Rzeszów ma już 19 miasto partnerskie. To ukraiński Chersoń. Umowa zawarta

KATEGORIA: SAMORZĄDY / 3 października 2023

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Ukraiński Chersoń – miasto przez 9 miesięcy okupowane przez wojska rosyjskie, został kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa. Przedstawiciele władz obu miast niedawno podpisali umowy o nawiązaniu współpracy.

Współpraca podpisana na szczycie

Ostatnie tygodnie, to spore ochłodzenie stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą w związku z decyzją polskiego rządu o podtrzymaniu embarga na sprowadzanie pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z terenów naszego wschodniego sąsiada. Zarówno ukraińscy jak i polscy politycy nie szczędzili sobie w ostatnich dniach ostrych słów.

Gęsta atmosfera na linii Polska-Ukraina, była niejako tłem do odbywającego się w poprzednim tygodniu w podrzeszowskiej Jasionce szczytu The World for Ukraine Summit – W4UA. W trakcie wydarzenia dyskutowano o wielu aspektach dotyczących losów Ukrainy, kwestii gospodarczych, humanitarnych czy politycznych

Na szczycie pojawił się prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który wziął udział w Samorządowym Okrągłym Stole Gospodarczym. W trakcie panelu, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji dyskutowali o działaniach pomocowych dla naszych sąsiadów teraz i po zakończeniu wojny. Udało się też podpisać umowę partnerską pomiędzy Rzeszowem i ukraińskim Chersoniem.

- Podpisaliśmy również umowę o współpracy partnerskiej pomiędzy Rzeszowem i miastem Chersoń i będziemy wspólnie działać w dziedzinie inwestycji, gospodarki, kultury i wielu innych - poinformował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Umowę ze strony Chersonia parafował zastępca mera miasta Vitaliy Bielobrov. Wcześniej zgodę na podjęcie współpracy partnerskiej musiała wydać Rada Miasta Rzeszowa. Doszło do tego podczas niedawnej sesji, która odbyła się 26 września. Chersoń będzie 7 ukraińskim miastem partnerskim Rzeszowa. Łącznie stolica Podkarpacia współpracuje na zasadzie partnerstwa z 19 samorządami.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Chersoń - 9 miesięcy okupacji

Chersoń leży na południu Ukrainy, nad rzeką Dniepr i jest stolicą obwodu chersońskiego. Przed inwazją Rosji w lutym zeszłego roku miasto liczyło prawie 318 tys. mieszkańców. Wiodącymi gałęziami przemysłu przed wojną były: obróbka metali, budowa maszyn, przemysł spożywczy i budowlany. Co roku w mieście odbywało się około 10 dużych festiwali, w których uczestniczyło ponad 100 tys. gości.

Chersoń był jedynym obwodowym miastem zajętym przez rosyjskie wojska. Okupacja trwała przez 9 miesięcy, w tym czasie ponad 70% mieszkańców musiało opuścić swoje domy i wyjechać do innych regionów Ukrainy i innych krajów świata. Gospodarka miasta praktycznie przestała istnieć. Prawie wszystkie przedsiębiorstwa zostały zmuszone do wstrzymania działalności. Wojska Federacji Rosyjskiej splądrowały miejskie przedsiębiorstwa komunalne, które zapewniały jej działalność, wywiozły cały specjalistyczny sprzęt przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej. Wyzwolenie przyszło 11 listopada 2022 roku.

Miasto znów mocno ucierpiało po tym jak w czerwcu tego roku Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce, co doprowadziło do ogromnej powodzi i katastrofy humanitarnej i ekologicznej. W mieście pozostało około 70 000 osób, z których większość to osoby starsze, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej i inne grupy społecznie wrażliwe. Niestety muszą się one zmagać z ciągłym ostrzałem Rosjan.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

To nie jedyne porozumienie podpisane podczas szczytu W4UA. Rzeszów, Lwów, Europejska Federacja Amp Futbol, klub Stal Rzeszów Amp Futbol, sportowa szkołę dla dzieci i młodzieży Karpaty Lwów, sportowa szkoła dla dzieci i młodzieży RUCH Lwów oraz Klub Sportowy Don Bosko podpisały list intencyjny, który pozwoli pomagać ofiarom wojny potrzebującym odzyskać sprawność.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4