Politechnika Rzeszowska uruchomi z Doliną Lotniczą studia Executive MBA

KATEGORIA: EDUKACJA / 16 stycznia 2024

Od lewej: Marek Darecki, prof. Piotr Koszelnik
Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

Politechnika Rzeszowska uruchomi podyplomowe studia Executive MBA, które umożliwią podniesienie kompetencji i zdobycie nowych umiejętności przez kadry kierownicze. List intencyjny w tej sprawie podpisali rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i prezes Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” Marek Darecki.

Nauka na studiach podyplomowych będzie trwała rok, a studia mają ruszyć w październiku br. Kształcenie będzie prowadzone przez naukowców oraz praktyków w dziedzinie zarządzania, m.in. z sektora lotniczego. Celem eksperckiego programu Executive Master of Business Administration jest doskonalenie kompetencji menedżerskich i przywódczych niezbędnych na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla.

Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp podkreślił, że uczelnia wspiera Dolinę Lotniczą w jej aktywności i reaguje na bardzo istotny problem zgłoszony przez przedsiębiorców.

- We współczesnym świecie trzeba osób, menedżerów nowego typu, nie tylko takich, którzy posiadają szeroką wiedzę fachową, ale także takich, którzy posiadają umiejętności miękkie, czyli zarządzania samym sobą, współpracy z innymi, odkrywania motywacji i kreatywności, i to właśnie przedsiębiorcy stwierdzają deficyt takich umiejętności. W związku z tym powstała inicjatywa, aby kształcić w tym zakresie. I będzie to na pewno głęboko nowatorskie, ale wierzymy też w zamierzony skutek - powiedział prof. Sęp.

Prof. Jarosław Sęp
Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

Zdaniem dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beaty Zatwarnickiej-Madury, prof. PRz studia Executive MBA to będzie na pewno wyjątkowy produkt wynikający z tego, że będzie to kooperacja Politechniki Rzeszowskiej i Doliny Lotniczej, a to gwarantuje zarówno jakość, jak i wyjątkowość. - Studia będą trwały jeden rok, ok. 200 godzin. Rekrutację rozpoczniemy prawdopodobnie w lipcu. Nie każda osoba może się zdecydować, gdyż konieczne będzie udowodnienie pięciu lat pracy zawodowej oraz dwóch lat pracy na stanowiskach menadżerskich - zapowiedziała dziekan.

Prof. PRz Beata Zatwarnicka-Madura
Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

- Chcemy, aby program tych studiów był ściśle na żądanie przedsiębiorców. To oni mają powiedzieć, jakie przedmioty powinny być prowadzone. Chcemy również, żeby połowę wykładowców stanowili naukowcy, a połowę – prezesi, wiceprezesi, praktycy. Olbrzymi nacisk należy położyć na rozwijanie tzw. umiejętności miękkich, jak zarządzać sobą, jak motywować i jak się komunikować. To jest pięta Achillesowa kadry zarządzającej i to uzupełnimy – mówił Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza.

Marek Darecki
Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

Red.

Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

Od lewej: prof. Grzegorz Ostasz, Adam Rybka, prof. Jarosław Sęp
Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4