Dziś obchody 670. urodzin miasta Rzeszowa. Będzie transmisja uroczystości

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 stycznia 2024

Fot. Rzeszów - stolica innowacji/Facebook

Dziś (czwartek, 18 stycznia) o godz. 18.00 w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się uroczystość z okazji 670-Lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Podczas gali obędzie się uroczystość nadania tytułu „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć w Internecie.

Obchody kolejnych rocznic nadania praw miejskich Rzeszowowi przez króla Kazimierza Wielkiego w 1354 r. połączone z uhonorowaniem osób zasłużonych dla miasta to już tradycja.

Głównym punktem obchodów 670-Lecia Lokacji Miasta Rzeszowa w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego będzie wręczenie tytułu „Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa” dla Andrzeja Urbanika - profesora nauk medycznych, który od lat współpracuje z rzeszowskim środowiskiem radiologicznym, wspierając jego działania i rozwój.

Następnie odbędzie się część artystyczna wydarzenia, z udziałem znanych i cenionych wokalistów: Ani Rusowicz i Mateusza Ziółko pod kierownictwem muzycznym rzeszowianina, kompozytora, aranżera i pedagoga Krzysztofa Mroziaka, z orkiestrą w składzie:

Paweł Wilczyński – gitara

Marcin Jadach – bas

Piotr Budniak – perkusja

Rafał Gańko – trąbka

Jarosław Bothur – saksofon

Krzysztof Mroziak – instrumenty klawiszowe

Kwartet smyczkowy Lejdis Quartet

Sylwester Malinowski – instrumenty perkusyjne

Ewa Siembida-Jachym – wokal

Ewa Niewdana-Hady – wokal

Sylwia Łyko – wokal

Podczas wydarzenia usłyszymy znane utwory wybitnych artystów związanych z Rzeszowem, m.in. Tadeusza Nalepy, Miry Kubańskiej, Stana Borysa czy Wojciecha Kilara. Jubileusz poprowadzą Adam Głaczyński i Łukasz Błąd.

Bezpłatne wejściówki na galę według tłumaczeń Estrady Rzeszowskiej miały rozejść się błyskawicznie w… kilkadziesiąt sekund. Dla zawiedzionych tą sytuacją pozostaje obejrzenie wydarzenia online. Transmisja z wydarzenia będzie dostępna na facebookowym profilu miasta Rzeszów - stolica innowacji.

19 stycznia 1354 r. król Kazimierz Wielki podarował Rzeszów Janowi Pakosławicowi ze Strożysk – pierwszemu właścicielowi miasta, dyplomacie i rycerzowi, bliskiemu współpracownikowi władcy, który przyjął nazwisko Rzeszowski.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4