Podkarpaccy posłowie PiS o działaniach w Muzeum II Wojny Światowej

KATEGORIA: POLITYKA / 26 czerwca 2024

Fot. Materiały Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Ewy Leniart

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia wydali w środę (26 czerwca) oświadczenie, które dotyczy stanowczego protestu wobec ostatnich działań dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak podkreślają parlamentarzyści, doprowadziły one do „usunięcia z wystawy głównej prezentowanej w tymże muzeum wizerunków oraz informacji o świętym męczenniku, franciszkaninie Ojcu Maksymilianie Kolbe, błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej i rotmistrzu Witoldzie Pileckim”.

Także w środę w sprawie gdańskiego muzeum odbyła się konferencja prasowa posłów Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie RP.

Przypomnijmy, że we wtorek były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a obecnie prezes IPN dr Karol Nawrocki opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo, w którym poinformował, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku usunęło z wystawy głównej ekspozycje dotyczące św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. rodziny Ulmów i rtm. Witolda Pileckiego.

- To, co zobaczyliśmy dzisiaj na wystawie głównej, jest szokujące, bowiem w miejscu, gdzie było wspomnienie bł. rodziny Ulmów, jest czarna dziura. Czarna ściana zamiast pamięci o tych, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Z wystawy głównej nowa dyrekcja usunęła także rotmistrza Witolda Pileckiego, a także św. ojca Maksymiliana Kolbego (…) tego typu zachowania nie zostaną zapomniane przez Polskę. (…) To, co zrobiła nowa dyrekcja, jest także wbrew badaniom historycznym i w świadomości Polaków o historii XX wieku, jest nieprzyzwoite – mówił prezes IPN.

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowała, że powraca do pierwotnej wersji scenariusza oraz wizji autorów sekcji „System obozów koncentracyjnych” i „Droga do Auschwitz” części wystawy zatytułowanej „Groza wojny”. - Wprowadzenie gabloty poświęconej wyłącznie duchownym rzymskokatolickim oraz zawieszenie w centralnych punktach tej przestrzeni portretów o. Kolbego i rtm. Pileckiego zaburzyło antropologiczny charakter narracji - czytamy m.in. w uzasadnieniu władz placówki.

Spór o wystawę główną w Muzeum toczył się od 2017 r. i znalazł swój finał w wyrokach sądowych, które oddalały żądania usunięcia portretów i stanowisk multimedialnych poświęconych ojcu Kolbe i rtm. Pileckiemu.

Krytyczny głos w sprawie zabrał lider PSL i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. - Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku musi być przykładem tego co nas łączy, nie dzieli. Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne. Fragmenty ekspozycji dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, ojca Maksymiliana Kolbego oraz rodziny Ulmów powinny zostać natychmiast przywrócone – napisał Kosiniak-Kamysz na platformie X.

Z kolei premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że władze muzeum podejmą decyzje, „które nikogo nie będą raniły ani drażniły, bo nie ma żadnego powodu, żeby te elementy naszej historii, te symbole, takie postaci, były pretekstem do niepokoju, czy waśni”.

Fot. Materiały Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Ewy Leniart

Posłowie PiS, wśród nich Piotr Gliński i Marek Suski, zapowiedzieli w środę, że wniosą o zwołanie sejmowej komisji kultury z art. 152 ws. zmian w wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Wezwiemy ministra kultury, zaprosimy też wicepremiera Kosiniaka-Kamysza - poinformowali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia obecni na sejmowej konferencji wydali z kolei w środę oświadczenie (do pobrania TUTAJ). Oto jego treść:

OŚWIADCZENIE

My, posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia, wyrażamy stanowczy protest wobec działań dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które doprowadziły do usunięcia z wystawy głównej prezentowanej w tymże muzeum wizerunków oraz informacji o świętym męczenniku, franciszkaninie Ojcu Maksymilianie Kolbe, błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej i rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Przywołane sylwetki polskich bohaterów z okresu II wojny światowej to przedstawiciele naszego Narodu i polskiego oporu wobec niemieckiego okupanta, który z pogwałceniem prawa 1 września 1939 r. dokonał agresji na naszą Ojczyznę, a następnie rozpoczął okupację polskich ziem i brutalne zniewolenie polskiego narodu. Zarówno błogosławieni Ulmowie, święty Ojciec Kolbe, jak i rtm. Pilecki to Polacy, którzy nie godzili się na bezprawie oraz okupację ojczyzny.

Ich postawa to przejaw wielkiej odwagi, człowieczeństwa i bezinteresownej ofiarności dla drugiego człowieka. Bohaterska postawa rtm. Pileckiego, walczącego o wolność Polski z okupantem niemieckim i sowieckim, to wzór męstwa i szlachetności. Tacy bohaterowie zasługują na pamięć i naśladowanie, stając się wzorem i autorytetem dla przyszłych pokoleń Polaków.

Szczególne miejsce w sercach mieszkańców Podkarpacia zajmuje wyniesiona na ołtarze błogosławiona Rodzina Ulmów z Markowej. Oddając życie w obronie bliźnich stała się symbolem szlachetnej postawy tysięcy Polaków, którzy w obliczu niemieckiego terroru rozpalali iskrę człowieczeństwa.

Dziś szczególnie potrzeba nam pamięci o własnych bohaterach; obywatelach II Rzeczypospolitej, którzy w czasie okrucieństwa II wojny światowej pokazali, że człowieczeństwo, szacunek dla innych, miłosierdzie, ofiarność i wierność własnemu sumieniu oraz chrześcijańskim wartościom są naturalną postawą każdego Polaka. Ich usunięcie z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej jest próbą zubożenia polskiej historii tego okresu, ale przede wszystkim elementem fałszowania rzeczywistości sprzed 85 lat, kiedy społeczność miast i wsi wzięła na barki ciężar przechowania polskości i wartości uniwersalnych, wobec brutalnego zamachu totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, które zapragnęły je zniszczyć.

Nie może być naszej zgody na próby minimalizowania ofiar i znaczenia Polaków, którzy w czasie zagłady zachowali się w sposób szlachetny i godny naśladowania po wsze czasy!

Cześć polskim bohaterom z czasów II wojny światowej: świętemu Maksymilianowi Kolbe, rtm. Witoldowi Pileckiemu i błogosławionej siedmioosobowej rodzinie Wiktorii i Józefa Ulmów!

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia

W Warszawie i Gdańsku w najbliższy piątek, 28 czerwca, odbędą się protesty w sprawie usunięcia z ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej św. Maksymiliana Kolbe, błogosławionej Rodziny Ulmów oraz rotmistrza Pileckiego.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4