PGE Energia Ciepła realizuje w Rzeszowie dwie ważne inwestycje. WIDEO

KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 stycznia 2024

Kotłownia gazowa w Rzeszowie
Fot. PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie aktywnie włącza się w realizację strategii Grupy PGE.

Jak informuje spółka, rzeszowska elektrociepłownia realizuje plany inwestycyjne, których celem jest odejście od spalania węgla w jednostkach wytwórczych. Wytwarzanie ciepła w 70 proc. z paliw nisko i zeroemisyjnych do 2030 r., to strategiczny cel Grupy PGE. Obecnie realizowane są dwie duże inwestycje, bardzo ważne dla miasta i regionu. Trwają prace końcowe przy budowie niskoemisyjnej, rezerwowo – szczytowej kotłowni gazowej, która niebawem zostanie oddana do eksploatacji. Rozbudowywana jest również o II linię technologiczną Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów).

ITPOE, po zakończeniu inwestycji, będzie w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, z których wytwarzane są w kogeneracji energia elektryczna i ciepło, w większości trafiające do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poza sezonem grzewczym ciepło odzyskiwane w procesie termicznego przetwarzania odpadów w ITPOE wystarcza dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców miasta Rzeszowa na ciepłą wodę użytkową.

Bardzo zaawansowana jest również budowa rezerwowo – szczytowej kotłowni gazowej o łącznej mocy 186 MWt. Kotłownia ta wyposażona jest w sześć kotłów wodnych, które zapewnią wysoką sprawność przetwarzania energii zawartej w paliwie gazowym w ciepło, przy zachowaniu wysokiej niezawodności oraz dyspozycyjności, co zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku.

- W elektrociepłowni w Rzeszowie krok po kroku realizujemy plany inwestycyjne. Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego. Natomiast wyłączenie z eksploatacji dwóch kotłów wodnych węglowych i zastąpienie ich niskoemisyjnymi kotłami wodnymi gazowymi, zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny dla środowiska. Do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone z proekologicznego źródła, co wpłynie na poprawę warunków środowiskowych w mieście – mówi Tadeusz Kępski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Rozbudowa ITPOE o II linię technologiczną
Fot. PGE Energia Ciepła

Pod koniec ubiegłego roku na budowie ITPOE zakończono montaż ważącej 340 ton, części ciśnieniowej kotła parowego. Rozbudowa ITPOE to duża ekologiczna inwestycja, która wspomoże ochronę środowiska naturalnego. Aktualna wydajność pierwszej linii wynosi ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. Wydajność drugiej linii technologicznej będzie wynosić ok. 80 tys. ton odpadów rocznie. Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady pochodzenia komunalnego oraz wytwarzać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego. Funkcjonująca instalacja przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania dla celów energetycznych oraz ograniczenie w procesie wytwarzania ciepła ilości spalanych paliw kopalnych.

Już teraz można podejrzeć kotłownię rezerwowo – szczytową w rzeszowskiej elektrociepłowni:

Oraz film z montażu kotła na ITPOE II:

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie jest producentem ciepła i energii elektrycznej, zaspokajającym potrzeby cieplne ok 65% mieszkańców Rzeszowa. Oddział dysponuje obecnie zainstalowaną mocą elektryczną w wysokości 141 MWe oraz cieplną 528 MWt. Częścią elektrociepłowni jest Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów).

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4