przy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie funkcjonują już trzy ośrodki kuratorskie - Nr 1 przy ul. Leszczyńskiego 3; Nr 3 przy ul. Hetmańskiej 15 oraz Nr 5 przy al. Okulickiego 13a otwarty we wrześniu ub. roku.

W nowo otwartym 2 października miejscu - czwartym w stolicy Podkarpacia Ośrodku Kuratorskim nr 7 przy ul. Lwowskiej 6 zajęcia będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godz. 14.30 do 18.30.

Red.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4