„Być pomocnikiem partii”. IPN zaprasza na spotkanie autorskie i promocję książki

KATEGORIA: KULTURA / 22 stycznia 2024

Dr Bogusław Wójcik
Fot. IPN w Rzeszowie

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na spotkanie autorskie z dr. Bogusławem Wójcikiem i prezentację jego najnowszej książki „Być pomocnikiem partii”. Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko – leninowskiej.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 23 stycznia w Sali konferencyjnej IPN Oddział w Rzeszowie przy ul. Szopena 23 o godz. 15:30.

Autor opowie m.in. o tym:

• Do czego sprowadzała się obrzędowość socjalistyczna?

• Czy ideologia może być skutecznym motywatorem?

• Dlaczego komunizm okazał się systemem religiopodobnym?

- Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej (TKKŚ) zostało utworzone 28 kwietnia 1969 r. w Warszawie podczas zjazdu delegatów Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli i Towarzystwa Szkoły Świeckiej. Zjednoczenie obu tych stowarzyszeń działających od 1957 r., nastąpiło z inspiracji i pod dyktando towarzyszy z KC PZPR. Powierzyli oni też działaczom TKKŚ zadanie krzewienia w nowoczesny sposób światopoglądu racjonalistycznego, opartego na dorobku nauki i socjalistycznych zasadach współżycia między ludźmi oraz doprowadzenia do laicyzacji wszystkich aspektów życia społecznego w Polsce - informuje IPN.

Wśród podstawowych form działalności TKKŚ znalazły się: odczyty, uniwersytety powszechne dla rodziców, działalność wydawnicza, działalność szkoleniowa, kluby młodych racjonalistów, uniwersytety młodych racjonalistów, turnieje i olimpiady filozoficzne oraz promowanie obrzędowości świeckiej. Próby przekształcenia mieszkańców Polski w społeczeństwo socjalistyczne o własnym światopoglądzie i formach obrzędowości utrudniły w znacznym stopniu wybór kard. Karola Wojtyły na papieża oraz Rewolucja Solidarności.

- Porażka TKKŚ jako inicjatora i propagatora różnych działań związanych z laicyzacją społeczeństwa w Polsce wynikała jednak przede wszystkim z podrzędnej roli, jaką pełniło to stowarzyszenie wobec PZPR. Spełniało ono bowiem rolę kolejnego „pasa transmisyjnego”, wykorzystywanego przez partię w programie przekształcania społeczeństwa za pomocą „kultury socjalistycznej”. Ani rządzącym, ani działaczom TKKŚ nie udało się też stworzyć realnej przeciwwagi dla Kościoła katolickiego. Wszelka aktywność w tym zakresie sprowadzała się do różnych form imitowania, a zarazem prób neutralizowania oddziaływania Kościoła - wyjaśnia IPN.

Bogusław Wójcik (ur. 1967) – historyk i filozof, dr, wykładowca w Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Autor książek: Bioetyka i tożsamość człowieka (2007); Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956 w świetle dokumentów (2009); Represje aparatu komunistycznego wobec PSL na Rzeszowszczyźnie w latach 1945- 1949 (2010); Młodzież antysystemowa w Polsce południowo-wschodniej w latach 1957 1989 (2016) i innych.

Red.

Fot. IPN w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4