Wycinanka lasowiacka. Od czwartku wystawa w Muzeum Etnograficznym

KATEGORIA: KULTURA / 25 czerwca 2024

Fot. Materiały organizatorów

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie zaprasza na otwarcie wystawy czasowej udostępnionej przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pod nazwą „WYTNIJ PO LASOWIACKU. OD TRADYCJI DO INSPIRACJI”. Wernisaż wystawy zaplanowano w czwartek 27 czerwca o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, ul. Rynek 6.

Kuratorka wystawy: Elżbieta Skromak, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Koordynatorka wystawy: Monika Zydroń, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie.

Artystki: Maria Kozłowa, Anna Rzeszutowa oraz Dorota Kozioł, Janina Piechota, Renata Sendrowicz, Barbara Sroczyńska, Teresa Walska.

Wystawa prezentuje mało znaną wycinankę lasowiacką. Jedną z twórczyń i propagatorek tej sztuki była znana, regionalna twórczyni Maria Kozłowa z d. Wiącek, pochodząca z Machowa. Znaczna część jej prac znalazła się w zbiorach muzealnych. Kolekcja z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli złożona jest z głównie z białych wycinanek, przyklejonych na czarnym lub brązowym tle, czym artystka nawiązywała do koloru ciemnych belek stropowych w izbach, na których wycinanki niegdyś mocowano. W ten sposób eksponowała i akcentowała ich formę oraz niepowtarzalny kształt. Obok wycinanek kolistych, kwadratowych, wykonywała także owalne i prostokątne oraz o wielu innych ciekawych kształtach. Wśród jej prac znajdziemy nie tylko formy wyciętych lasoskich serc, monstrancji, pasyjek, drzewa życia, ale także specjalne kompozycje utworzone z przygotowanych wcześniej papierowych dekoracji. Twórczyni nadawała swoim wycinankom własny styl, również wzbogacając surową, tradycyjną wycinankę fantazyjnymi wzorami, czasem sięgając także po kolorowy papier – materiał do ich wykonania. Pasją do wycinania dzieliła się z córką Dorotą Kozioł, której wycinanki także trafiły do zbiorów muzealnych.

Obok Marii Kozłowej ważną rolę w promowaniu wycinanki lasowiackiej odegrała ceniona rękodzielniczka i twórczyni Anna Rzeszutowa z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. Dzięki swojej pracy twórczej zainspirowała wiele innych aktywnych w regionie twórczyń: Barbarę Sroczyńską ze wspomnianych „Lasowiaczek”, a także Janinę Piechotę i Teresę Walską z Zespołu „Cyganianki” z Cyganów. Do tego grona dołączyła również Renata Sendrowicz z Samborca – pasjonatka folkloru lasowiackiego. W jej wycinankach znajdziemy również inspiracje tym wzornictwem.

Wystawa zagości w Rzeszowie i będzie prezentowana w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli do 22 września 2024 r.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4