Nie żyje Jerzy F±fara, znany rzeszowski pisarz i poeta. Miał 67 lat

KATEGORIA: KULTURA / 20 marca 2024

Jerzy Janusz F±fara.
Fot. Lechosław Fara/archiwum portalu TWiNN.pl

Rzeszowska kultura straciła ważn± postać. W ¶rodę 20 marca zmarł znany poeta, pisarz i regionalista Jerzy F±fara. Miał 67 lat.

- To bardzo smutny dzień dla rzeszowskiej kultury i w ogóle dla miasta Rzeszowa. Jurek zawsze z wielk± pasj± opowiadał o kolejnych realizowanych przez siebie projektach – czy pisał ksi±żkę, czy tworzył słuchowisko. Niezwykle wnikliwy obserwator otaczaj±cej nas rzeczywisto¶ci. Wci±ż w uszach brzmi± mi jego opowie¶ci o tym, jak towarzyszył prof. Szajnie w jego podróżach i życiu codziennym, by jak najwierniej „namalować” obraz życia i twórczo¶ci tego wielkiego rzeszowianina. Niezwykle trudno jest mi dzi¶ o Jurku mówić, że „był” – wspomina pisarza Barbara Kędzierska, redaktor naczelna CzytajRzeszow.pl

Informację o ¶mierci Jerzego F±fary podał na swoim profilu facebookowym rzeszowski dziennikarz Szymon Jakubowski.

- Jerzy F±fara nie żyje. Znany dziennikarz, poeta, pisarz, wydawca, regionalista. Niezwykle zasłużona postać rzeszowskiej kultury. Zmarł nagle, dzisiaj, w wieku 67 lat. Był członkiem redakcji „Podkarpackiej Historii”,, jeszcze w styczniu wspólnie prowadzili¶my spotkanie pod pomnikiem Szajny w Rzeszowie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Szok, niedowierzanie. Jurku, na zawsze pozostaniesz w pamięci - napisał Szymon Jakubowski.

Jerzy F±fara urodził się w 1956 roku w Rzeszowie. Był znanym twórc± - pisarzem i poet± oraz autorem wielokrotnie nagradzanych słuchowisk radiowych.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa, opublikował takie utwory jak : „Kto lepszy” - poezje, KAW 1981, „Po obu stronach twarzy” - poezje KAW - 1886; „Czerwony paj±k” - powie¶ć KAW 1991; „Dzień w którym stan±ć miała ziemia” - powie¶ć Techgraf 2000; „Jakub od stoj±cej rzeki” - opowiadania PIK 2003; Pępek ¦wiata - powie¶ć radiowa 2002/2003 Polskie Radio Rzeszów (150 odcinków), Brzytwy Kata Sellingera - powie¶ć PIK 2005 r.

Jerzy F±fara był także twórc± niezwykle szczegółowej biografii innego znanego rzeszowianina, wybitnego artysty i twórcy teatralnego - prof. Józefa Szajny, „18 znaczy życie - rzecz o Józefie Szajnie”

W 2006 roku jego wiersze ukazały się we Włoszech w antologii poezji polskiej i sycylijskiej (wersja włoska). PIK 2009; „Pomruk” powie¶ć biograficzna o prof. Franciszku Chrapkiewiczu-Chapevillu - 2014., „Był w¶ród nas ¦więty” - 2016, „Drabina do Nieba” - powie¶ć radiowa (Jest to saga rodzinna rozgrywaj±ca się w Rzeszowie, która w zamy¶le jest podróż± w czasie i prowadzi słuchaczy od pocz±tków XX wieku po czasy nam współczesne). 110 odc. Polskie Radio Rzeszów - 2014-2017, Rok 2017 "Dyktator"- wiersze „ Odkryłem boski plan w genetyce” - wywiad rzeka z prof. Chrapkiewiczem Chapevillem wydawnictwo MDM 2018 rok.

Był autorem wielu słuchowisk, publikowanych na antenach radiowych w całym kraju i w programie I PR. Słuchowisko „Dzień w którym stan±ć miała ziemia” na festiwalu słuchowisk radiowych otrzymało w 2000 roku nagrodę za reżyserię (Henryk Rozen). Za słuchowisko „Rzeka” otrzymał I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry - Sopot 2003. W 2003 roku powie¶ć „Dzień w którym stan±ć miała ziemia” ukazuje się w języku ukraińskim w lwowskim wydawnictwie Kalvaria. W 2004 roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” zdobywa Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”.

Jerzy F±fara pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982-1989, póĽniej zakłada prywatne wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001, Podkarpacki Instytut Ksi±żki i Marketingu. W latach 2018-2020 pracował w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

To Jerzy F±fara był pomysłodawc± znanego doskonale „¦więta Paniagi”, czyli ulicy 3 Maja w Rzeszowie, które celebrujemy nieprzerwanie od 2003 roku.

W ostatnim czasie angażował się w inicjatywę postawienia w Rzeszowie pomnika „Drabina do Nieba” zaprojektowanego w oparciu o rzeĽbę Józefa Szajny, wybitnego artysty pochodz±cego ze stolicy Podkarpacia. Szajna wła¶nie F±farze wskazał, że instalacja artystyczna powinna stan±ć ul. Krakowskiej. Po wielu latach starań „Drabina do Nieba” w zeszłym roku w końcu stanęła dokładnie w tym miejscu.

Ostatnie pożegnanie Jerzego Janusza F±fary odbędzie się w sobotę 23 marca, o godz. 9.30 na cmentarzu komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4