W niedzielę dezynfekcja i płukanie sieci MPWiK. To rutynowa operacja

KATEGORIA: BEZPIECZEŃSTWO / 27 czerwca 2024

Fot. Karol Woliński

W niedzielę 30 czerwca Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadzi dezynfekcję i płukanie miejskiej sieci wodociągowej. Ratusz uspokaja, że to standardowa procedura.

Niedzielne płukanie sieci

Dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie rozpocznie się w niedzielę 30 czerwca od godziny 5.00 i potrwa do godziny 23.00. Rzeszowski ratusz informuje, że to zaplanowana i standardowa procedura.

- To rutynowa dezynfekcja, nie wiąże się ona z żadnymi niepokojącymi sygnałami dotyczącymi naszej sieci wodociągowej - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Płukanie i dezynfekcja sieci będzie dotyczyć również miejscowości przyległych korzystających z wody miejskiej wraz z przyłączami. Nadmiar chloru z wody, który może utrzymywać się przez kilka dni, można usunąć przez jej odstanie lub przegotowanie.

MPWiK informuje o planowanej dezynfekcji wodociągów na razie tylko na kartkach, które rozwieszane są na klatkach schodowych bloków mieszkalnych. Próżno jednak na razie szukać takich informacji na stronie internetowej miejskiej spółki.

Rok temu zaatakowała legionelloza

Informacja o płukaniu sieci MPWiK od razu może przywołać wspomnienia z poprzedniego roku, gdy miejska spółka również dezynfekowała wodociągi w związku z licznymi zachorowaniami na legionellozę – groźną chorobę układu płuc. Pierwsze przypadki zakażenia bakterią Legionella pneumophila stwierdzono 30 lipca. Łącznie zachorowało 164 osoby, z czego zmarło 25 osób.

Dezynfekcja została przeprowadzona prewencyjnie, bo pojawiały się podejrzenia, że to woda w miejskiej sieci może być źródłem zakażeń. Ostatecznie te informacje się nie potwierdziły. Jesienią zeszłego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie opublikowała raport z badań dotyczących możliwej przyczyny wybuchu epidemii legionellozy.

Dochodzenie epidemiologiczne wskazało, że nie można powiązać przypadków osób zakażonych z jakimś konkretnym miejscem. Bakteria mogła rozwijać się w instalacjach wody ciepłej i zimnej w domach i mieszkaniach. Sprzyjać temu miała również wysoka temperatura.

Służby ostrzegają

Dopiero co rozpoczęte lato również zapowiada się również bardzo gorąco. Dlatego też służby sanitarne co jakiś czas przypominają, że w okresie letnim wzrasta ryzyko zachorowań na legionellozę. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, występowanie i namnażanie się tych bakterii zależne jest między innymi od poprawności wykonania wewnętrznych systemów wodociągowych i ich właściwej eksploatacji, w tym zapewnienia odpowiedniej temperatury wody i stężenia środków dezynfekcyjnych. Namnażaniu się Legionelli sprzyja stagnacja wody, czyli np. wydłużony przestój lub ograniczona eksploatacja budynków.

Do zakażenia bakterią Legionella dochodzi w układzie oddechowym poprzez inhalację skażonego aerozolu. Zakażenie jednak nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka.

GIS informuje również o tym co zrobić by zmniejszyć ryzyko zakażenia:

- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta.

- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 min, zanim zaczniesz z niej korzystać.

- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.

- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4