Nagrody marszałka dla podkarpackich twórców i animatorów kultury

KATEGORIA: KULTURA / 5 lipca 2024

Fot. Michał Bosek/UMWP

Kilkudziesięciu twórców i animatorów kultury z regionu odebrało wyróżnienia podczas 26. edycji Gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Nagrody „Znak Kultury” przyznawane przez marszałka honorują osoby za szczególne osiągnięcia oraz całokształt działalności, jak również za ochronę dziedzictwa narodowego Podkarpacia.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się w takim momencie, bo zawsze sobie uświadamiam, że to co mamy w założeniach i planach, mówiąc że kultura jest ważnym elementem, który wspiera rozwój społeczny i gospodarczy województwa, jest takim dowodem, że tak planujemy i tak działamy, żeby na końcu móc Państwa docenić. Ten dzień jest swoistym świętem tych wszystkich, którzy tę kulturę tworzą, a szczególnie tym, którzy w tym duchu profesjonalnej działalności nam tę kulturę przekazują - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek (4 lipca) już po raz 26. W Wojewódzkim Domu Kultury zgromadzili się twórcy kultury wraz z bliskimi oraz przedstawiciele instytucji wspierających kulturę. Samorząd województwa, obok marszałka Władysława Ortyla, reprezentowały także Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Anna Huk - członkowie zarządu województwa. Obecny był także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi Ewą Draus i Adamem Śnieżkiem oraz wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż.

Galę nagród dla regionalnych twórców rozpoczęło wręczenie brązowych medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Stanisława Popka – stalowowolskiego artysty-rzeźbiarza oraz Pawła Bukowskiego - dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W imieniu ministra kultury i dziedzictwa Nnrodowego odznaczenia wręczył wicewojewoda Wiesław Buż, zaś dyplomy marszałek Władysław Ortyl.

W tym roku na nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przeznaczono z budżetu województwa 169 tysięcy złotych. Od początku przyznawania nagród kwota ta wyniosła już ponad 3,5 mln złotych.

Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali: Zygmunt Kluz, Stanisława Bełch, Maria Monikowska-Tabisz, Maria Stefanik, Tadeusz Kałamarz, Wacław Kochanowicz, Andrzej Ciach i Aleksander Pogorilec.

Nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia otrzymali: Barbara Bokota-Tomala i Paweł Sroka.

W kategorii dokonań zbiorowych za całokształt twórczości uhonorowano: Orkiestrę Dętą „Lutnia” z Zarszyna, Grupę Obrzędową im. Marii i Józefa Dziedziców w Trzcianie, Zespół Ludowy „Białoboczoki” z Białobok, Zespół Teatralny przy Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Dynowie, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Mazurzanie” z Mazur, Koło Gospodyń Wiejskich w Cewkowie, Strzyżowski Chór Kameralny ze Strzyżowa. Natomiast za szczególne osiągnięcia grupowe nagrodami uhonorowano: Przeworską Kapelę Podwórkową „Beka”, Chór „Alba Cantans” z Rzeszowa, Zespół ludowy „Lubatowianie” z Lubatowej, Towarzystwo Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” z Ostrowa, Sanocki Chór Kameralny z Sanoka.

Wznowione zostało przyznawanie nagrody im. Franciszka Kotuli - wybitnego regionalisty, muzealnika i etnografa. W tym roku statuetki powędrowały do Władysławy Prucnal, Haliny Ordon oraz Koła Gospodyń Wiejskich Krzemienicy.

Wręczone zostały także nagrody honorowe Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej”, przeznaczone dla osób fizycznych, przedsiębiorców i instytucji za wspieranie twórczości artystycznej, które trafiły w ręce Elżbiety Welc, Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie oraz firmy Greinplast.

Troje twórców zostało nagrodzonych stypendiami twórczymi. Są to: Monika Janik-Hussakowska, Rafał Kleszcz oraz Julia Rut.

W imieniu nagrodzonych za przyznane wyróżnienia podziękowała Maria Stefanik.

- Choć tworzymy z pasji i otrzymanego talentu w różnych dziedzinach, które przeżyliśmy i widzieliśmy, nie dla gratyfikacji, ale cieszymy się, że ten dar, z którym weszliśmy do pomieszczeń Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie został dostrzeżony i zachęci nas do dalszej pracy. Proszę Państwa, kultura to wielka przestrzeń mocy. Każdy twórca czy zespół przyniósł dorobek swojego miejsca, swojej małej ojczyzny - tradycję, ceremoniał, pamięć, historię, natchnienie, siłę i wszystkie drogi, które rozpoczynają się już od progu, aby dziś przekształcił się w tej wspaniałej uroczystości w duchowy talent Podkarpacia - powiedziała Maria Stefanik.

Słowa uznania dla twórców przekazał także wicewojewoda Wiesław Buż.

- Podkarpacie to region bogaty w tradycję, pełen pasji i zaangażowania w pielęgnację kultury. Dzięki takim osobom jak Państwo, nasze dziedzictwo żyje, rozwija się i inspiruje kolejne pokolenia - powiedział wicewojewoda Wiesław Buż.

Uroczystą galę zakończyły występy tegorocznych Laureatów - Andrzeja Ciacha i Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka”.

Opr. Red.

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie - serwis samorządu województwa

Fot. Michał Bosek/UMWP

Fot. Michał Bosek/UMWP

Fot. Michał Bosek/UMWP

Fot. Michał Bosek/UMWP

Fot. Michał Bosek/UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4