Tworzył sztukę sakralną. We wtorek, 11.30 ostatnie pożegnanie Emila Polita

KATEGORIA: KULTURA / 9 stycznia 2024

Emil Polit - artysta malarz, pedagog. Fot. źródło: Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie/archiwum

W ubiegłym tygodniu, 4 stycznia 2024 roku (czwartek) odszedł na wieczny spoczynek znany rzeszowski artysta malarz oraz ceniony pedagog Emil Polit. Wszystkim zainteresowanym uczestnictwem w ostatniej ziemskiej drodze artysty przypominamy, że nabożeństwo oraz uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu dzisiejszym, 9 stycznia, o godz. 11.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego, czyli w rzeszowskiej Katedrze. Po uroczystościach nastąpi odprowadzenie Zmarłego do miejsca spoczynku, czyli na cmentarz komunalny Wilkowyja w Rzeszowie.

Jego twórczość podziwiana na co dzień

Emil Polit urodził się 11 października 1940 roku w Zmysłówce koło Leżajska. W latach 1954-1959 był uczniem jarosławskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1965 roku otrzymał dyplom w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rzeszowie. W 1966 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – w latach 1989-1991 pełnił funkcję prezesa jego rzeszowskiego okręgu. Przynależał także do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu.

W roku 1988 podjął pracę na stanowisku nauczyciela rysunku i malarstwa w PLSP w Rzeszowie. Jego działalność pedagogiczna została wyróżniona w 2003 roku przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej nagrodą indywidualną II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Ważną częścią twórczości Emila Polita było malarstwo o tematyce sakralnej. W dorobku artystycznym tego rzeszowskiego twórcy znajduje się m. in. pięć realizacji Drogi Krzyżowej, najbardziej znaną można podziwiać w Katedrze rzeszowskiej, a także wiele obrazów o tematyce religijnej w kościołach w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

W roku 1996 ten rzeszowski artysta otrzymał Nagrodę Miasta Rzeszowa w dziedzinie kultury za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie malarstwa. Jego obrazy znajdują się w wielu kolekcjach instytucjonalnych oraz prywatnych – w kraju jak również za jego granicami. Pięć obrazów Emila Polita znajduje się również w kolekcji zbiorów rzeszowskiego BWA.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4