Droga lotniskowa będzie dokończona. Podpisano umowę wartą 57 mln zł
KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 października 2023
Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP
We wtorek w podrzeszowskiej Jasionce podpisano umowę na budowę V etapu tzw. drogi lotniskowej. Nowy odcinek o długości ponad 3 kilometrów ma połączyć drogę wojewódzką 869 z węzłem autostrady A4 „Rzeszów Zachód”.
Ostatni etap do realizacji
Droga Lotniskowa łączy drogę ekspresową S-19, autostradę A4 i drogę krajową nr 9 w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Do tej pory udało się zrealizować 4 etapy, a już niedługo rozpocznie się realizacja prac budowalnych przy ostatnim z nich. Chodzi o 3-kilometrowy odcinek na terenie gmin Świlcza i Głogów Małopolski, który ma przedłużyć Drogę Wojewódzką nr 869 w kierunku zachodnim, łącząc rondo leżące na zachód od linii kolejowej nr 71 z węzłem A4 „Rzeszów Zachód”.
We wtorek (3 października) na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego podpisano umowę na wykonanie prac związanych z budową wspomnianej drogi. Podpisy pod dokumentem złożyli marszałek Władysław Ortyl, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie Piotr Miąso oraz przedstawiciele konsorcjum firm wykonawczych: prezes ANTEX II Sp. z o.o. Michał Hudaszek, prezes Wysowa Mosty Sp. z o.o. Tomasz Dziurny oraz członek zarządu Wysowa Mosty Sp. z o.o. Karolina Dziurna – Sikoń.
- To bardzo ważna inwestycja. Ten odcinek mógł się wydawać nieco zapomniany, ale my po prostu czekaliśmy na możliwość skorzystania ze środków, które pozwalają rozwijać region, dając możliwość wykorzystania środków z budżetu państwa, przy niewielkim, zaledwie kilkumilionowym, wkładzie z budżetu regionu – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
Cała wartość kontraktu na budowę drogi to ponad 57 mln złotych. Wkład własny samorządu województwa podkarpackiego to niespełna 3 mln złotych, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wynosi ponad 54 mln złotych.
Ważna droga dla regionu
Jak dodał marszałek Ortyl, nowa droga będzie przydatna szczególnie przedsiębiorcom ze strefy ekonomicznej, ale także klientom lotniska w Jasionce czy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena.
- Z drugiej strony droga ta otwiera możliwości dla kolejnych terenów inwestycyjnych. Będzie ona prowadziła do strefy inwestycyjnej w Świlczy, tam gdzie będzie powstawał szpital uniwersytecki, gdzie Poczta Polska będzie miała swe centrum logistyczne. Ta droga to kolejna nasza inwestycja komunikacyjna, która na lata stworzy nowe szanse – zaznaczał marszałek Władysław Ortyl.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart dodała, że to ważna inwestycja z perspektywy mieszkańców Rzeszowa, Głogowa czy Świlczy, ale całego regionu i jego rozwoju.
- To szansa na łatwość skomunikowania tych obszarów pomiędzy A4, S-19 a drogą krajową nr 9. To łatwiejszy dojazd do lotniska oraz firm, które się tu znajdują. A sprawą ogromnej wagi jest to, że aż 54 mln złotych na tę inwestycję przekazuje polski rząd – mówiła w czasie uroczystości podpisania umowy wojewoda Ewa Leniart.
Znaczenie nowej drogi dla rozwoju lotniska i terenów wokół niego, dla PPNT i przedsiębiorców podkreślali z kolei prezesi Portu Lotniczego Adam Hamryszczak oraz Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Mariusz Bednarz.
Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP
44 miesiące na realizację
Wykonawcą V etapu drogi lotniskowej będzie konsorcjum firm Konsorcjum firm ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Zadanie będzie realizowane w formule zaprojektuj i wybuduj. Według umowy ma być ono zrealizowane w ciągu 44 miesięcy.
Zakres inwestycji oprócz budowy nowej drogi, przewiduje również rozbudowę wlotu istniejącego ronda, rozbudowę skrzyżowań z istniejącymi drogami gminnymi oraz budowę ronda łączącego z węzłem „Rzeszów Zachód”. Do tego przewidziano również m.in. budowę chodników, ścieżek rowerowych, oświetlenia oraz zatok autobusowych.
- Jesteśmy przygotowani, aby tę inwestycję wykonać szybko i sprawnie – deklarował w imieniu wykonawców prezes firmy Antex Michał Hudaszek.
Co ciekawe, to samo konsorcjum odpowiada także za budowę rzeszowskiej Wisłokostrady, czyli połączenia al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą i Maczka.
Wokul
Zdjęcia: Maciej Terpiński