Radni PiS i prezydenta dogadali się. Wrócą stare zasady odbioru śmieci

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 12 czerwca 2019

Fot. Krzysztof Kuchta

Wygląda na to, że wreszcie skończy się horror z piętrzącymi się odpadkami w rzeszowskich śmietnikach. Po dwóch miesiącach od przyjęcia wydłużonych okresów odbioru segregowanych frakcji śmieci, mamy sygnały, że dni funkcjonowania tych zasad są policzone.

Dowiedzieliśmy się, że radni pro-prezydenckiego klubu porozumieli się z radnymi Prawa i Sprawiedliwości i prawdopodobnie na dzisiejszej popołudniowej sesji Rady Miasta Rzeszowa zostanie podjęta uchwała skutkująca powrotem do starych zasad i częstotliwości odbioru odpadów ze śmietników.

Dzisiejsza sesja nadzwyczajna odbędzie się na wniosek radnych PiS – miała być poświęcona jedynie zajęciu stanowiska krytycznego w sprawie promowania ideologii LGBT w Rzeszowie. Radni PiS chcą jednak wyrazić zgodę, aby „ich” inicjatywa była rozszerzona także o punkt przygotowany przez miejskich urzędników dotyczący zmiany w regulaminie odbioru odpadów.

– Sprawą bałaganu w śmietnikach mieszkańcy Rzeszowa żyją od dłuższego czasu i problem ten trzeba jak najszybciej rozwiązać. Dobrze, że ratusz w końcu jest otwarty na powrót do starych zasad – powiedział nam radny Marcin Fijołek.

To rzeczywiście chyba najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Odkąd ratusz wbrew pisowskiej opozycji przeforsował w mieście nowe zasady odbioru śmieci, mieszkańcy są coraz bardziej zbulwersowani rosnącymi stertami śmieci i bałaganem szczególnie w osiedlowych śmietnikach. Początkowo prezydent Ferenc odpowiedzialnym za bałagan uczynił Juliusza Sieczkowskiego – prezesa MPGK, firmy miejskiej realizującej wywóz odpadów. Prezes na początku maja stracił stanowisko. Nic to nie pomogło, po miesiącu odpady w wielu śmietnikach piętrzą się nadal, a firma odpowiedzialna za wywóz zdaje się być bezradna. Osoby związane z firmą w rozmowach prywatnych nie pozostawiały złudzeń.

– Bez zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów, tak na przykład jak było to w starym regulaminie, nie ma fizycznej możliwości zapewnienia porządku w śmietnikach. Nic nie pomoże zwalnianie kolejnych prezesów czy innych funkcyjnych pracowników – słyszymy.

AKTUALIZACJA

Na środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta przywrócono stary harmonogram wywozu odpadów.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4