Spacer miejski „Ślady po getcie”. Przyjdź w piątek pod studnię na Rynku

KATEGORIA: KULTURA / 13 czerwca 2024

Wyjście Żydów z getta rzeszowskiego w 1943 roku. Brama przy ul. Kopernika oddzielająca getto od ul. Grunwaldzkiej, która była po aryjskiej stronie
Fot. Wirtualny Sztetl Fundacji Shalom

Fundacja Inwencja zaprasza na kolejny spacer miejski pt. „Ślady po getcie” realizowany w ramach projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, który odbędzie się w piątek 14 czerwca o godz. 17.30 w Rzeszowie.

W okresie poprzedzającym II wojnę światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów, którzy stanowili około 30 procent wszystkich mieszkańców. W czasie okupacji Niemcy utworzyli dla nich getto – zamkniętą dzielnicę w środku miasta. Jak można szacować, przed rozpoczęciem eksterminacji w 1942 roku, w mieście przybywało około 23 tysiące Żydów – zarówno rodowitych rzeszowian, jak i przesiedlonych mieszkańców Łodzi, Kalisza czy Śląska. Ponadto, w getcie w Rzeszowie zamknięci zostali także żydowscy mieszkańcy podrzeszowskich miasteczek.

Czy mieszkańcy Rzeszowa znają granice getta i wiedzą, jak wyglądało w nim codzienne życie?

- Ślady po rzeszowskim getcie nie są oczywiste, widoczne na pierwszy rzut oka, ale historia tego tragicznego okresu w dziejach naszego miasta spogląda z okien kamienic-świadków, wyziera z zaułków, skrywa się pod współczesną dobrze znaną nam warstwą, pod którą zajrzymy podczas spaceru, by opowiedzieć o tych tragicznych czasach – zaprasza na najbliższy spacer miejski Karolina Ożóg - muzealniczka i edukatorka, od 2013 roku związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, absolwentka judaistyki, rzeszowianka z urodzenia.

- Spotykamy się 14 czerwca o 17.30 pod studnią na Rynku - zapraszają organizatorzy.

Spacer jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, który przybliża społeczności Rzeszowa historię jego dawnych żydowskich mieszkańców.

Organizator: Fundacja Inwencja.

Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4