80-lecie Stali Rzeszów. Specjalny herb klubu przygotowany na rocznicę

KATEGORIA: SPORT / 2 stycznia 2024

Fot. Stal Rzeszów

Stal Rzeszów w 2024 roku obchodzi okrągłą 80. rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji przygotowano nowy, jubileuszowy herb klubu.

Jubileuszowy herb

Jak informują przedstawiciele „Biało-Niebieskich”, jubileuszowy herb Stali Rzeszów ma łączyć w sobie historyczne elementy wcześniejszych herbów z nowoczesnością ostatniej, najnowszej odsłony najważniejszego elementu identyfikacji klubu.

Nowy herb Stali Rzeszów nawiązuje do swoich poprzedników w następujący sposób:

skrzydło żurawia w nowym herbie układa się na kształt litery „S”, która znajdowała się w centrum jednego z pierwszych herbów Stali;

– czcionka jest stylizowana na liternictwo z epoki pierwszego herbu z Żurawiem z lat 50. XX wieku;

– nawiązania do wariantów kolorystycznych z lat 70. i 80. XX wieku.

Dodatkowo herb Stali Rzeszów stworzony na 80-lecie klubu zawiera dodatkowe, specjalne i wyróżniające go elementy: stylizowany na znak nieskończoności złoty napis „80 lat” oraz złoty, symetryczny wieniec laurowy wokół herbu.

Jubileuszowy herb ma być wykorzystywany w działalności klubu w ciągu całego 2024 roku.

Historia Stali Rzeszów

Jak czytamy na oficjalnej stronie klubu, początki Stali Rzeszów sięgają listopada 1944 roku kiedy to grupa pracowników Państwowych Zakładów Lotniczych zdecydowała o utworzeniu przy Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OM TUR) związanej organizacyjnie z Kołem Sportowym PPS.

Pierwszym przewodniczącym klubu został Bronisław Szczoczarz, natomiast jego zastępcami zostali Zygmunt Cisek, Paweł Drożdżyński, członkami zarządu zostali Józef Błaszkowski, Franciszek Ciępa i Tadeusz Tomaszewski. Ideą działaczy było utworzenie klubu, który skupi pod jednym sztandarem garnącą się do uprawiania sportu rzeszowską młodzież, jak również byłych sportowców przybywających na Rzeszowszczyznę.

W okresie tworzenia zespołu fundusze na działalność klubu pochodziły w znacznej części ze zbiórek organizowanych na lodowiskach, czy podczas zabaw tanecznych. Podobnie pozyskiwano sprzęt sportowy pochodzący z okresu przedwojennego. Formalnie stowarzyszenie „O.M.T.U.R. – P.Z.L.” w Rzeszowie zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń 14 września 1946. W 1949 roku oficjalnie zmieniono nazwę na Zakładowy Klub Sportowy Stal Rzeszów. W 1955 roku Stal rozegrała pierwszy mecz na stadionie przy ul. Hetmańskiej 69.

W sezonie III ligi 1956 Stal awansowała do II ligi 1957 (trenerami byli wówczas Edward Mikusiński oraz jako grający zawodnik Tadeusz Hogendorf). Po kilku latach występów na tym szczeblu w edycji II ligi 1962 dnia 21 czerwca 1962 drużyna awansowała do I ligi czyli dzisiejszej ekstraklasy. Na najwyższym szczeblu „Stalowcy” występowali łącznie przez 11 sezonów. Największym sukcesem Stali Rzeszów w historii jest zdobycie Pucharu Polski w edycji 1974/1975. Zdobycie krajowego trofeum, umożliwiło Stali grę w Pucharze Zdobyców Pucharów. „Biało-Niebiescy” rozbili w pierwszej rundzie norweski Skied Oslo, wygrywając w dwumeczu 8-1. Przygoda w Europie zakończyła się dla Stali na II rundzie, gdzie silniejsze okazało się walijskie Wrexam.

W 2012 roku powstała spółka akcyjna, która przejęła Zakładowy Klub Sportowy. Stal obecnie występuje na poziomie Fortuna 1 Ligi. W obecnym sezonie trenerem drużyny jest Marek Zub. „Biało-Niebiescy” po 18 rozegranych kolejkach zajmują 12 miejsce w tabeli.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4