Prof. Andrzej Urbanik otrzyma tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 29 grudnia 2023

Fot. Jerzy Sawicz/Uniwersytet Jagielloński

Profesor nauk medycznych Andrzej Urbanik otrzyma tytuł „Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa”. O nadaniu tego wyróżnienia współtwórcy rzeszowskiej radiologii zdecydowali podczas czwartkowej sesji miejscy radni. Tytuł zostanie nadany prof. Urbanikowi podczas 670 rocznicy lokacji miasta.

Jedno wyróżnienie

Tym razem kapituła ds. honorowych wyróżnień, składającą się z radnych oraz z przedstawicieli prezydenta Rzeszowa zaproponowała by nadać tylko jedno wyróżnienie. Tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” ma trafić do Andrzeja Urbanika – profesora nauk medycznych, który od lat współpracuje z rzeszowskim środowiskiem radiologicznym, wspierając jego działania i rozwój. Natomiast w przeciwieństwie do lat ubiegłych nie będzie przyznanego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Uchwałę o nadaniu prof. Urbanikowi tytułu zasłużonego dla miasta Rzeszowa w czwartek (28 grudnia) jednogłośnie podjęła Rada Miasta Rzeszowa. Wręczenie mu tego wyróżnienia odbędzie się 18 stycznia podczas uroczystej gali z okazji okrągłej 670. rocznicy lokacji Rzeszowa.

Wyróżnienie „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” jest formą uhonorowania przez miasto obywateli, którzy swoimi talentami, pracą zawodową lub działalnością społeczną, wnieśli znaczący wkład w rozwój miasta Rzeszowa w różnych dziedzinach.

Wybitny radiolog

Andrzej Urbanik urodził się 4 września 1953 roku. Studia wyższe ukończył w 1978 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie a następnie rozpoczął pracę w Katedrze Radiologii Akademii Medycznej w Krakowie, a także Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego w Krakowie. W roku 1998 został kierownikiem Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Pomimo pracy w innym mieście, cały czas utrzymywał kontakty z Rzeszowem poprzez zaangażowanie w szkolenie kadry lekarskiej w dziedzinie radiologii oraz nadzór naukowy. W 2013 roku, na prośbę ówczesnego Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksandra Bobko, utworzył nowy kierunku studiów - Elektroradiologia w Kolegium Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i w krótkim czasie stworzył przodującą placówkę dydaktyczną w dziedzinie elektroradiologii w kraju - czytamy w uzasadnieniu uchwały dotyczącej nadania tytułu prof. Urbanikowi.

Z inicjatywy profesora Urbanika oraz dzięki jego osobistym staraniom zostały utworzone trzy pracownie radiologiczne, wyposażone w aparaty rentgenowskie, system do radiografii cyfrowej pośredniej oraz fantom a także pracownie densytometrii oraz modelowania medycznego. Dodatkowo uruchomiono salę seminaryjną i komputerową. W ten sposób udało się stworzyć jedyny w Polsce taki zespół dydaktyczno-uniwersytecki dla elektroradiologii, unikatowy nawet w skali europejskiej. Aktualnie, po 10 latach profesor zainicjował unowocześnienie jednostki, której nowe otwarcie zaplanowano w styczniu 2024 r.

Opiekun studentów

Oprócz stworzenia bazy sprzętowej, prof. Urbanik był promotorem 4 doktoratów na Uniwersytecie Rzeszowskim i w ten sposób zapewnił wysoko wykwalifikowana kadrę. Profesor Urbanik sprawuje opiekę i nadzór naukowy nad Studenckim Kołem Naukowym „Młoda Elektroradiologia”, które corocznie od 2017 roku zdobywa nagrodę Polskiego Towarzystwa Elektroradiologii jako najlepsze Studenckie Koło Naukowe w dziedzinie elektroradiologii w Polsce.

- Rzeszów wyróżnia się także na mapie Polski organizacją najważniejszych, corocznych imprez naukowo-szkoleniowych dla studentów (Młoda Elektroradiologia) oraz dla techników elektroradiologii i inżynierów medycznych (Radiologia Wspólna Sprawa),co także jest zasługą profesora Urbanika - brzmi uzasadnienie uchwały.

Jak czytamy w uchwale, prof. Urbanik zainicjował na Uniwersytecie Rzeszowskim prowadzenie projektów naukowych z zakresu diagnostyki obrazowej. Na podstawie wyników jego badań Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę z elitarną jednostką Grom na kompleksową diagnostykę żołnierzy.

Dzięki staraniom profesora, w Rzeszowie zapoczątkowane zostały coroczne obchody Światowego Tygodnia Mózgu - kampanii mającej na celu propagowanie wiedzy o mózgu i jego funkcjonowaniu, a także postępie badań w tym zakresie.

Kolejną inicjatywą zapoczątkowaną przez Andrzeja Urbanika jest akcja „Promienna laurka dla babci”, mającej na celu zwiększenie zgłaszalności na badania mammograficzne. Prof. Urbanik zadeklarował przekazanie unikalnego zbioru sprzętu radiologicznego na potrzeby stworzenia w Rzeszowie centrum multimedialnego (byłaby to jedyna taka placówka w Polsce) a obecnie utworzył mini-muzeum na Uniwersytecie Rzeszowskim. Oprócz tego zdecydował się na przekazanie kolekcji aparatów fotograficznych dla Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, a odpowiednia ekspozycja zostanie zorganizowana po zakończeniu remontu.

Profesor Urbanik to wybitny specjalista w dziedzinie radiologii, autor ponad 350 prac naukowych, promotor 24 prac doktorskich i opiekun 5 przewodów habilitacyjnych. Czterech „jego” habilitantów uzyskało już tytuł profesora. Jest laureatem licznych nagród, także międzynarodowych, z dziedziny radiologii.

***

Obchody 670. rocznicy nadania praw miejskich Rzeszowowi to nie tylko wspomniana styczniowa gala, w trakcie której wręczony będzie tytuł „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”, ale cykl wydarzeń odbywających się przez cały rok, wśród nich konferencje czy imprezy kulturalne.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4