Warchoł i Jarosińska-Jedynak w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego

KATEGORIA: POLITYKA / 27 listopada 2023

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego Marcin Warchoł będzie ministrem sprawiedliwości, a Małgorzata Jarosińska-Jedynak ministrem funduszy i polityki regionalnej
Fot. Maciej Terpiński

Marcin Warchoł, poseł Suwerennej Polski i dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości obejmie tekę szefa tego resortu w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Stanowisko ministra funduszy i polityki regionalnej otrzymała z kolei Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wiele jednak wskazuje na to, że oboje politycy związani z Podkarpaciem, nie zasiądą na długo w ministerialnych fotelach, bo rząd przedstawiony w poniedziałek przez Morawieckiego ma małe szanse na uzyskanie wotum zaufania.

Nowy rząd Morawieckiego

W poniedziałek 27 listopada prezydent RP Andrzej Duda zaprzysiężył nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Skład nowego gabinetu premiera Morawieckiego znacząco różni się od odchodzącej Rady Ministrów. Zabrało w nim wielu najważniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy, jedynym wyjątkiem jest Mariusz Błaszczak, który zachował fotel szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Stanowisko utrzymała też Marlena Maląg, ale już nie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, a w resorcie rozwoju i technologii.

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego znalazły się dwie osoby związane z Podkarpaciem. Funkcję ministra sprawiedliwości przyjął dotychczasowy wiceminister Marcin Warchoł, który zastąpił na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę.

Warchoł w latach 2015-2019 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 2019 do 2023 r. był z kolei sekretarzem stanu w tym resorcie i pełnomocnikiem rządu ds. praw człowieka. W poprzedniej kadencji po raz pierwszy zasiadał w Sejmie, zdobywając mandat z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. W październikowych wyborach ponownie został posłem PiS z Rzeszowa otrzymując 26,7 tys. głosów. W 2021 roku startował też w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rzeszowie i uzyskał w nich trzeci wynik.

Stanowisko w nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego otrzymała również Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która zostanie nowym ministrem funduszy i polityki regionalnej zmieniając Grzegorza Pudę. Jarosińska-Jedynak do tej pory pełniła funkcję sekretarza stanu w tym resorcie, wcześniej w latach 2019-2020, była jego szefem. W latach 2018-2019 była sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak również startowała w październikowych wyborach parlamentarnych z list PiS w okręgu krośnieńsko-przemyskim. Dostała 2,5 tys. głosów, co nie dało jej miejsca w ławach poselskich.

Tak prezentuje się nowy skład rządu:

premier - Mateusz Morawiecki,

minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak,

minister spraw zagranicznych - Szymon Szynkowski vel Sęk,

minister spraw wewnętrznych i administracji - Paweł Szefernaker,

minister sprawiedliwości - Marcin Warchoł,

minister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak,

minister rozwoju i technologii Marlena Maląg,

minister aktywów państwowych - Marzena Małek,

minister finansów - Andrzej Kosztowniak,

minister kultury i dziedzictwa narodowego - Dominika Chorosińska,

minister infrastruktury - Alvin Gajadahur,

minister klimatu i środowiska - Anna Łukaszewska-Trzeciakowska,

minister sportu i turystyki - Danuta Dmowska-Andrzejuk,

minister zdrowia - Ewa Krajewska,

minister rodziny i polityki społecznej - Dorota Bojemska,

minister edukacji i nauki - Krzysztof Szczucki,

minister rolnictwa i rozwoju wsi - Anna Gembicka,

minister — szef KPRM - Izabela Antos,

minister — członek Rady Ministrów - Jacek Ozdoba.

Długo nie porządzą?

Od momentu zaprzysiężenia nowego rządu, premier Mateusz Morawiecki zgodnie z Konstytucją RP ma 14 dni na przedstawienie swojego expose i uzyskanie wotum zaufania od Sejmu. Do tego potrzeba mu 231 głosów. Wiele wskazuje, że misja ta zakończy się niepowodzeniem, bo Prawo i Sprawiedliwość nie dysponuje samodzielną większością (ma 194 posłów), a szanse na pozyskanie koalicjanta wydają się małe.

W przypadku gdyby rząd Morawieckiego nie uzyskał wotum zaufania, inicjatywa powołania nowego premiera przechodzi na Sejm. Kandydata na premiera może zgłosić grupa 46 posłów. Nową rządową koalicję mają stworzyć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica. Ich kandydatem na prezesa Rady Ministrów ma być były premier i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4