Syn reżysera z Hollywood przybył do Rzeszowa. Upamiętni znanego ojca

KATEGORIA: MIEJSCA / 10 grudnia 2023

Tim Zinnemann, syn Freda Zinnemana.
Fot. źródło: Kanał YouTube - SQUARE ROCK/„Tim Zinnemann on Audrey Hepburn”

W poniedziałek 11 grudnia w Rzeszowie odbędzie się niecodzienne spotkanie z twórczością oraz postacią Freda Zinnemanna w ramach wydarzenia „Fred Zinnemann: z Rzeszowa do Hollywood”. Fred Zinnemann to wybitny hollywoodzki reżyser, autor kultowych kinowych przebojów, takich jak „W samo południe” czy „Stąd do wieczności”, a urodził się w Rzeszowie. Z okazji wspomnianego wyżej wydarzenia, do naszego miasta przybył Tim Zinnemann, syn sławnego twórcy i osobiście dokona odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku, w którym urodził się jego ojciec.

Z Rzeszowa do Hollywood

Fred Zinnemann urodził się w Rzeszowie w 1907 roku, w kamienicy Rynek 3. W naszym mieście spędził kilka pierwszych lat życia. W okresie I wojny światowej jego rodzina opuściła miasto i przeniosła się do Wiednia.

Po raz pierwszy rzeszowianie szerzej dowiedzieli się o polskich korzeniach znanego hollywoodzkiego reżysera w sierpniu 2018 roku, kiedy to za sprawą dr Grażyny Bochenek (wówczas dziennikarki Polskiego Radia Rzeszów) oraz Marty Kraus, szefowej Podkarpackiej Komisji Filmowej odbyło się w Rzeszowie wydarzenie „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Wtedy w ramach tej inicjatywy, w 111-tą rocznicę urodzin artysty, rzeszowianom przypomniano tę niezwykłą postać. W czasie tego trwającego pięć dni projektu można było oglądać pokazy filmowe, uczestniczyć w spotkaniach z krytykami filmowymi, warsztatach fotograficznych, instalacjach artystycznych, panelach dyskusyjnych, wystawie prezentującej sylwetki podkarpackich Żydów oraz przespacerować się śladami Freda Zinnemanna i społeczności żydowskiej w Rzeszowie.

W ramach tego projektu na kamienicy przy ul. Lisa Kuli 13 w centrum Rzeszowa powstał mural upamiętniający Freda Zinnemanna. Autorem muralu jest artysta Kamil Kuzko, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który ze sceną graffiti w Polsce jest związany od połowy lat dziewięćdziesiątych i ma na swoim koncie kilkadziesiąt monumentalnych obrazów ściennych w kraju oraz w Europie. Mural ma 18 m wysokości i 11 m szerokości. Szerzej o tym całym wydarzeniu pisaliśmy wam TUTAJ.

Mural na kamienicy Lisa-Kuli 13
Fot. Paweł Bialic

Podczas tamtego wydarzenia Rzeszów po raz pierwszy odwiedziły wnuki Freda Zinnemanna (Emily i Oskar), było to dla nich duże przeżycie móc na żywo zobaczyć miejsca związane z przeszłością swojego dziadka. Szerzej na ten temat możecie poczytać TUTAJ.

Po 2018 roku w Rzeszowie odbyło się jeszcze wiele ciekawych wydarzeń związanych z tym hollywoodzkim reżyserem - o rzeszowskich korzeniach.

Natomiast już w najbliższy poniedziałek 11 grudnia, rzeszowianie ponownie będą mogli spotkać się twórczością Zinnemanna, dzięki potomkowi słynnego twórcy. Tego dnia Rzeszów odwiedzi syn Freda, Tim Zinnemann – także znana postać w historii światowej kinematografii. To z pewnością będzie dla niego bardzo sentymentalne spotkanie, bo jak sam mówił o polskich/rzeszowskich korzeniach swojego ojca dowiedział się niestety dopiero po jego śmierci (Fred Zinnemann zmarł w Londynie 4 marca 1997 r., w wieku 89 lat) i z ciekawością odkrywał i odkrywa kolejne nieznane mu fakty z życia Freda Zinnemanna.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program tego poniedziałkowego wydarzenia.

Program wydarzenia:

11 grudnia 2023

godz. 12:00 – Uroczystość „Fred Zinnemann: z Rzeszowa do Hollywood”

godz. 12:00-12:30 – odsłonięcie tablicy pamiątkowej Freda Zinnemanna, kamienica ul. Rynek 3 (obecnie mieści się tam restauracja Lord Jack).

• przemówienie Konrada Fijołka – Prezydenta Miasta Rzeszowa

• wystąpienie Tima Zinnemanna – syna Freda Zinnemanna

godz. 12.45-14:15 – spotkanie w Kinie Zorza ul. 3 Maja 28 - prowadzący: Adam Głaczyński

• Spotkanie z Timem Zinnemannem – synem Freda Zinnemanna, producentem filmowym, asystentem reżysera, fotografem

• Rzeszowskie korzenie twórcy „W samo południe” – prezentacja dr Grażyny Bochenek

Viperis

Fred Zinnemann - rok 1940.
Fot. źródło: MGM, Public domain, via Wikimedia Commons

Grafika: Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4